Reklama

Bez ktorých orgánov môžeme v pohode žiť? Aha, toto sú ony! Zaobídeme sa bez žalúdka či sleziny?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Gastroenterológ Ladislav Kužela vyvracia mýty o zdraví: Keď nešlukujem, nedostanem rakovinu?
    Reklama

    V našom tele sa nachádza množstvo orgánov, ktoré vzájomne spolupracujú a vďaka nim vedieme plnohodnotný život. Ale viete, že existujú aj také, ktoré nie sú nevyhnutné pre naše prežitie? Je fascinujúce, aké úlohy jednotlivé orgány zohrávajú a ako naše telo dokáže fungovať normálne aj bez nich.

    Sú však v našom tele aj orgány, ktoré si často nevšímame, no zohrávajú kľúčovú úlohu v našom zdraví a bez nich by sme nemohli žiť. Výborným príkladom je "podceňovaná" pečeň.

    Orgány, bez ktorých by človek mohol bez závažných následkov prežiť, sú napríklad slepé črevo, žlčník, slezina, hrubé črevo, žalúdok, jedna oblička, jedno pľúce, či reprodukčné orgány.

    Viaceré funkcie sleziny môže prevziať pečeň

    Nachádza sa v ľavej hornej časti brucha, vedľa žalúdka a za ľavými rebrami. Pomáha filtrovať krv, bojuje proti baktériám v krvi, kontroluje hladinu bielych krviniek, odstraňuje všetky staré a poškodené červené krvinky. Je dôležitou súčasťou imunitného systému, ale môžeme prežiť aj bez nej. Je tomu tak preto, že mnohé je funkcie môže prevziať pečeň.

    O slezinu ľudia najčastejšie prichádzajú po dopravných alebo športových nehodách, po silnom údere do brucha alebo po zlomenine rebier.

    Načo nám je slepé črevo, žlčník či hrubé črevo? Čítajte na ďalšej strane...

    Úloha slepého čreva nie je celkom jasná. Je to malý slepý výbežok umiestnený na začiatku hrubého čreva, v pravom dolnom kvadrante brušnej dutiny. Slepé črevo je orgán, ktorý nemá špecifickú funkciu u ľudí a jeho úloha doteraz nie je jasná. Medzi najčastejšie príčiny odstránenia patrí jeho zápal. 

    Žlčníkové kamene sú zvyčajne neškodné

    Žlčník sa nachádza v pravej hornej časti brucha, tesne pod pečeňou. Najčastejšie problémy, s ktorými nás dokáže potrápiť, patria žlčníkové kamene. Zvyčajne sú neškodné, ale môžu spôsobiť bolesť, nevoľnosť či zápal. Väčšina problémov so žlčníkom “sa lieči“ jeho odstránením.

    Hrubé črevo „odstraňuje“ najmä rakovina

    Hrubé črevo je súčasťou tráviaceho systému. Je to rúrkovitý orgán, ktorý je na jednom konci spojený s tenkým črevom a na druhom s konečníkom. Má štyri časti: slepé črevo, hrubé črevo, konečník a análny kanál. Čiastočne strávená potrava prechádza cez slepé črevo do hrubého čreva, kde sa odstraňuje voda, niektoré živiny a elektrolyty. Zvyšný materiál, nazývaný stolica, sa pohybuje cez hrubé črevo, ukladá sa v konečníku a opúšťa telo cez análny kanál a konečník. Najčastejšou príčinou odstránenia hrubého čreva je rakovina tohto orgánu.

    Menej známy fakt? Žiť môžeme aj bez žalúdka, polovice pľúc či bez obličky. Viac nájdete na ďalšej strane...

    Žalúdok je dôležitý orgán a najrozšírenejšia časť tráviaceho systému. Predchádza mu pažerák a nasleduje tenké črevo. Medzi jeho primárne funkcie patrí dočasné skladovanie potravy a čiastočné chemické a mechanické trávenie potravy. Väčšinu problémov so žalúdkom, ak sa zistia dostatočne skoro, možno liečiť, aby sa predišlo väčšej deštrukcii orgánu. O časť alebo celý žalúdok ľudia väčšinou prichádzajú kvôli rakovine tohto orgánu. Chirurgické odstránenie žalúdka sa nazýva gastrektómia.

    Pľúca dokážu prevziať časť práce chýbajúceho pľúca

    Tvoria veľkú časť nášho dýchacieho systému. Máme dve pľúca, jednu na každej strane hrudníka. Medzi časté ochorenia pľúc patria astma, bronchitída, chronická obštrukčná choroba pľúc, cystická fibróza a ďalšie. Ak sa odstráni jedno z pľúc, alebo časť z neho, zvyšné pľúca sa môžu rozšíriť, aby prevzali časť práce chýbajúcich pľúc.

