Blanár: Na toto na dovolenke pozor! Na čo dbať ak cestujete s deťmi? TOTO ale nikdy NEROBTE!
19. 6. 2024, 6:00 (aktualizované: 19. 6. 2024, 11:30)

Sezóna letných dovoleniek sa pomaly, ale isto rozbieha. Navyše tu o pár dní máme letné prázdniny a Slováci sa rozcestujú po rôznych krajinách. Na čo si dávať pozor počas letnej dovolenky? Rezort zahraničných vecí radí, čo môže turistom v prípade núdze pomôcť.
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Galéria k článku
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) prosí ľudí, aby boli počas cestovania do zahraničia opatrní. "Chceli by sme apelovať na ľudí, aby pri plánovaní dovolenky postupovali uvážlivo a aj počas pobytu sa správali zodpovedne a dodržiavali všetky zvyky a zákony tej ktorej krajiny, v ktorej sa nachádzajú," povedal minister s tým, že tým eliminujú riziko vzniku rôznych nepredvídateľných situácií. „Avšak, ak sa náhodou občan dostane do problémov, môže sa obrátiť na zastupiteľský úrad,“ uviedol a zároveň upozornil, že jeho možnosti sú limitované zákonmi a predpismi danej krajiny a možnosti konzula nie sú nekonečné.
Minister pripomenul, že občania majú možnosť pred vycestovaním do zahraničia dobrovoľne vyplniť registračný formulár. Ten nájdu na stránke ministerstva zahraničných vecí. „Umožňuje rezortu, aby občanov v prípade mimoriadnej situácie rýchlo informoval,“ uviedol Blanár. Ako príklad spomenul požiare, ktoré sú častou komplikáciou letných dovoleniek. „K dispozícii je aj skvelá aplikácia Svetobežka, ktorú si ľudia môžu stiahnuť do svojich mobilných telefónov. Tá im poskytne množstvo informácií, ktoré sú potrebné pri ceste do zahraničia. Napríklad kontakty na zastupiteľské úrady, informácie o danej krajine, kam vycestovali. Ale aj SOS tlačidlo, ktoré sa dá inicializovať v prípade potreby,“ opísal Blanár. Upozornil aj na dôležitosť uvítacej SMS.
Užívate lieky? V niektorých krajinách problém... Viac na...
Generálny riaditeľ konzulárnej sekcie rezortu diplomacie Igor Pokojný pripomenul dôležitosť cestovného poistenia. „Poistenie rieši viac ako polovicu problémov,“ tvrdí. „Prosím, nenoste so sebou spolu peniaze a doklady. Ak máte možnosť, nechajte si ich na ubytovaní v bezpečnostnom trezore,“ prízvukoval.
Nabáda, aby si ľudia na dovolenku brali fotokópie svojich dokladov. „V prípade, že im budú doklady ukradnuté alebo ich stratia, vďaka kópii dokladu bude celý proces vystavenia náhradného dokladu jednoduchší,“ vysvetlil. Venoval sa aj téme liekov. Dovolenkári by sa mali uistiť, že ich majú dostatok. „Overte si, či ich môžete v danom množstve prevážať do krajiny, do ktorej cestujete alebo potrebujete potvrdenie od lekára.“
Medzi najnavštevovanejšie krajiny v minulom roku patrili Turecko, Grécko, Egypt, Tunisko a Chorvátsko. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Romana Berkesa budú aj tohtoročnými lídrami Turecko a Grécko. Zároveň skonštatoval, že záujem o cestovanie je po pandémii z roka na rok vyšší.
Čo rezort odporúča pred cestou? Čítajte na ďalšej strane...
- Sledujte cestovné odporúčania a podmienky vstupu na webovej stránke rezortu zdravotníctva, ktoré sú pravidelne aktualizované.
- Pri organizovanom zájazde si preverte cestovnú agentúru prostredníctvom SACKA alebo SOI.
- Overte si platnosť dokladov. Viaceré krajiny vyžadujú platnosť dokladov 6 mesiacov po vstupe, resp. výstupe z krajiny, a dostatok voľných stránok v pase.
- Pri cestách maloletých detí, cestujúcich bez rodičov je potrebné notárom overené splnomocnenie na cestovanie.
- Vezmite si so sebou kópiu platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu a fotografiu pre prípad potreby vystavenia náhradného dokladu.
- Informujte sa o špecifikách daného regiónu – obliekanie, konzumácia alkoholu (napr. na letiskách v Katare a Kuvajte je konzumácia alkoholu zakázaná).
- V krajinách s obmedzenými možnosťami platby kartou majte hotovosť.
- Nezabúdajte na cestovné poistenie.
- Pred cestou sa odporúča registrácia na webe rezortu zahraničných vecí.