Ako hodnotíte situáciu s koronavírusom podľa posledných čísel?

- Vyvíja sa presne podľa našich predpokladov. Počet infikovaných po roztopašných Vianociach, cestovaní krížom-krážom po Slovensku, oslavách Silvestra a, samozrejme, hlavne po stretávkach na chatách, v penziónoch a aj po rodinných stretnutiach od rozhodnutia vlády zo 16. decembra stúpa. Výrazne v dňoch ku koncu starého roka, dnes a bude to pokračovať minimálne týždeň, dva. Dostali sme sa nad tritisíc prípadov priemerne denne, čo sme vroku 2020 nemali a počty infikovaných idú hore. Za posledných 30 dní máme 78-tisíc prípadov zPCR testov atakmer 100-tisíc zantigénových testov. To je viac ako 3 % populácie. Máme veľa infikovaných, ktorí šíria nákazu ďalej, určite sú v styku s inými občanmi, aj keď je to v rámci bubliny.

Opatrenia zavedené od 19. decembra fungovali?

- Predpokladám, že ich cieľom bolo spomaliť šírenie vírusu alebo dokonca začať znižovať počet nových prípadov oproti minulosti. V Holandsku a v Nemecku, kde v rovnakom čase od 15. decembra zaviedli oveľa prísnejšie opatrenia, sa podarilo do 10 dní dosiahnuť vrchol a následne im počty infikovaných klesajú. Sú to krásne prípady do učebníc štatistiky a evolučnej virológie. Za 10 dní ešte narástli o 50% anásledne 10 dní klesajú – dnes na úrovne zo stredu decembra. Sú tam, kde boli. Slovensko sústavne stúpa 20 dní a opatrenia z 19. decembra mali veľmi limitovaný dosah.

Skresajú krivku nových prípadov tvrdšie opatrenia od 1. 1. 2021? Kde vidíte medzery?

- Opatrenia zavedené od 1. januára už boli ráznejšie a je šanca na spomalenie rastu. Výsledok uvidíme v strede januára, predsa len sme dovolili všetkým dokončiť pobyty, docestovať domov, mobilita sa znížila až po Novom roku. Naše opatrenia majú veľmi veľa výnimiek a sú nedostatočné hlavne vo veľmi postihnutých okresoch. Pre Sninu, Revúcu, Rožňavu, Banskú Štiavnicu a Námestovo sú dostatočné, pre Nitru jednoznačne neboli.

V čom, resp. kedy sme spravili najväčšiu chybu?

- Začnem pozitívne. Včasné a zásadné opatrenia sme spravili len v septembri a októbri, keď sme skončili so zákazom vychádzania, zavretými školami a reálne sme zastavili rast šírenia vírusu. Ale my ho musíme spomaliť. To sa nikdy nepodarilo. Nevieme prijímať regionálne, včasné a tvrdé opatrenia na obmedzené obdobie. Najväčšiu chybu spravila priamo vláda pri neprijatí tvrdých obmedzení mobility a pri nenariadení zákazu vychádzania na Kysuciach koncom októbra, na Považí a na severe Slovenska v polovici novembra, začiatkom decembra v Ponitrí a na Myjave. Neskôr nepočúvala odporúčania k tvrdému lockdownu v strede decembra a nakoniec tento neprijala ani od 19. decembra. K tomu otvorenie fitiek, kostolov, kín, divadiel, plavární od polovice novembra a následne lyžiarskych stredísk v decembri skazu dokonalo a tisíce úmrtí a plné nemocnice sú priamo dôsledkom ich nekonania. Vláda robila jednu chybu za druhou.

Čo by mala teraz vláda urobiť? Čítajte na ďalšej strane >>>