Cieľom platformy je prinášať ľuďom spoľahlivé a zrozumiteľné informácie, a ilustrovať ich na jednoduchých príkladoch zo života, ktoré vie pochopiť naozaj každý. Odborníci a analytici o novom reporte informovali na svojej web stránke.

S koncom adventu končí aj sranda

"Ak máme za týždeň 50 000 zistených infikovaných čo je toľko ako za predošlé 2 týždne, tak asi bude treba dvakrát toľko postelí v nemocniciach," píše na sociálnej sieti.

V nemocniciach je okolo 2 500 pacientov, ktorých už prijali. Poskytnúť lôžko vedia asi už len 1 500 ďalším, ale v Nitre a Bratislave majú voľný oveľa nižší počet postelí.

Podľa Bošňáka z 360 pacientov, ktorí sú v ťažkom stave do ďalšieho dňa neprežije zrejme 70 ľudí a začnú pribúdať smútočné oznámenia "zomrel mi strýko-teta".

"Za december sme už na 820 a do Silvestra budeme vidieť aj veľmi vysoké číslo denných úmrtí. K Silvestru sa dostaneme nad 2000 celkovo a v januári budeme stúpať," píše.

Slovensko je v rovnakej situácii ako Holandsko a Česko

Podľa analytika je Slovensko k 16. decembru v rovnakej situácii ako Holandsko a Česká republika. "Holanďania majú dnes 7. deň total lockdownu a ešte 4 týždne pred sebou. Česi idú na PES=5, zatvárajú všetko: obchody, služby, svahy, atď."

"Ak sme pred 3 týždňami hlásili, že v Nitre budú závidieť Čadci ich november, tak je to tu. V Nitre je vyše 200 pacientov a len asi 30 voľných postelí. Situácia v Bratislave je podobná," píše Bošňák.

Odborníci tiež uvádzajú, že bude veľmi pravdepodobne musieť ísť v januári do silného zákazu vychádzania. Mnohé fabriky na Slovensku pravdepodobne neotvoria svoju výrobu a školy budú dištančne učiť ešte veľmi dlho. Deti si už známky I. polroka pred tabuľou, žiaľ, neopravia.

NOVÝ report nájdete TU.

Analytik kritizuje aj vládu. Jeho ostré slová na premiéra a ministra zdravotníctva nájdete na ďalšej strane.