Reklama

Boli ste v kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19? POZOR, karanténa už nie je automatická!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Máte obavy o bezpečnosť vakcín proti COVID-19? Pozrite si TOTO video!
    Zdroj: FB/Štátny ústav pre kontrolu liečiv
    Reklama

    Domáca izolácia pozitívnej osoby na ochorenie COVID-19 trvá v súčasnosti päť dní. Karanténa úzkeho kontaktu pozitívne testovanej osoby nie je automatická. Vyplýva to z aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

    Rezort vnútra v piatok oznámil, že v regionálnych voľbách budú môcť hlasovať aj voliči v izolácii alebo karanténe. Musia o to včas požiadať, voliť budú do špeciálnej schránky.

    Izolácia pozitívnej osoby trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom alebo odo dňa objavenia sa prvých klinických príznakov ochorenia u osoby.

    Anketa

    Prekonali ste nedávno koronavírus?

    "Päťdňová lehota izolácie platí, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín u pozitívnej osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, napríklad vysoká teplota alebo črevné a zažívacie problémy. O tom, čo sú príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, rozhoduje ošetrujúci lekár po individuálnom posúdení zdravotného stavu daného pacienta," konštatovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

    Ak sa počas posledných 24 hodín z času päťdňovej izolácie vyskytli u osoby klinické príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť, izoláciu ukončuje jej ošetrujúci lekár. Za pozitívnu sa považuje osoba po doručení pozitívneho výsledku RT-PCR, LAMP, antigénového testu alebo Point of care testu (PoCT) a tiež osoba po domácom antigénovom teste.

    Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>

    "S výsledkom samotestu osoba oboznámi svojho všeobecného lekára, ktorý ho posúdi a určí ďalší postup," doplnila hovorkyňa s tým, že izolácia je povinná aj po domácom samoteste a nerozlišuje sa, či má osoba príznaky alebo nie. Karanténa úzkeho kontaktu pozitívne testovanej osoby nie je automatická.

    "Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú, napríklad ak ide o dlhodobý úzky kontakt s pozitívnou osobou či ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku," uviedla hovorkyňa ÚVZ.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Parazitológ Jaroslav Flegr: Ako funguje tzv. "dlhý covid"

      Špeciálny spôsob hlasovania v súvislosti s ochorením COVID-19 predpokladá nový zákon. Uplatnil sa, pretože k piatku (30. 9.) platí vyhláška ÚVZ o izolácii osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 a karanténe osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívnym.