Reklama

Body rozhodnú, koho z COVID pacientov napoja na pľúcnu ventiláciu: Pozrite sa, ako ste na tom!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo triáž pacientov: Body rozhodnú, koho napoja na ventiláciu!
    Reklama

    V nemocniciach leží rekordné množstvo pacientov a ministerstvo zdravotníctva sa pristúpilo k ráznemu kroku. Minister Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) prvýkrát oficiálne vyhlásil triáž pacientov. Keď nebude dostatok miesta na pľúcnej ventilácii, lekári musia rozhodnúť, koho pripoja a kto sa už na prístroj nedostane. Zdravotníci majú v rukách dokument, vďaka ktorému pacientov obodujú na základe ich chorôb a celkového zdravotného stavu. Na ventiláciu sa dostanú tí, ktorí majú najvyššiu šancu prežiť.

    Na Slovensku pribudlo 15 278 prípadov koronavírusu, zatiaľ najviac od začiatku pandémie. Úrady evidujú tiež 90 nových úmrtí. V nemocniciach leží s ochorením aktuálne 3 404 pacientov. Na JIS-kách je 630 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 302 ľudí.  Viac ako 82 percent z nich  nie je zaočkovaných.

    BODOVACÍ SYSTÉM Pozrite, koľko bodov by ste dostali vy: Kliknite TU

    Ministerstvo zdravotníctva určilo, že 3 200 covid pacientov je strop, ktorý naše zdravotníctvo zvládne. Prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu je pritom dostatok, no chýba personál, ktorý by ho obsluhoval. Dnes je v nemocniciach o dvesto ľudí viac, ako dokážeme plnohodnotne liečiť.

    Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský preto minulý týždeň 26. novembra vyhlásil triáž pacientov. V kritických situáciách, keď ostane posledné voľné lôžko, sa lekári môžu rozhodnúť, koho z pacientov napoja na ventiláciu. Mnohokrát stoja pred najťažšou voľbou – koho ešte zachrániť a koho už nie. Ministerstvo preto pre nich pripravilo návod, ako v týchto extrémnych situáciách postupovať.

    Anketa

    Nemocnice sa plnia najmä neočkovanými. Čo by ste poradili politikom?

    Dokument obsahuje bodovací systém pacientov. V odbornom usmernení sa píše, že triáž môže vyhlásiť minister len v čase núdzového stavu a keď si to situácia vyžaduje. To isté platí aj pre lekárov, pacientov majú bodovať v prípade, že nemajú dosť lôžok na umelej pľúcnej ventilácii. Ak pacient získa priveľa bodov, budú ho liečiť konzervatívne s kyslíkom alebo v najťažších prípadoch dostane rovno paliatívnu liečbu.

    Ako funguje bodovanie: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Pravdou je, že aj bez vyhlásenia triáže ministrom sa selekcia pacientov diala a deje vo viacerých nemocniciach. „Deje sa to, nie živelne, ale deje. Napríklad, keď sa na reprofilizovanom oddelení zhoršuje stav dvom pacientom a musí byť použitá pľúcna ventilácia, ale je už len jedno voľné lôžko, tak sa vyberie ten perspektívnejší pacient,“ potvrdil ešte v druhej vlne hovorca breznianskej nemocnice Karol Vojtko.

    Triedenie pacientov na JIS sa pritom robí aj za štandardných podmienok, keď nie je pandémia. Pacientov v terminálnych štádiách ochorenia či napríklad po devastačných zraneniach už lekári netrápia dlhšie ďalšími invazívnymi zákrokmi.

    Lekárom v ťažkej chvíli pomôže rozhodnúť sa na základe bodovacieho systému. Zahŕňa dve oblasti – chronické ochorenia a ich závažnosť a krehkosť pacienta. Vek sa pri pacientoch nezohľadňuje.

    BODOVACÍ SYSTÉM Pozrite, koľko bodov by ste dostali vy: Kliknite TU

    Napríklad pacient, ktorý bol za posledný rok trikrát hospitalizovaný v nemocnici pre zlý zdravotný stav, dostane dva body. Pri krehkosti sa posudzuje zdravotný stav vo svojej vekovej skupine. Čím je na tom pacient horšie, napríklad ide o ležiaci stav odkázaný na pomoc iných, tým viac bodov dostane. Zdravý trénovaný človek má najvyššiu šancu prežiť a získa len jeden bod, umierajúci pacient až deväť. 

    Hranicou, ktorá rozhoduje, či ešte pacienta pripojiť na ventiláciu, je osem bodov. Ľudia s deviatimi bodmi budú pripojení na kyslík a dostanú všetky potrebné lieky. Umierajúci s jedenástimi a viac bodmi dostanú paliatívnu starostlivosť, aby čo najmenej trpeli. Žiaden pacient nezostane bez zdravotnej starostlivosti.

    Dokument má lekárom slúžiť ako pomôcka. Ako uviedol hepatológ a bioetik Jozef Glasa, viacerí oň žiadali, aby v ťažkom rozhodnutí nemuseli ostať sami a spoliehať sa len na svoj úsudok. „Ak budú lekári postupovať podľa tohto dokumentu, bude sa môcť povedať, že postupovali podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Toto im môže pomôcť, ak by ich niekto žaloval,“ uviedol pre Zdravotnícke noviny profesor Glasa.

    Právnik otvorene o triáži: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Ak lekár nemá na výber, nemôžeme ho trestať

    Špecialista na medicínske právo Ivan Humeník hovorí, lekár pri uprednostňovaní pacienta, ktorý bude napojený na umelú pľúcnu ventiláciu, nemá rozhodovať podľa sympatií, ale má brať do úvahy viaceré okolnosti. Za to, čo lekár nemôže ovplyvniť, ho však nemožno potrestať.

    „V práve platí zásada, že nemôžem byť postihovaný za nesplnenie povinnosti, ktorej splnenie nebolo objektívne možné. Takže v prípade, že lekár rozhodujúci v triáži opiera svoje rozhodnutie o správne medicínske, etické a právne kritériá, tak za toto rozhodnutie nemôže byť braný na zodpovednosť,“ zdôrazňuje Humeník z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Nemocnice by podľa Humeníka mali mať stanovené i vlastné postupy, ako rozhodovať.

    Prečítajte si tiež: