Reklama

Odborníkovi sme pred sviatkami poslali FOTO našich tratí: Pozrite sa, po čom jazdia naše vlaky!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dopravný analytik Ondrej Matej o stave našich železníc: Máme sa báť cestovať?
    Reklama

    Robte s tým niečo! Odkazujú nám České dráhy v súvislosti s katastrofálnou železničnou infraštruktúrou. Pre príšerný stav našich koľají dokonca hrozí, že české vlaky k nám prestanú jazdiť úplne. Náš fotograf zdokumentoval niektoré kritické úseky železníc a zábery sme dali zhodnotiť odborníkovi. Jeho slová cestujúcich nepotešia. Kto je za tento stav zodpovedný a čo s tým budeme robiť?

    S príchodom Veľkej noci museli železnice posilniť spoje. Ak sa chcete dostať z Bratislavy na východ a ešte stále ste si nekúpili lístok, s veľkou pravdepodobnosťou máte smolu, keďže väčšina miesteniek je už vypredaná. Posledné dni však ukázali, že naše koľaje majú vážny problém s bezpečnosťou.

    Po nedávnom vykoľajení českého osobného vlaku SuperCity Pendolino smerujúceho z Prahy do Košíc prišiel vedeniu našich železníc list od Českých dráh. Vlak mal pravdepodobne problém pri výhybke, vykoľajil sa, v dôsledku čoho bola doprava na Kysuce a do Česka na niekoľko hodín pozastavená. V liste České dráhy žiadajú okamžitú nápravu, v opačnom prípade budú od nás žiadať finančnú kompenzáciu za časté opravy ich súprav, ktoré sa kazia na našich tratiach.

    Problémom sú financie. Priznal to aj štátny podnik Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). „ŽSR si uvedomujú súčasný stav železničnej infraštruktúry. Vo verejnosti je známe, že ŽSR je podfinancovaná zo strany štátu. Konkrétne len na rok 2023 na hlavnú činnosť na odloženú údržbu potrebujeme zabezpečiť finančné zdroje v objeme cca 33 miliónov eur. Tieto peniaze nie sú určené na „modernizáciu“, ale na odstránenie nežiaduceho stavu, ktorý nám každoročne vzniká z nedostatočného dofinancovania a v súčasnosti vytvára dlh na odloženej údržbe na infraštruktúre v stovkách miliónov eur,“ povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa ŽSR Ria Achbergerová, ktorá zároveň vysvetlila, že prechodné obmedzenia traťovej rýchlosti zavádzajú s cieľom zaistiť bezpečnosť železničnej prevádzky.

    Čiže na úsekoch, kde sú koľaje v žalostnom stave, je rýchlosť vlaku obmedzená napríklad na 30 km/h, vďaka čomu sa cestujúci nevyhnú meškaniam.

    Aké sú najčastejšie chyby na našich koľajniciach, ktoré súvisia s meškaním vlakov? >>>

    Takýchto úsekov však máme na Slovensku neúrekom. Podľa dopravného analytika Ondreja Mateja paradoxne práve preto nehrozí, že by sa na našich koľajniciach stala veľká tragédia podobne ako pred mesiacom v Grécku. Vlaky totiž u nás idú pomaly, a keď sa aj vykoľaja ako v prípade českého vlaku SuperCity Pendolino, pri rýchlosti 30 km/h sa s veľkou pravdepodobnosťou nič vážne nestane. „Netreba robiť paniku no faktom zostáva, že stav našich železníc nie je v dobrom stave. Je zastaralý, ale na druhej strane som 100-percentne presvedčený, že Železnice Slovenskej republiky robia všetko pre to, aby boli bezpečné. Ale je to na úkor pohodlia a dĺžky cestovania. Čiže vlaky meškajú a idú dlhšie, ako by mali. Problémov je veľa, no keď vám všetko horí, neviete, kde skôr hasiť,“ približuje Matej.