    Človek môže žiť plnohodnotne aj s jednou obličkou

    Ich úlohou je filtrovať krv. Odstraňujú odpad, kontrolujú telesnú rovnováhu tekutín a udržiavajú správnu hladinu elektrolytov. Každá oblička má okolo milióna malých filtrov nazývaných nefróny. Mohlo by vám fungovať len 10 % obličiek a nemuseli by ste si pritom všimnúť žiadne príznaky. Ak ale prestane prúdiť do obličky krv, jej časť alebo celá môže odumrieť. To môže viesť až k ich zlyhaniu. Existuje ešte niekoľko ochorení, ktoré môžu prispieť k zlyhaniu obličiek. Človek môže viesť plnohodnotný život aj s jednou obličkou. Ak mu ale zlyhajú obidve, prichádza na rad dialýza a čakanie na transplantáciu. 

    Od istého času nepotrebujeme ani reprodukčné orgány

    Reprodukčné orgány sú potrebné na vznik života, nie na jeho udržanie
    Reprodukčné orgány mužov i žien, vrátane semenníkov a maternice, sú potrebné na splodenie dieťaťa. Nie sú však potrebné na udržanie života. Mnohým ľuďom boli reprodukčné orgány odstránené následkom liečby rakoviny alebo iných ochorení.

    Bez čoho zomrieme? Čítajte na druhej strane...

    V našom tele máme orgány, ktorých zlyhanie alebo odstránenie, nie je zlučiteľné so životom. Na čele tohto rebríčka je srdce, ktorého funkciu nikto z nás nepodceňuje. Na druhej strane, orgán, ktorého funkciu máme tendenciu stále podceňovať, je pečeň. Viete však, že aj pečeň je orgán, bez ktorého nedokážeme žiť? Prečo je tomu tak?

    „Pečeň je dôležitý orgán, ktorý v tele plní viacero životne dôležitých funkcií. Medzi najdôležitejšie patrí detoxikácia. Pečeň filtruje a odstraňuje toxíny, lieky a iné škodlivé látky z krvi. Pomáha tiež metabolizovať tuky, bielkoviny a sacharidy, premieňa glukózu na glykogén, ktorý skladuje a produkuje aj žlč. Tá je nápomocná pri trávení. Pečeň tiež uchováva dôležité živiny, ako sú vitamíny a minerály a uvoľňuje ich podľa potreby tela. Pomáha aj regulovať hladinu cukru v krvi, krvný tlak a cholesterol. Bez pečene teda naše telo nedokáže fungovať,“ hovorí gastroenterológ, docent Ladislav Kužela.


    Pečeň je orgán, ktorý je schopný sa rýchlo regenerovať a to vďaka svojej jedinečnej štruktúre a funkciám. „Pečeň sa skladá zo špecializovaných buniek nazývaných hepatocyty, ktoré majú schopnosť v prípade potreby deliť a regenerovať. Je to nevyhnutné, pretože pečeň je zodpovedná za spracovanie a detoxikáciu rôznych látok, ktoré vstupujú do tela, vrátane liekov, alkoholu a toxínov. Okrem toho pečeň produkuje dôležité bielkoviny, ako je albumín a faktory zrážanlivosti, a ukladá glukózu a glykogén,“ hovorí docent Kužela. „Pečeň má jedinečnú štruktúru, ktorá jej umožňuje rýchlu regeneráciu. Skladá sa totiž z tisícov malých funkčných jednotiek nazývaných laloky. Každý lalok má centrálnu žilu a vetvy pečeňovej artérie a žlčovodu. To umožňuje, aby sa jednotlivé laloky pečene regenerovali nezávisle od seba.“

    Regeneračná schopnosť pečene má však svoje limity. Pri jej dlhodobom vystavení toxickým látkam môže prísť k jej poškodeniam. Celosvetovo najčastejším ochorením pečene je jej nealkoholové stukovatenie. Je to stav, kedy sa v pečeni hromadí veľké množstvo tuku, čo môže viesť k zápalu a poškodeniu pečene. „Najčastejšími príčinami stukovatenej pečene sú obezita a inzulínová rezistencia, ktoré môžu spôsobiť ukladanie prebytočného tuku v pečeni. K hromadeniu tuku v pečeňových bunkách a následne k stukovateniu pečene, prispieva aj konzumácia veľkého množstva alkoholu, vysoké hladiny triglyceridov a cholesterolu v krvi, a tiež niektoré vírusové infekcie.“

    Aj napriek tomu, že fakty hovoria jasnou rečou a čísla chorých stále rastú, úlohu pečene stále bagatelizujeme. Prečo je to tak? „Ľudia môžu podceňovať ochorenia pečene, pretože príznaky nie sú vždy viditeľné, alebo sú viditeľné, až keď stav prejde do závažného štádia. Okrem toho môžu byť ochorenia pečene spôsobené mnohými faktormi, ako je nadmerná konzumácia alkoholu, obezita alebo vírusové infekcie, čo môže viesť k tomu, že si ľudia myslia, že sa im to nestane. Navyše často chýba povedomie a pochopenie toho, aká dôležitá je pečeň pre celkové zdravie a aké ťažké je liečiť pokročilé ochorenie pečene,“ dodal docent Ladislav Kužela.

    Prečítajte si tiež: