Akciové trhy sa síce prepadli a zrejme budú ďalej padať, no svetová ekonomika nemá pre koronavírus zásadné problémy. Stres je spôsobený len zdravotnými problémami, myslí si analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Už v minulosti sa podľa neho ukázalo, že ekonomika sa po pandémii vie pozviechať za 3 až 6 mesiacov. Nástup veľkej krízy však neočakáva. „Predpokladáme, že koronavírus bude mať na svetovú aj slovenskú ekonomiku obdobný dosah a zatiaľ nečakáme, že ich uvrhne do celoročnej recesie, ak sa dostane rýchlo pod kontrolu," hovorí Pánis.

 

Ochorenie Covid 19, ktoré je spôsobené vírusom SARS-CoV-2, vyvolá ekonomický zlom v dôsledku veľkých a stále sa sprísňujúcich reštriktívnych opatrení na zastavenie jeho šírenia, keď sa vyskytuje vo všetkých významných systémovo dôležitých ekonomikách.

Prvý šok prišiel na tzv. ponukovej strane ekonomiky, keď boli - a zrejme ešte aj budú - preventívne zatvorené niektoré výrobné závody a prichádza aj k narušeniu dodávateľsko-odberateľských reťazcov. Ďalší šok možno očakávať zo strany spotrebiteľov, teda bežných ľudí. „Zatvorenie väčšiny obchodných prevádzok, vrátane služieb, prerušenie dopravných spojení či zatvárania hraníc vyvolá aj dopytový šok, keď prudko klesne spotreba. Najmä keď pripočítame aj dobrovoľné obmedzenia viacerých firiem či domácností," konštatuje analytik.

Čo čaká Slovensko? >>