ANKETA Slováci prezradili, s akým platom by boli spokojní: Chceme TÚTO sumu mesačne v čistom!
28. 2. 2025, 5:45

Zdroj: tasr
Len polovica zamestnankýň a zamestnancov pracujúcich na Slovensku je spokojná so svojím platom. A aj medzi tými, ktorí sú spokojní, je pomerne veľká časť, ktorá si prezerá aktuálne pracovné ponuky. Slováci sa viacmenej zhodujú na výške mzdy, ktorú by považovali za dostačujúcu.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Spokojnosť s platmi u ľudí pracujúcich na Slovensku klesá. Zatiaľ čo v roku 2021 boli spokojné takmer dve tretiny a o 2 roky neskôr 58 %, koncom minulého roka to už tvrdila len polovica. Je to najmenej, odkedy v roku 2018 spoločnosť začala v prieskume tento postoj zisťovať. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Focus pre portál Profesia.sk.
Mimoriadnu spokojnosť so svojou mzdou vyjadrili len 2 percentá pracujúcich. Naopak, narástol podiel nespokojných, zo 16 na 22 %. Najspokojnejší s platom sú tvoriví odborní pracovníci, spomedzi ktorých sú dve tretiny spokojné a len desatina vyjadrila negatívny názor na svoj plat. Prieskum zároveň potvrdil, že čím vyššie vzdelanie, tým vyššia spokojnosť. 60 % vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov priznáva spokojnosť s príjmom, rovnaký pocit má len necelá štvrtina pracujúcich so základným vzdelaním.
Anketa
Ste spokojný s výškou vašej mzdy?
- Veľmi spokojný4%
- Spokojný 15%
- Skôr nespokojný 36%
- Veľmi nespokojný 43%
Hlasovanie bolo ukončené
Na dostačujúcu výšku mzdy sme sa pýtali aj čitateľov denníka Plus JEDEN DEŇ. Predstava väčšiny opýtaných sa pohybuje okolo sumy 1 500– 2 000 eur v čistom mesačne. „Na dnešné časy 1 500 €. Aby sme všetci žili na úrovni,” uviedla Mária G. „1 500 až 2 000 by mal mať každý. Ako v ostatných štátoch Európskej únie,” dodala Mirka C.
Na neprimeranosť slovenských miezd so mzdami Únie upozornila aj Republiková únia zamestnávateľov. Jej zástupcovia poukázali na to, že slovenské mzdy sú v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ najnižšie.
Podľa zamestnávateľov za to môžu legislatívne opatrenia, ako napríklad prudké zvyšovanie minimálnej mzdy, ktoré nezohľadňuje úroveň produktivity práce, zhoršujú konkurencieschopnosť firiem a bránia udržateľnému rastu miezd.
„Opakované plošné navyšovanie miezd legislatívou zo strany štátu v praxi spôsobuje, že platy na Slovensku stúpajú rýchlejšie ako skutočná produktivita práce. Tento prístup k mzdovej politike, v kombinácii s dlhodobo neúnosne vysokým daňovo-odvodovým zaťažením pre firemný sektor spôsobuje, že podniky majú menej možností na zabezpečenie reálneho, zdravého a udržateľného rastu miezd,“ tvrdí hlavný ekonóm RÚZ Alexander Karšay.