Viaceré banky upravili svoju poplatkovú politiku už v uplynulých mesiacoch, dnes sa k nim pridávajú ďalšie dve. Sadzobníky sa rozhodli zmeniť VÚB banka a Slovenská sporiteľňa. Zdražovanie sa dotklo viacerých služieb. Po novom si priplatíme za vklady na účet, výpisy z účtov, hotovostné platobné služby, spracovanie mincí či kreditné karty. 

Klientov Slovenskej sporiteľne môže oddnes prekvapiť poplatok 5 eur za jednorazový príkaz na úhradu podaný na pobočke, za ktorý doposiaľ platili 3 eurá. Niektoré poplatky vzrastú až o 100 percent. Z 5 eur na 10 eur stúpol poplatok za potvrdenie o vykonaní prevodu. Drahší bude aj výber hotovosti v pobočke banky, zdražie zo 4 eur na 6 eur. Dokonca aj za zaslanie výpisu o pohyboch na karte v papierovej podobe si od vás vypýtajú 1 euro.

Najvýraznejšie sa zvýši poplatok, ktorý je označovaný za najabsurdnejší zo všetkých bankových poplatkov, vďaka čomu ho viaceré banky v minulosti rušili. Ide o poplatok za vklad hotovosti na svoj vlastný účet. Teraz si zaň majiteľ účtu zaplatí až 3 eurá, namiesto pôvodných 50 centov. Vklad hotovosti treťou osobou bude ešte drahší. Doteraz si za vloženie peňazí na cudzí účet banka pýtala 3 eurá, po novom to bude až dvojnásobok, čiže až 6 eur

Nové poplatky majú pôsobiť motivačne. „Cieľom je motivovať ľudí, aby nechodili s bežnými úkonmi do pobočiek, ale vedeli ich vyriešiť online,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Pre ľudí bude teda naozaj výhodnejšie presmerovať sa na internetbanking, ktorý banka poskytuje bezplatne.

Anketa
Využívate častejšie internetbanking alebo navštevujete pobočku svojej banky?
  • 76%
  • 8%
  • 16%

Ktoré poplatky zvýšila VÚB banka? »