Bolesti chrbtice trápia už deti. LIEKY majú už 13-ročné. Existuje pomoc? TOTO radia odborníci!
17. 2. 2024, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:45)

Kým v roku 2020 trpelo jednou z najčastejších bolestí chrbta, bolesťami krížov, celosvetovo 619 miliónov ľudí, do roku 2050 toto číslo narastie na takmer 900 miliónov. Alarmujúcim faktom je, že do ambulancií lekárov prichádza čoraz viac mladých ľudí. Už dávno neplatí, že za to môže len vyšší vek. Vyrastá generácia „usedených ľudí“, ktorí sa málo a zle hýbu.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Sedíme v škole, v práci, doma. Pohyb nahrádza pozeranie televízie, mobily či tablety. „S bolesťami chrbtice prichádzajú do ambulancie čoraz častejšie mladí ľudia, ktorí dlhodobo zaťažujú svoju chrbticu sedením,“ hovorí neurochirurg Tomáš Sloboda. „Genetiku síce neoklameme, k zemi sa blížime všetci, ale správnym pohybom a cvičením môžeme problémy, prípadne operáciu, oddialiť,“ povedal.
V súvislosti s ostrou bolesťou v krčnej, hrudníkovej alebo driekovej časti chrbtice, sa dokonca hovorí o celosvetovej epidémii či dokonca o novom fenoméne bolesti. Prispieva k tomu nielen životný štýl, ale aj nízka informovanosť o prevencii a o tom, ako sa správne hýbať.
Podľa údajov ministerstva zdravotníctva má bolesti chrbtice 23 percent slovenskej populácie vo veku od 18 do 24 rokov a 50 percent ľudí od 50 do 64 rokov. Len za 15 percent prípadov bolestí chrbta môže špecifická príčina, bez známej príčiny sa bolesť chrbta vyskytuje u pacientov až v 75 percentách.
Bolesti chrbta sú, podľa Národného centra zdravotníckych informácií, jedným z najčastejších dôvodov na kúpeľnú liečbu a nachádzajú sa aj v prvej desiatke najčastejších príčin hospitalizácií u ľudí vo veku 35 až 54 rokov. Vlani bolo v nemocniciach liečených takmer 30 tisíc pacientov s nejakou formou bolesti chrbta.
Problémy s pohybovou sústavou posielajú ľudí aj do invalidného dôchodku. „V roku 2023 bola uznaná invalidita s mierou poklesu schopnosti pracovať o viac ako 40 percent spolu takmer 19-tisícom poistencom. Dominujú síce nádorové ochorenia, v desiatke najčastejších diagnóz sú ale aj choroby pohybovej sústavy, pričom najviac invalidít pri tejto diagnóze je priznaných vo vekovej skupine 50 až 60-ročných ľudí,“ informovala Jana Hrabková z komunikačného oddelenia Sociálnej poisťovne.
Čo teda chrbtici najviac škodí? Čítajte na ďalšej strane...
Podľa neurochirurga jednostranné preťažovanie, nedostatok zdravého pohybu, ale aj nesprávna výživa. „Mladí ľudia trpia prevažne bolesťami chrbta v súvislosti s poškodeniami medzistavcových platničiek, pri vyššom veku je táto bolesť často spojená s degeneratívnymi zmenami v štruktúrach chrbtice. Pri sedení sa niekedy zdvojnásobí tlak najmä v spodnej, driekovej časti chrbtice a pri dlhom sedení klesá naša pozornosť pre správne držanie tela. Pri pohybe naopak zapájame viac svalov,“ dopĺňa doktor Sloboda.
Dáta z posledných rokov navyše hovoria aj o tom, že bolesti chrbta už zažívajú aj tínedžeri. Lieky na bolesť užívali v roku 2022 aspoň raz do mesiaca tri štvrtiny 13 až 15-ročných dievčat a dve pätiny chlapcov. Bolesti chrbta predstavujú okrem iného čoraz častejší dôvod návštevy pediatra. Majú priamy vplyv na život dieťaťa a bez správnej a včasnej diagnostiky sa môžu stať chronickým problémom na celý život.
