Brusel radí Slovákom, ako sa odstrihnúť od Ruska: To myslia vážne?
24. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:39)
Odstrihnutie sa od ruských energií do roku 2030 a zvládnutie klimatickej krízy. To sú hlavné body plánu s názvom REPowerEU, ktorý Európska komisia (EK) predstavila ešte pred týždňom. Teraz prišlo zadanie pre Slovensko. Pozrite, na čo sa budeme musieť pripraviť!
Zdroj: Yves Herman
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Najrýchlejšia a najlacnejšia cesta, ako sa odstrihnúť od ruského plynu a ropy je podľa EK šetrenie na spotrebe. V Európe sa používa až 42 percent plynu na vykurovanie a pre 93 percent dopravy sú zdrojom fosílne palivá z Ruska. Komisia bude preto nabádať členské štáty vrátane Slovenska, aby spustili komunikačné kampane zamerané na domácnosti a priemysel. „Zmeny sa môžu týkať napríklad zníženia teplôt v budovách, zníženia rýchlosti v doprave, môžu sa robiť častejšie energetické prehliadky spotrebičov,“ priblížil Zdeněk Čech, vedúci tímu ekonomických analýz Zastúpenia EK na Slovensku.
Len tieto opatrenia by znížili energetickú závislosť od Ruska o 5 percent. Zároveň budú potrebné ďalšie kroky. Slovensku ďalej EK odporúča diverzifikovať dovoz fosílnych palív a urýchliť zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie.
EK vyčlení nový balík peňazí na energetickú transformáciu členských štátov. Slovensko by z neho mohlo získať 300 až 400 miliónov eur. Má ísť o investície, ktoré prinesú úspory energie, diverzifikáciu zdrojov či urýchlenie výstavby nových zdrojov zelenej energie. „Ak sa o tieto zdroje chceme uchádzať, musíme vytvoriť v Pláne obnovy novú kapitolu, ktorá sa bude týkať redukovania závislosti, ktorú od Ruska máme," povedal vedúci zastúpenia EK na Slovensku Vladímír Šucha.
Komisia potvrdila, že už niekoľko mesiacov spolupracuje s medzinárodnými partnermi a zaistila rekordné množstvá dovozu LNG a plynu z plynovodov mimo Ruska. Novovytvorená Energetická platforma EÚ umožní členským krajinám dobrovoľné spoločné nákupy plynu, LNG a vodíka.