BANKY na Slovensku vo veľkom rušia pobočky! Zmizlo ich viac ako 300. Čo sa deje? Toto je dôvod!
17. 8. 2024, 7:52
Kamenné pobočky bánk miznú z miest. Kým v roku 2017 ich podľa údajov Národnej banky Slovenska bolo takmer 1 100, tento rok ich je už iba 728. Slováci menia svoje návyky a mnohé veci vybavujú online. Digitálne služby zažívajú boom a osobná návšteva pomaly ustupuje. Na nový trend reagujú aj banky prispôsobovaním ponuky služieb.
Zdroj: unicreditbank
Zdroj: Tatra banka
Zdroj: unicreditbank
Galéria k článku
Slovenská sporiteľňa, ktorá má najväčšiu pobočkovú aj bankomatovú sieť, tvrdí, že jej cieľom je byť najdostupnejšou bankou. „Znamená to, že chceme byť nielen digitálnym lídrom s najväčším počtom klientov, ktorí využívajú elektronické bankovníctvo, ale aj bankou s najviac pobočkami vo všetkých regiónoch,“ uviedla hovorkyňa banky Marta Cesnaková. „Ak niekde zatvoríme pobočku, dôvodom je predovšetkým to, že klesne záujem ľudí ju navštevovať,“ vysvetľuje Cesnaková. „Samozrejme, takýto krok nie je ani pre banku jednoduchým rozhodnutím,“ prízvukuje. Ako ďalej hovorí, pobočky presúvajú aj do väčších priestorov, v ktorých vytvárajú diskrétnejšie možnosti na rozhovor s klientmi.
„Rozširujeme aj sieť vkladomatov, medziročne ich počet vzrástol takmer o 40,“ vymenúva Cesnaková.
V posledných rokoch sa výrazne zmenilo správanie ľudí. „Dlhodobo sledujeme presun servisných úkonov z pobočiek do samoobslužných kanálov. Starším ľudom a tým, ktorí potrebujú poradiť s využívaním Georgea či mobilnej aplikácie, rovnako tak platieb mobilom či hodinkami, naši poradcovia radi pomôžu,“ dodáva Marta Cesnaková.
Anketa
Chodíte do kamenných pobočiek bánk?
- áno, samozrejme47%
- nie18%
- občas áno34%
Hlasovanie bolo ukončené
Všeobecná úverová banka...
Okrem zatvárania pobočiek však banky aj niektoré nové otvárajú. Ako informuje VÚB banka prostredníctvom svojho PR manažéra Dominika Mišu, v posledných rokoch upravovali počet pobočiek tak, že niekde niektoré zanikli, no v niektorých lokalitách aj vznikli nové. „Všeobecne však ide o zmenu záujmu klientov a stratégiu banky podporovať bezplatné online služby a digitálne bankovníctvo,“ hovorí. Pobočky postupne menia svoje zameranie – z hotovostných na miesta investičného a úverového poradenstva. „To je niečo, čo je pridanou hodnotou pre klientov, keďže hotovostné operácie vedia vyriešiť vďaka bezplatným bankomatom a bankomatom s možnosťou vkladu a aj vďaka 24-hodinovým samoobslužným zónam,“ vysvetľuje Miša.
Prima banka...
Pobočky a ich dostupnosť považuje za kľúčové pri budovaní a rozvoji vzťahov s klientmi aj Prima banka. „Sme bankou s druhou najväčšou pobočkovou sieťou. Zároveň však podporujeme využívanie online kanálov, najmä našej mobilnej aplikácie,“ opisuje hovorkyňa banky Eva Čonková. „Máme 118 pobočiek a ako jediná banka na Slovensku nimi pokrývame všetkých 79 okresov. Drvivú väčšinu transakcií však robia ľudia online, pobočky sú pre nich najmä miestom finančných konzultácií a poradenstva vrátane riešenia hypoték,“ podotýka Čonková.
Československá obchodná banka...
Stratégiou Československej obchodnej banky je zmena pobočiek prioritne na poradenské miesta. „Keďže rozširujeme elektronické služby, počet kamenných pobočiek sa, pochopiteľne, znižuje. Ku koncu roka 2023 sme ich mali 90, v roku 2024 bola zatvorená jedna, pričom ďalšie neplánujeme zatvoriť,” približuje situáciu hovorca banky Juraj Štefanovič. „Dôvodmi sú transformácia sveta bankovníctva a zmeny správania klientov a ich potrieb. Pracujeme na rozvoji spoľahlivého elektronického bankovníctva, ale napríklad aj rozširovania siete vkladomatov,“ hovorí Štefanovič. „Nutnosť osobnej návštevy pobočky je v prípade špecifickejších úkonov, ako napríklad založenie účtu pre mladých ľudí do 18 rokov, keď je nevyhnutná osobná návšteva pobočky so zákonným zástupcom,“ dodáva Juraj Štefanovič.
Tatra banka...
Pre určitú skupinu ľudí je stále dôležité mať možnosť konzultovať otázky osobne. „Aj pre digitálne zdatných klientov existujú témy, ktoré potrebujú konzultovať osobne. Často ide o poradenstvo v oblasti investícií a tiež pri otázke kúpy nehnuteľnosti a hypotekárneho úveru,“ myslí si hovorkyňa Tatra banky Nadežda Palušová. „V každodenných finančných otázkach a operáciách klienti uprednostňujú digitálne kanály, hlavne mobilnú aplikáciu. Budúcnosť vidíme v správnej kombinácii fyzického a digitálneho sveta,“ dodáva Palušová.