Preniesť hypotéku do inej banky sa oplatí. „Súčasná priemerná úroková sadzba na nových úveroch bola v júli vo výške 1,07 % a pri refinančných úveroch bola nižšia o 0,4 percentuálneho bodu,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Banky s cieľom rozšíriť svoje portfólio klientov a tak zvýšiť svoj podiel na trhu, znižujú úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Napríklad banka Unicredit prišla na trh s úrokovou sadzbou už od 0,39 % pre fix 3 roky.

„Samozrejme jej konečnú výšku ovplyvňuje využívanie iných služieb banky, ako je poistenie úveru a bežný účet, ktorý je podmienený jeho aktívnym využívaním. Banka úrokovú sadzbu ponúka pre každého, nezávisí od bonity klienta a platí pri úveroch do 80 % LTV (Loan to value),“upozorňuje Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Príklad pre porovnanie: úver vo výške 100 000 eur, so splatnosťou úveru 30 rokov pred tromi rokmi, kedy najnižšia úroková sadzba bola vo výške 1,39 % p. a.

  • výška úveru 100 000 eur, úroková sadzba 1,39 % p. a., splátka úveru 339,87 eur
  • výška úveru 100 000 eur, úroková sadzba 0,39 % p. a., splátka úveru 294,39 eur

Úspora na mesačnej splátke je 45,48 eur a ročná úspora tak predstavuje výšku 545,76 eur.

„Úrokové sadzby sú naďalej priaznivé a pri prenose úveru do inej banky môžete ušetriť aj niekoľko stovák eur,“ vysvetľuje úverová analytička. Dobrou správou je, že banky ešte stále ponúkajú spracovanie úveru bez poplatku, možnosť preplatenia poplatku za predčasné splatenie úveru a tiež môžete ušetriť poplatok za katastrálny úrad.

2 spôsoby, ako na splátke ušetriť až 100 eur mesačne »