Reklama

7 odborníkov radí, čo máme robiť na Veľkú noc: Ak TOTO dodržíme, môžu sa uvoľniť opatrenia!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Veľká noc rozhodne o uvoľnení opatrení: Čo by sa malo otvárať ako prvé
    Reklama

    Odborníci sa zhodujú, že obdobie veľkonočných sviatkov bude pre pandemickú situáciu kľúčové. Buď sa vírus opäť začne šíriť alebo ustúpi. Prezradili, čo by otvárali ako prvé, ak budeme zodpovední.

    Ešte minulý týždeň vláda sprísnila opatrenia, aby ich tesne pred sviatkami mierne uvoľnila. Stále platí prísny zákaz vycestovať zo Slovenska za rekreáciou, zákaz vychádzania mimo domu po ôsmej večer či pohyb mimo svoj okres. Výnimky platia len pre nevyhnutné prípady ako cesta k lekárovi či do práce.

    Odborníci tiež spísali desatoro veľkonočných opatrení, ktoré by sme mali dodržiavať. Radia nám obmedziť stretnutia, odložiť šibačku aj oblievačku. Cestovať by sa malo len v rámci okresu, športovať pokiaľ možno individuálne a v prírode. Von by mali spolu chodiť len ľudia z jednej domácnosti, v exteriéri by sme mali nosiť rúška a v interiéroch respirátory. Odporúčajú tiež, aby sa veriaci na bohoslužbách zúčastňovali len virtuálne.

    A práve kostoly sa vláda rozhodla nečakane otvoriť. Neznamená to však, že v kostoloch sa môžu konať omše alebo do nich ľudia môžu chodiť neorganizovane. Zvyhlášky hlavného hygienika, ktorú Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vstredu poobede, vyplýva, že termín individuálnej duchovnej alebo pastoračnej služby si bude treba vopred dohodnúť telefonicky alebo e-mailom na konkrétny čas alen pre jednu osobu. „Nie je možné, aby sa na jeden termín dostavilo viac osôb. Výnimkou je doprava aasistencia osoby fyzicky odkázanej na pomoc inej fyzickej osoby," píše sa vo vyhláške.

    Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) vyzýva všetkých Slovákov, aby pravidlá neobchádzali a pomohli dotiahnuť boj s pandémiou do konca. „Môžeme mať najlepšie opatrenia na svete, ale pokiaľ ich ľudia nebudú dodržiavať, tak nám to nepomôže. Preto vyzývam a prosím ľudí, aby dodržiavali opatrenia nie preto, že to chce štát, ale preto aby chránili seba a svojich blízkych, svoje zdravie a v konečnom dôsledku aj životy,“ zdôraznil Heger.

    Anketa

    Máte plány na tohtoročnú Veľkú noc?

     

    Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) zároveň upozornil, že polícia na sviatky sprísni kontroly. „Zameriame sa jednak na hranice, ale aj na hranice medzi okresmi," uviedol Mikulec. Vláda tiež kvôli sviatkom predĺžila platnosť negatívnych testov na covid-19 do 11. apríla pre ľudí, ktorí sa nechajú otestovať v čase od 1. do 4. apríla.

    Hlavný hygienik Ján Mikas prosí, aby sme urobili všetko preto, aby sme sa v tejto kritickej chvíli uchránili pred infekciou a nerozšírili ju ďalej medzi svojich blízkych. „Ak budeme disciplinovaní a čísla sa budú naďalej zlepšovať, budeme môcť vrátiť deti do škôl a pomaly rušiť obmedzenia, ktoré nám všetkým komplikujú život,“ naznačil Mikas. Všetci odborníci sa zhodujú, že pri uvoľňovaní sa bude najviac myslieť na školy a žiakov, ktorí už mesiace nesedeli v laviciach.

    Lekár a člen konzília odborníkov Peter Visolajský upozorňuje, že pri uvoľnovaní opatrení bude okrem správania dôležité aj to, aby sa ľudia očkovali. „Mladší by mali prihlásiť svojich starších príbuzných na očkovanie, aby sme čím skôr zaočkovali rizikovú populáciu. To jediné nám pomôže na uvoľnenie opatrení v štáte. Zachráni to životy a pomôže nám žiť v normále, ktorý sme mali pred covidom,“ nalieha.

    Ak poznáte starého človeka, ktorý nebol očkovaný, pomôžte mu prihlásiť sa a zabezpečiť očkovanie. „Ak to spraví každý jeden z nás vo svojom okolí, tak o to skôr budeme môcť výrazne uvoľňovať. Dokiaľ nezaočkujeme populáciu, uvoľňovanie bude vždy len dočasné a vždy s následkom toho, že infekcia sa môže vrátiť a siutácia zhoršiť,“ uzavrel.