Bolesti chrbta výrazne znižujú kvalitu života a aj pracovný výkon. Preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika, vhodne stanovená liečba, ale aj úprava životného štýlu a informovanie o rizikových faktoroch, akými sú fajčenie, obezita, stres či nevhodne zvolený pohyb. Mnohí si pomáhajú liekmi, faktom však je, že závažnejšie problémy nevyriešia. „S bolesťou chrbta sa stretne asi každý z nás, no ak je jednorazová a krátkotrvajúca, zvyčajne ide o reakciu na preťaženie, možno prechladnutie, netreba preto hneď utekať k lekárovi, ak bolesť po oddychu ustúpi. Ak sa ale objavuje častejšie, prípadne stupňuje, neprechádza ani v pokoji, je dobré vyhľadať lekára. Najmä ak sú k bolestiam chrbtice pridružené aj iné neurologické príznaky ako tŕpnutie či slabosť končatín,“ vysvetľuje Sloboda.
Diagnostika je bezbolestná a lekár vie rýchlo pacienta nastaviť na vhodnú úpravu životného štýlu a samotnú liečbu. Neurochirurg Tomáš Sloboda preferuje, pokiaľ je to možné, neoperačnú liečbu. „Rozhodnutie pre operáciu je veľmi komplexné a snažíme sa mu predísť, kým nevyčerpáme možnosti neoperačnej liečby. Závisí to, samozrejme, od stavu pacienta. Som presvedčený o tom, že ak by sa pacienti už v mladom veku starali o svoju chrbticu, dopriali jej správny pohyb, výživu a oddych, operácii by sa napokon vyhli,“ dodal Sloboda.
Radí fyzioterapeut Peter Hečko: Ako rýchlo uľaviť chrbtici? Odpoveď je na ďalšej strane...
Ak dlho sedíme, chrbticu jednostranne zaťažujeme a neskôr môže vzniknúť problém. Tu sú tri skutočne jednoduché veci, ktorými jej rýchlo pomôžete a nepotrebujete žiadnu pomôcku. Oprieme sa o stenu a snažíme sa natiahnuť, potrebujeme totiž urobiť dekompresiu. Týmto jednoduchým cvikom to ľahko dosiahneme.
Ďalší spôsob, ako uvoľniť stuhnutosť je takzvaná poloha dieťatka. Ľahnite si na chrbát a s pomocou rúk pritiahnite obe kolená k hrudníku. Chrbtica sa nám krásne uvoľní.
A do tretice tiež veľmi jednoduché odporúčanie. Stačí jednoducho chodiť. Snažme sa čo najviac chodiť. Nebude nám vďačná len naša chrbtica, ale celé telo.
Marek Sapara, bývalý futbalový reprezentant: Operácii som sa zatiaľ vyhol...
Bolesti, a to čo ma na určitý čas vyradilo z profesionálneho futbalu, prišlo po jednom zápase, ktorý som odohral bez problémov. Na druhý deň som sa zobudil s tým, že mám nejakú horšiu mobilitu, cítil som bolesť v krčnej chrbtici, ktorá vyrážala do ramena a odtial do troch prstov na ruke, ktoré boli meravé. Tušil som, že je to vážnejšie.
A keďže my sme už také prepojené svety – vrcholoví športovci, fyzioterapeuti a neurológovia, tak diagnostika bola rýchla. Do úvahy prichádzala aj operácia. Doktor ale povedal, že skúsime neoperačnú liečbu. Podstúpil som teda cielený zákrok injekčnou formou a potom fyzioterapiu. Trvalo to viac ako tri mesiace, kým som sa mohol vrátiť na trávnik. Samozrejme, bolesti neustúpili hneď. Boli asi najhoršie aké som kedy zažil. Napríklad spať som mohol na gauči v polohe L, kým nezačala účinkovať liečba. Dnes som kompenzovaný, nemám zatiaľ problémy. Ale veľmi dôležitá je rehabilitácia a cvičenie.