Analytik zhodnotil ekonomické dopady pandémie na Slovensko: Šok už prišiel, teraz čakajte TOTO!
18. 3. 2020, 6:00

Zdroj: Thomas Trutschel
Epidémie či pandémie, sa vo svete objavujú podobne ako prírodné katastrofy, viac či menej pravidelne. Ich vplyv na ekonomický rast postihnutej krajiny sa zvykne prejavovať negatívne niekoľko mesiacov. Ako to bude v prípade pandémie koronavírusu, ktorá už zasiahla aj Slovensko?
Akciové trhy sa síce prepadli a zrejme budú ďalej padať, no svetová ekonomika nemá pre koronavírus zásadné problémy. Stres je spôsobený len zdravotnými problémami, myslí si analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Už v minulosti sa podľa neho ukázalo, že ekonomika sa po pandémii vie pozviechať za 3 až 6 mesiacov. Nástup veľkej krízy však neočakáva. „Predpokladáme, že koronavírus bude mať na svetovú aj slovenskú ekonomiku obdobný dosah a zatiaľ nečakáme, že ich uvrhne do celoročnej recesie, ak sa dostane rýchlo pod kontrolu," hovorí Pánis.

Ochorenie Covid 19, ktoré je spôsobené vírusom SARS-CoV-2, vyvolá ekonomický zlom v dôsledku veľkých a stále sa sprísňujúcich reštriktívnych opatrení na zastavenie jeho šírenia, keď sa vyskytuje vo všetkých významných systémovo dôležitých ekonomikách.
Prvý šok prišiel na tzv. ponukovej strane ekonomiky, keď boli - a zrejme ešte aj budú - preventívne zatvorené niektoré výrobné závody a prichádza aj k narušeniu dodávateľsko-odberateľských reťazcov. Ďalší šok možno očakávať zo strany spotrebiteľov, teda bežných ľudí. „Zatvorenie väčšiny obchodných prevádzok, vrátane služieb, prerušenie dopravných spojení či zatvárania hraníc vyvolá aj dopytový šok, keď prudko klesne spotreba. Najmä keď pripočítame aj dobrovoľné obmedzenia viacerých firiem či domácností," konštatuje analytik.
Čo čaká Slovensko? >>
Slovensko ako malá a otvorená ekonomika s veľkými obchodnými väzbami na Európu sa podľa neho nevyhne krátkodobému poklesu v trvaní približne šiestich mesiacov v základnom scenári vývoja pri výpadkoch vývozu, výroby a domácej spotreby. No mohlo by to byť aj skôr. „Ak však bude vývoj podobný ako v Číne, krajine pôvodu ochorenia, kde je vírus po dvoch mesiacoch od prepuknutia pod kontrolou a život sa vracia do normálu, v treťom kvartáli by malo nastať v globálnej ekonomike pomerne robustné oživenie v tvare ,V', ktoré bude pokračovať aj v samotnom závere roka," vysvetlil analytik.
Čím komplikovanejšie bude dostať vírus pod kontrolu, tým neskôr nastane odraz a bude pomalší, keď sa bude blížiť k tvaru „U“, pretože firmy aj domácnosti budú musieť obmedziť výdaje, doplniť úspory a oddlžiť sa po tvrdom dosahu súčasnej situácie, pričom ťažšie sa bude obnovovať aj dôvera. To bude zvyšovať aj riziko celoročnej recesie.
Významne by k oživeniu mali pomôcť aj rázne kroky hlavných svetových centrálnych bánk vrátane ECB a Fed-u, ktoré výrazne znižujú úrokové sadzby, dodávajú na trhu likviditu spolu s obnovovaním či rozširovaním kvantitatívneho uvoľňovania.