    Anketa

    Ste spokojní so železničnou infraštruktúrou na Slovensku?

    • Áno.5%
    • Nie.94%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Vlaky však meškajú z viacerých dôvodov. „V rýchlosti 30 km/h prejde vlak aj po vykrivenej, zvlnenej či jemne uvoľnenej koľajnici,“ hovorí analytik. Aby sa takémuto vykriveniu predišlo, koľajnice by sa mali pravidelne brúsiť. Na Slovensku sa to však nerobí. V prípade, že je koľajnica na tom geometricky veľmi zle, je potrebné ju vyrovnať. „Takáto oprava sa robí prostredníctvom štrkovej dobíjačky, ktorá koľajnicu nadvihne, narovná ju a položí naspäť. Táto operácia sa spravila aj v prípade vykoľajeného vlaku SuperCity Pendolino,“ hovorí analytik.

    Aby sa podobným problémom predišlo, v niektorých krajinách vykonávajú kontroly tratí každých 10 rokov, hoci aj preventívne. „Na Slovensku sa železničné trate monitorujú. Keď je trať v poriadku, nechajú ju tak, pretože sa musí vykonať údržba tam, kde už nestačí zníženie rýchlosti ani na tých 30 kilometrov za hodinu,“ vysvetľuje. Českí železničiari označili za najhorší úsek medzi Bratislavou a Štúrovom a potom trať Čadca – Žilina – Košice. Za kvalitu našich železníc hovoria aj čísla.

    Ako reagoval minister dopravy na kritiku Čechov? Jeho reakciu nájdete na druhej strane >>>

    „Na porovnanie, ešte v 90. rokoch sme robili prostú reprodukciu, výmenu kovového roštu na úrovni asi 100 km ročne, dnes je to na úrovni 25 km ročne vrátane modernizácie a výhybiek, ktoré sme menili zhruba okolo 150 kusov ročne, dnes je to na úrovni 22,” povedal v diskusnej relácii TA3 generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila.

    Otázkou však zostáva, či sa napriek kritike našich českých susedov v železničnej infraštruktúre niečo zmení. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) tvrdí, že s výhradami Čechov sa stotožňuje. „Ministri dopravy o tejto téme aj vzájomne diskutujú. Ministerstvo bude naďalej pri tvorbe rozpočtu a jeho revíziách apelovať na to, aby sme dostali na opravy a rekonštrukcie viac peňazí, ako dostávame dnes,“ povedala hovorkyňa rezortu Miriama Švikruhová. Opatrenia už pripravujú aj naše železnice.

    „ŽSR vykonávajú analýzu poukázania nedostatkov uvedených v liste Českých dráh a pripravujeme návrh opatrení, o ktorom budeme následne informovať,“ dodala hovorkyňa železníc Ria Feik Achbergerová. Šéf strany Sme rodina Boris Kollár, ktorý nominoval ministra dopravy do funkcie, je s jeho prácou spokojný. „Áno, som spokojný, lebo viem, ako nedostával peniaze na údržbu a ako ťažko bojoval s ÚHP (Útvar hodnoty za peniaze – pozn. red.) o každé euro, ako mu kládli podmienky, veľakrát nesplniteľné, len aby mu nemuseli uvoľniť peniaze. Zhrniem to, ak chceme mať bezpečné železnice, tak štát nesmie šetriť na údržbe!“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ Kollár.

    Ministerstvo financií, pod ktoré spadá aj ÚHP, reaguje, že tento rok uvoľnilo rozpočtovými opatreniami na dofinancovanie ŽSR dokopy 160 miliónov eur, pričom ďalších 21,4 milióna zaslali železničiarom z kapitoly ministerstva dopravy. Rezort pripomenul, že na prevádzku železničnej infraštruktúry ide každý rok viac peňazí. Tretinový nárast medzi rokmi 2021 a 2023 rovnako vyvracia akékoľvek tvrdenia o škrtaní zdrojov na údržbu.

    Prečítajte si tiež: