Zdravotníctvo na Slovensku sa vracia do normálu. Lekári i nemocnice začali pred pár dňami fungovať v štandardnom režime. Týka sa to aj ordinácií zubárov. Ministerstvo zdravotníctva pre nich vydalo špeciálne metodické usmernenie, ktorým sa musia riadiť, ak chcú poskytovať zdravotnú starostlivosť v čase pandémie koronavírusu.

Po výzve ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho začali dentisti prijímať pacientov už 20. mája. Neošetrujú iba akútne prípady, ale vykonávajú aj štandardné preventívne prehliadky. Ordinácie mohli však otvoriť iba ak dodržia prísne hygienické a protiepidemické opatrenia.  

Na aké zmeny sa treba pripraviť? 

  • Na ošetrenie je potrebné objednať sa vopred  telefonicky alebo mailom.
  • Pacient je povinný mať pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia na tvári rúško.
  • Personál zubnej ambulanciu musí mať vždy prehľad, ktoré osoby boli spolu v čakárni. Ideálne by v nej mal byť len jeden pacient.
  • Pacient si musí pri vstupe do zariadenia vydezinfikovať ruky dezinfekčným prípravkom s obsahom alkoholu.
  • Pred ošetrením personál pacientovi zmeria teplotu.
  • Lekár preskúma pacientovu anamnézu a požiada ho o vyplnenie dotazníka s čestným vyhlásením, v ktorom pacient odpovie na otázky o svojom zdravotnom stave, testovaní na Covid-19 či rizikových kontaktoch. V prípade podozrenia na Covid-19 je zubný lekár povinný pacienta poučiť a poslať ho na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi.
  • Pri ošetrovaní pacienta zubárom ministerstvo zdravotníctva odporúča použiť minimálne respirátor normy FFP2/N95, celotvárový ochranný štít alebo okuliare s bočnicami, jednorazové rukavice, ochrannú pokrývku hlavy a jednorazový ochranný odev alebo bavlnený chirurgický plášť. Ten si lekár musí vymeniť po každom zákroku, pri ktorom vznikajú v ambulancii kvapôčky a infekčný aerosól.

Niektorí zubári si účtujú tzv. COVID poplatok. Koľko eur si pýtajú? »