Boľavý chrbát a kĺby či urputná bolesť hlavy? Robte túto vec a problém je preč! + Cviky navyše
15. 9. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:27)
Problém s chrbticou, úrazy, ale aj gynekologické operácie. To všetko spôsobuje problémy, ktoré treba riešiť. Ako si pomôcť, aby neprerástli do chronickej podoby? Tu sú rady!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Fyzioterapia je v dnešnej dobe nesmierne dôležitá, pretože pomáha k lepšej mobilite. Správne nastavená dokáže zvýšiť kvalitu života pacienta, uľaviť od bolesti a často i oddialiť invazívnejšie formy liečby.
Na fyziatricko-rehabilitačné oddelenie zvolenskej nemocnice prichádzajú pacienti s rôznymi problémami. „Najčastejšie sú to problémy pohybového aparátu a to po úrazoch, zlomeninách, po plánovaných operáciách, ale aj pri chronických bolestiach chrbtice či kĺbov. Venujeme sa tiež deťom s vrodenými vývinovými chybami, skoliózou či plochými nohami,“ približuje profil diagnóz Kamil Gregáň, vedúci fyzioterapeut oddelenia.
Veľmi častými pacientmi sú práve ľudia po operáciách. „U pooperačných pacientov najčastejšie rehabilitujeme stavy po trvalých endoprotézach kolien a bedrových kĺbov, stavy po artroskopiách, ale aj po operáciách platničiek. Okrem toho sa venujeme aj ženám po gynekologických operáciách a pôrodoch,“ opisuje Gregáň. Pacienti môžu prísť s výmenným lístkom od všeobecného lekára alebo špecialistu, pričom následne sú objednaní k lekárovi, ktorý im určí procedúry na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení. „Navštevujú nás však aj ľudia z vlastnej iniciatívy, ktorí si u nás môžu bez ordinácie lekára zakúpiť klasickú masáž, na ktorú sa stačí iba objednať,“ hovorí fyzioterapeut.
Obľúbené a veľmi žiadané sú aj iné techniky - napríklad SM systém a Vojtova metóda. Pacienti majú tiež možnosť absolvovať cvičenie diastázy, panvového dna, lymfodrenáž, plynové injekcie či tejpovanie. Fyzioterapeuti sa špeciálne venujú aj parkinsonikom.
Na mobilite obyvateľstva a celkovom zdraví pacientov sa podľa fyzioterapeutov značne podpisuje i súčasná doba. „Veľmi často k nám chodia pacienti s karpálnym tunelom či bolesťami chrbtice z práce za počítačom. Časté sú aj ochorenia krčnej chrbtice zo sedavého zamestnania či bolesti práve z jednostranného preťažovania tela,“ dodáva fyzioterapeut Kamil Gregáň.
Precvičte svoje telo v pohodlí domova. Ako? Cviky nájdete na ďalšej strane...
Ľahnite si na chrbát, ruky majte vedľa tela dlaňami dolu. Zdvíhajte striedavo ľavú a pravú nohu. Jedna noha je vždy natiahnutá, druhá pokrčená v kolene, pritiahnutá k hrudníku. Odporúčaných je 20 opakovaní.
Pomaly zdvíhajte obe nohy vystreté nad podložkou, vydržte aspoň päť sekúnd nad podložkou a potom položte. Odpočívajte 5 sekúnd. Urobte 20 opakovaní.
Ľahnite si a zdvihnite obe nohy do pravého uhla nad podložku. Ruky rozpažené, aby ste udržali dobre rovnováhu. Potom pomaly dolnú časť trupu s vystretými nohami prevaľujte zľava doprava. Celý cvik robte pomaly, nie švihom a zopakujte 20-krát.
Ľahnite si na brucho, pomaly sa na rukách zdvíhajte tak, aby sa trup dostal asi do 45 až 60 stupňového uhla nad podložku. Ak budete cvičiť pravidelne zistíte, že svalstvo chrbtice je dosť silné na to, aby ste tento cvik zvládli aj bez opory rúk. Po dosiahnutí maximálneho „záklonu“ vydržte v tejto polohe asi 10 sekúnd a pomaly sa vráťte do ľahu. Cvik zopakujte aspoň 10-krát.
Ľahnite si na brucho, ruky pozdĺž tela dlaňami k podložke. Zdvíhajte striedavo ľavú a pravú nohu, nie je dôležitá výška zdvihu, ale výdrž - aspoň 10 sekúnd so zdvihnutou nohou. Cvik zopakujte aspoň 10-krát oboma nohami a neponáhľajte sa. Čím pomalšie, tým lepšie.
Postavte sa, pohodlne rozkročte nohy, aby ste stáli stabilne. Potom pomaly so zdvihnutými rukami robte úklony do oboch strán, opakujte 20-krát.
V stoji pomaly naťahujte striedavo pravú a ľavú ruku, akoby ste chceli dosiahnuť vzdialený predmet. Vydržte v natiahnutí aspoň 5 sekúnd. Zopakujte 20-krát.
Skúste v stoji urobiť „lastovičku“, natiahnuť sa pri stoji na jednej nohe do predklonu, s rozpažením oboch rúk. Nájdite rovnovážnu polohu a vydržte niekoľko sekúnd. Zopakujte 5-krát.