Reklama

Budaj spustil nový systém zálohovania, no má to háčik: Pol roka budeme študovať KAŽDÚ FĽAŠU!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zálohovanie PET fliaš a plechoviek: Za TIETO vám peniaze nevrátia!
    Reklama

    Od začiatku roka sa na Slovensku spustil systém zálohovania plastových PET fliaš a hliníkových plechoviek. Novinku si v pondelok na vlastnej koži vyskúšal aj minister životného prostredia Ján Budaj, ktorému automat vydal prvých 30 centov za dve odovzdané plastové fľaše. Napriek spusteniu má nový systém ešte viacero múch. Do júla platí prechodné obdobie. Čo to znamená v praxi?

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Slovensko začína s recykláciou plechoviek a PET fliaš, minister Budaj: Z znamená zálohujem!

      Už žiadne pohodené fľaše a plechovky na uliciach, v lesoch, riekach, jazerách či dokonca horských plesách. Sľubuje si od spustenia zálohového systému minister životného prostredia. „Toto je prelomový okamih. Slovensko začína recyklovať PET fľaše a hliníkové plechovky, ktoré zamorovali slovenské lesy. Dá sa povedať, že doba plastová na Slovensku skončila,“ povedal v pondelok Budaj.

      Minister verí, že do piatich rokov sa v recyklácii týchto materiálov dostaneme na 90 %. Momentálne na Slovensku vyzbierame a roztriedime vyše 50 percent plastových a hliníkových obalov. „Jedným z našich hlavných cieľov je práve to, aby sme vyzbierané PET fľaše a plechovky použili pri výrobe nových, čím uzavrieme takzvanú materiálovú slučku,“ povedala Mária Trčková, generálna riaditeľka Správcu zálohového systému.

      Anketa

      Čo hovoríte na zálohovanie PET fliaš a plechoviek?

      Najväčší háčik je v tom, že zálohované obaly od nápojov ešte v obchodoch nie sú a na pulty sa dostanú postupne. Do konca júna platí prechodné obdobie, preto ešte celý prvý polrok sa na pultoch môžete stretávať so „starými“ obalmi, ktoré sa nedajú zálohovať. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité všímať si symbol Z a iba tieto vracať na odberné miesto.

      „Zetkové fľaše závisia od každého dodávateľa. Takmer každý má nejaké zásoby, nikto nečakal na Silvestra, aby nakupoval až od 1. januára, čiže ťažko povedať, kde, kedy a v ktorej sieti alebo predajni sa už zjavia novonakúpené fľaše,“ povedal Budaj.

      Ak kúpite fľašu s označením Z, pri pokladni vám k nej naúčtujú 15 centov navyše. Tie dostanete naspäť, keď použitý, nepokrčený obal vrátite. „Najneskôr od polovice roka budú už na pultoch len zálohové fľaše,“ dodal.

      Kedy vám peniaze nevrátia: Čítajte na ďalšej strane >>>

      Na Slovensku má byť približne 2-tisíc odberných miest, kde sa budú dať vrátiť. Ak nájdete na pulte plastovú fľašu a plechovku od nápoja, ktorá má symbol Z, vrátite ju naspäť do obchodu či už do zálohomatu formou automatizovaného odberu alebo v menších predajniach napríklad pri pokladni spôsobom ručného odberu.

      Ak si už v predajni kúpite obal s označním Z, nesmie byť skrčený, musí mať etiketu a v prípade plastových fliaš by mal mať aj vrchnáčik. „Takto ju vie zálohomat alebo ručný skener pri kontrole identifikovať, že bola v systéme registrovaná a je možné vyplatiť za ňu 15 centov,“ vysvetlila Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému.

      Automat je uspôsobený proti podvodom práve tým, že skenuje čiarový kód a tvar  materiál danej plechovky či fľaše. „Istá jemná miera poškodenia je možná, to uvidí zákazník každý sám, do akej ho to pustí. Myslím, že sa veľmi rýchlo naučíme, čo nám to berie a čo nie,“ doplnila Morvai. Ak vám prístroj PET fľašu nevezme, patrí do separovaného odpadu. Pri niektorých obchodoch budú popri zálohomatoch stáť aj žlté kontajnery na plasty.

      Mohlo by vás zaujímať: