Reklama

Búšenie srdca či kolaps môže spôsobiť obľúbený nápoj. Viete, čo pijú vaše deti? Na čo pozor?

Reklama

Energetické nápoje sa stali obľúbeným zdrojom rýchlej energie. Ich hlavnou stimulujúcou látkou je kofeín, ktorého obsah v týchto v nápojoch môže byť až 200 mg, pričom maximálna denná dávka pre dieťa nie je ani 130 mg. Jeho nadmerný príjem tak môže najmä u detí viesť k nervozite, úzkosti, poruchám spánku, ale aj samovražedným myšlienkam.

Potvrdzuje to i najnovšia štúdia o vplyve energetických nápojov na zdravie mladých ľudí. Výskumníci, ktorí analyzovali údaje zahŕňajúce viac ako 1,2 milióna detí a mladých ľudí z 21 krajín, výsledky svojich zistení publikovali v časopise Public Health. „Konzumácia energetických nápojov je u detí spojená so zvýšeným rizikom psychických problémov vrátane úzkosti, stresu, depresie a samovražedných myšlienok,“ uviedla profesorka Amelia Lake z Teesside University, hlavná autorka štúdie.

Vysoký obsah kofeínu, ktorý tieto nápoje obsahujú, môže deťom spôsobiť aj iné zdravotné problémy. „Napríklad dvanásťročné dieťa, ktoré váži 42 kilogramov, by za celý deň nemalo prijať viac ako 126 mg kofeínu,“ uvádza šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Toto nezávislé laboratórium testovalo dvadsiatku energetických nápojov a zistilo, že 9 z nich túto dávku prekročuje. „Energetické nápoje často obsahujú aj značné množstvo cukru, čo pri dlhodobej konzumácii môže prispieť k nárastu hmotnosti a vzniku zubných kazov. Niekoľko testovaných nápojov obsahovalo viac ako 10 kociek cukru v jednom pollitrovom balení, čo je dvakrát viac ako celodenná odporúčaná dávka pre deti,“ upozorňuje Hoffmannová.

Na možné riziká upozorňuje aj primár urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb Marcel Brenner. „Deti prídu s kolapsovým stavom, s bolesťami na hrudníku, s bolesťou hlavy a so závratmi. Nepriznajú však vždy, čo užili. Prítomnosť energetického nápoja ako takého explicitne neskúmame, aj keď jeho zložky rozmenené na drobné vieme zistiť,“ vraví. „Nemáme dramatický nárast predávkovaných detí, no požitie každého takéhoto nápoja, ktoré si vynúti lekárske vyšetrenie, je hodné osobitného zreteľa. Považujeme to za nebezpečné a zbytočné. Deťom požitie energetického nápoja sľubuje potrebu kratšieho spánku a možno aj lepšiu výkonnosť v športe, zlepšenie koncentrácie v škole,“ hovorí doktor Brenner. „Tieto účinky sú do určitej miery energetickým nápojom dosiahnuteľné, ale riziká sú omnoho vyššie,“ varuje.

Aj podľa nutričnej epidemiologičky z českého Štátneho zdravotného ústavu Elišky Selinger už i veľmi malé deti tieto nápoje konzumujú prakticky každý deň. Podľa prieskumov jeden z piatich školákov vypije energetický nápoj každý týždeň. „Musíme si uvedomiť, že energetické nápoje sú plné cukru a v jednej plechovke obsah cukru často presahuje odporúčania aj pre dospelého, nieto ešte pre dieťa. Takže akékoľvek množstvo, ktoré školák vypije, je viac, než by mal. A to platí aj pri kofeíne,“ poznamenáva Selinger, ktorá podporuje zákaz predaja energetických nápojov v Českej republike. Tam aktuálne poslanci zo zdravotníckeho výboru pripravili novelu zákona o regulácii predaja týchto nápojov, pričom jej schválenie by znamenalo, že si energetické nápoje budú môcť kúpiť iba osoby staršie ako 18 rokov.

„Na Slovensku prišiel podobný návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Tá by priniesla zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu, taurínu alebo draslíka deťom mladším ako 15 rokov. Ak by zákaz prešiel, bol by to pozitívny krok v oboch krajinách,“ dodáva šéfredaktorka dTestu.

Viacero krajín už predaj energetických nápojov osobám mladším ako 18 rokov zakázalo. Patria k nim napríklad Litva a Lotyšsko, od januára tohto roka tak urobilo aj Poľsko, pričom za porušenie nariadenia poľské úrady hrozia vysokými pokutami či dokonca obmedzením slobody.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    O strachu rakoviny prostaty vie svoje aj Zlatica Puškárová. Zažila strach o otca