Reklama

Bolí vás zub? Pripravte sa na veľké ZMENY u zubára a k tomu mastný COVID POPLATOK!

Ministerstvo zdravotníctva pre nich vydalo špeciálne metodické usmernenie, ktorým sa musia riadiť, ak chcú poskytovať zdravotnú starostlivosť v čase pandémie koronavírusu. Vďaka nemu sa služby zubárov predražia.

Zdroj: Liselotte Sabroe

Reklama

Potrebujete zájsť k zubárovi? V ambulancii vás môže prekvapiť hneď niekoľko zmien vrátane nečakaného COVID poplatku. Zubári sa bránia tým, že im kvôli koronavírusu rapídne stúpli náklady na výkon práce.

Zdravotníctvo na Slovensku sa vracia do normálu. Lekári i nemocnice začali pred pár dňami fungovať v štandardnom režime. Týka sa to aj ordinácií zubárov. Ministerstvo zdravotníctva pre nich vydalo špeciálne metodické usmernenie, ktorým sa musia riadiť, ak chcú poskytovať zdravotnú starostlivosť v čase pandémie koronavírusu.

Po výzve ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho začali dentisti prijímať pacientov už 20. mája. Neošetrujú iba akútne prípady, ale vykonávajú aj štandardné preventívne prehliadky. Ordinácie mohli však otvoriť iba ak dodržia prísne hygienické a protiepidemické opatrenia.  

Na aké zmeny sa treba pripraviť? 

  • Na ošetrenie je potrebné objednať sa vopred  telefonicky alebo mailom.
  • Pacient je povinný mať pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia na tvári rúško.
  • Personál zubnej ambulanciu musí mať vždy prehľad, ktoré osoby boli spolu v čakárni. Ideálne by v nej mal byť len jeden pacient.
  • Pacient si musí pri vstupe do zariadenia vydezinfikovať ruky dezinfekčným prípravkom s obsahom alkoholu.
  • Pred ošetrením personál pacientovi zmeria teplotu.
  • Lekár preskúma pacientovu anamnézu a požiada ho o vyplnenie dotazníka s čestným vyhlásením, v ktorom pacient odpovie na otázky o svojom zdravotnom stave, testovaní na Covid-19 či rizikových kontaktoch. V prípade podozrenia na Covid-19 je zubný lekár povinný pacienta poučiť a poslať ho na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi.
  • Pri ošetrovaní pacienta zubárom ministerstvo zdravotníctva odporúča použiť minimálne respirátor normy FFP2/N95, celotvárový ochranný štít alebo okuliare s bočnicami, jednorazové rukavice, ochrannú pokrývku hlavy a jednorazový ochranný odev alebo bavlnený chirurgický plášť. Ten si lekár musí vymeniť po každom zákroku, pri ktorom vznikajú v ambulancii kvapôčky a infekčný aerosól.

Niektorí zubári si účtujú tzv. COVID poplatok. Koľko eur si pýtajú? »

Ochranné pomôcky si zubní lekári musia zabezpečiť sami. Podľa Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) to znamená zvýšené finančné náklady na chod ambulancie. Vzhľadom na protiepidemické opatrenia sa tiež predĺži doba ošetrenia jedného pacienta, v dôsledku čoho lekár počas dňa stihne prijať menej ľudí.

Zdroj: picture alliance

Pri ošetrovaní pacienta zubárom ministerstvo zdravotníctva odporúča použiť minimálne respirátor normy FFP2/N95, celotvárový ochranný štít alebo okuliare s bočnicami. Zdravotné pomôcky si zubári hradia z vlastného vrecka.

Je teda možné, že výkony sa vzhľadom na vyššie náklady ambulancie počas pandémie predražia. Respirátory, rukavice a ďalšie ochranné pomôcky nie sú práve najlacnejšie. Prezident SKZL Igor Moravčík uviedol, že „nie je zámerom zubných lekárov v tejto mimoriadnej situácii prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta.“ Komora preto zdravotné poisťovne požiadala o riešenie problematiky a kompenzáciu nákladov spojených s ochrannými pomôckami a dezinfekciou.

Podľa špecialistky externej komunikácie SKZL Lujzy Hanovej si niektorí zubári ojedinele účtujú aj „covid poplatok“ vo výške 10-15 eur„Nemáme však informácie, že by sa to dialo plošne,“ doplnila s tým, že zubári nemajú kontinuálny prísun pomôcok z hmotných rezerv. Tie, ktoré dostali prostredníctvom vyšších územných celkov, im vystačili len na pár dní.

Prečítajte si tiež: