Reklama

Certifikát pýtajú policajti i predavači: Problém môžete mať aj u lekára, bez testu vás neošetrí

Na snímke predavačka v predajni tabaku kontroluje antigénový certifikát o testovaní na COVID-19 v Košiciach 2. novembra 2020. FOTO TASR - František Iván

Zdroj: František Iván

Reklama

Odvčera majú Slováci novú povinnosť. Kto chce väčšiu slobodu, musí preukázať, že nie je infekčný. Aj keď vás neskontrolujú pri každom vchode, certifikát by ste mali nosiť všade so sebou. Bez neho vás totiž nemusia pustiť ani k lekárovi!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TRENČÍN: Pri vstupe do predajne mobilného operátora sa treba preukázať certifikátom

    Bez potvrdenia nevybavíte takmer nič. Obchod, banka, úrad či pošta - všade tam sa dostanete, len ak ste sa boli otestovať a máte potvrdenie o negatívnom teste. Preukázať sa nemusíte, len ak pre vás platí niektorá z výnimiek. Sú to napríklad deti do 10 rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav. V ich prípade je potrebné potvrdenie od lekára.

    Hoci certifikát by ste mali mať stále poruke, nie všade si ho od vás vyžiadajú. Väčšina prevádzok to vyriešila oznamom o zákaze vstupu bez negatívneho testu. Pri vstupe do obchodného centra v Bratislave sa nás len spýtali, či certifikát máme, no vidieť ho nechceli. Dbali však na dezinfekciu rúk a tiež nám zmerali teplotu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 2.11.2020

      Papier sme nemuseli ukazovať ani na pošte. „Na vstupoch do pobočiek pošty je viditeľne umiestnený oznam o zákaze vstupu a výnimkách zo zákazu vstupu podľa vyhlášky ÚVZ. Vychádzame z toho, že občania sú oboznámení s povinnosťami, ktoré im stanovuje vyhláška ÚVZ SR,“ povedala nám hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.V menšom obchode s oblečením v centre hlavného mesta sú dôkladnejší. „Certifikát pýtam od každého, kto vojde. Ak ho nemajú, okamžite ich otočím preč. Snažím sa byť zodpovedná,“ povedala nám predavačka Jana (55).

      No a ak chcete ísť napríklad do banky, bez certifikátu nad tým ani nerozmýšľajte. „Poverený pracovník požiada klientov po vstupe do pobočky o preukázanie sa potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19,“ informoval PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

      Rovnako prísny režim funguje aj v klientskych centrách, ktoré odvčera, s výnimkou cudzineckej polície, opäť otvorili svoje kontaktné pracoviská. „Vstup do klientskych centier, oddelenia dokladov a na ďalšie pracoviská sa umožňuje len osobám s potvrdením o negatívnom teste. Kontrolu vykonávajú supervízori,“ potvrdili z kancelárie ministra vnútra.

      Článok pokračuje na ďalšej strane: Bez certifikátu vás ani lekár neošetrí! »

      Ľudí v Dubnici nad Váhom včera pobúril oznam na dverách jednej z ambulancií. „Vyšetrenie v ambulancii bude možné iba po preukázaní o negativite testu na COVID-19 s výnimkou život ohrozujúcich stavov,“ písalo sa na dverách internej kliniky. Hoci oznam potom, ako sa fotografia začala šíriť po sociálnych sieťach, zvesili, ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že si ho tam lekár pokojne mohol nechať.

      „Prosíme ľudí, ktorí nemajú doklad o negatívnom výsledku testu, aby dodržali desaťdňovú domácu izoláciu. V prípade neodkladnej zdravotnej starostlivosti, teda život ohrozujúcich prípadov, sú, samozrejme, všetci bez rozdielu ošetrení. Tak to má aj spomínaný lekár uvedené v ozname na dverách,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

      Potvrdenie si od vás môže vypýtať policajt, a to aj na ulici. Pre ľudí bez testu totiž naďalej platí zákaz vychádzania. „Príslušníci Policajného zboru neskúmajú zdravotný stav a ani sa neoboznamujú s lekárskym tajomstvom. Pri kontrole zákazu vychádzania preverujú len dodržanie podmienok,“ ozrejmila polícia v oficiálnom stanovisku na Facebooku. Ak certifikát nemáte, hrozí vám pokuta 1 659 eur. Smolu majú aj tí, ktorí certifikát stratia. Nepomôže vám ani fotografia v mobile. Minister vnútra Jaroslav Naď upozornil, že je potrebné nosiť originál.

      Ak ste sa testovať nedali a dobrovoľne ste ostali v domácej karanténe, pustia vás len do potravín, lekárne či drogérie.

      Mohlo by vás zaujímať:

       

      Autor článku

      Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.