    Čo hovoria odborníci: Čítajte na ďalšej strane >>>

    Ako by sa ľudia mali správať cez Veľkú noc a ako ju strávite vy?

    Peter Sabaka, infektológ

    - V prvom rade by sa ľudia nemali stretávať, to je absolútny základ. Mali by dodržiavať platné protiepidemické opatrenia a v žiadnom prípade navštevovať rodinu. Ja budem so svojou rodinou, s ktorou bývam v jednej domácnosti, čiže s manželkou a s dcérami. Samozrejme, do prírody budeme chodiť denne. Poradil by som aj ľuďom, aby chodili na prechádzky alebo športovať. Ale aj v prírode by nemali vytvárať skupinky, aby sa nemiešali domácnosti ani vonku. 

    Zuzana Krištúfková, epidemiologička

    - Ľudia by mali vychádzať z desatora, ktoré odporúčame ako konzílium odborníkov. Veľkú noc strávime doma. Môžem povedať príklad, ktorý sa nám stal v rodine. Moja dcéra spolu s dvomi kamarátkami boli v piatok na antigénovom teste, všetky boli negatívne. V sobotu išli spolu do prírody, strávili asi tri hodiny v lese s rúškami. V nedeľu už jedna z nich volala, že má horúčku a je pozitívna. Človek je infekčný už dva dni pred objavením sa prvých príznakov, teda táto kamarátka bola infekčná už v sobotu. Dcéra je teraz v izolácii a na Veľkú noc s nami nebude. Čaká, či bude pozitívna, alebo ich rúška ochránili. Ľudia by si mali uvedomiť, že keď idú na odbery a sú negatívni, to neznamená, že zajtra nemôžu byť pozitívni. Ak chceme po Veľkej noci uvoľňovať, naozaj sa nesmieme stretátvať a mimo domov nosiť rúško aj v prírode a respirátor vo vnútorných priestoroch.

    Anketa

    Máte plány na tohtoročnú Veľkú noc?

    Peter Visolajský, lekár

    - Ide hlavne o to, aby sme si uvedomili, že pandémiu na Slovensku nemáme za sebou. Momentálne síce máme pokles infikovaných, ale to sa hneď môže zmeniť, keď sa zmení správanie ľudí. Toto sú rizikové sviatky z pohľadu možného šírenia infekcie a naozaj cez tieto sviatky môže pandémia nanovo prepuknúť. Tieto dni, aj napriek sviatkom, by sme sa zase nemali stretávať a navštevovať. Strávim ich v kruhu najbližšej rodiny, v svojej bubline. Ak sa stretnem s bližšími ľuďmi, bude to v exteriéri a s respirátorom. Budem dodržiavať všetky opatrenia, vyhnem sa cestovaniu a stretávaniu ľudí, ktorých nepoznám.

    Jana Bittó Cigániková, šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru

    Určite by sme sa mali správať zdržanlivo. Ak vydržíme tieto sviatky, konečne sa bude uvoľňovať. Na Veľkú noc budem doma s rodinou.

    Čo by sa malo uvoľniť, ak budeme zodpovední? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Čo by sa mohlo uvoľniť ako prvé, ak budeme zodpovední?

    Peter Sabaka, infektológ

    - Ako prvé by sa mli otvoriť školy, to je absolútne jednoznačné, až potom všetko ostatné. Časom sa bude uvažovať zrejme nad tým, či sa budú otvárať vonkajšie športoviská či terasy. Školy sú prvoradé.

    Zuzana Krištúfková, epidemiologička

     - Keď sa situácia bude aj naďalej zlepšovať a verím, že ľudia budú zodpovední a bude k tomu môcť dôjsť, tak prvoradé sú pre mňa školy. Pri uvoľňovaní budeme ďalej postupovať podľa covid automatu.

    Anketa

    Ste za uvoľnenie opatrení?

    Peter Visolajský, lekár

    - Dôležité je, aby naše deti už mohli ísť naplno do škôl. Pri týchto sviatkoch, ktoré sú cirkevné, bolo by dobré, aby sme sa už zamyseli nad uvoľňovaním aj navštevovaním kostolov a umožňovali veriacim praktizovať svoju vieru. Potom aj obmedzenia, čo sa týka práce, množstvo ekonomiky je stále brzdené pandémiou.

    Jana Bittó Cigániková, šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru

    - Mohlo by prísť k otvoreniu terás reštaurácií, vonkajších športovísk, škôl a za prísnych protiepidemickych podmienok postupne aj prevádzok.

    Mohlo by vás zaujímať: