Ambulancie aj nemocnice prechádzajú do krízového režimu: Na TIETO vyšetrenia teraz zabudnite!
21. 3. 2020, 7:00

Zdroj: Radovan Stoklasa
Žiadne preventívne vyšetrenia, posunuté očkovanie či odložené operácie. Aj tak v praxi vyzerá núdzový stav v zdravotníctve v praxi. Nakazených novým koronavírusom bude pribúdať a našich zdravotníkov budeme potrebovať najviac. Musia sa pripraviť na dlhé šichty, premiestnenie na krízové oddelenia či zápas s nedostatkom ochranných pomôcok. Mnohé sa teraz mení aj pre pacientov a bežných občanov. Ako nás budú v tomto dočasnom krízovom čase liečiť?
Zdroj: tasr
Zdroj: facebook
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Núdzový stav sa týka všetkých zdravotníkov, či ide o záchranárov, operačné strediská, ambulancie či nemocnice. „Nerozlišujeme medzi štátnymi či súkromnými poskytovateľmi zdravotnej služby. Keď nemocnica dospeje do štádia, že nebude schopná kapacitne prostredníctvom svojich zamestnancov situáciu zvládať, môže relokovať pracovníkov z iných oddelení,“ vysvetlil Radoslav Krupa, šéf Úradu pre riadenie podradených organizácií.

Zmeny sa teraz robia všade. „Všetky zmeny sa prijímajú preto, aby bolo čo najviac ochránené zdravie obyvateľstva a aby sme čo najviac ochránili aj samotných zdravotníkov, ktorých budeme ešte veľmi dlho potrebovať,“ vysvetlila pediatrička a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová.
V novom režime odteraz fungujú pediatri aj všeobecní lekári. Pacienti, ktorí majú podozrenie na nový koronavírus, majú telefonicky oslovovať linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva. V žiadnom prípade nechoďte do ambulancie, kde môžu sedieť chorí. Praktickí lekári vás tak či tak nevedia otestovať a zbytočne ohrozíte ostatných.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Chýbajú ochranné pomôcky: Zdravotníci v ambulanciách aj nemocniciach nemajú dostatok ochranných pomôcok, ako sú jednorazové rúška, respirátory či ochranné návleky. Bez nich sú ako prví vystavení nákaze.
Ak vás však trápi niečo iné, radšej svojmu lekárovi najprv zavolajte. „Všetci lekári sú v práci po celý čas ordinačných hodín. Komunikujú s pacientmi telefonicky, emailami, aby boli čo najviac informovaní. Ak lekár uzná, že daný pacient potrebuje lekárske ošetrenie, tak sa s ním dohodne na presnom čase, keď do ambulancie príde tak, aby nedochádzalo k stretávaniu sa pacientov v ambulanciách,“ vysvetľuje odborníčka.
Lekár sa na pacienta pripraví, vyšetrí ho, vydezinfikuje ambulanciu a až potom môže prijať ďalšieho pacienta. Preventívne prehliadky či očkovanie sa dočasne od pondelka pozastavujú. „Ambulancie pediatrov, všeobecných lekárov a špecialistov sa budú snažiť udržať čo najdlhšiu možnú mieru starostlivosti o všetky ochorenia, ktoré si nevyžadujú hospitalizáciu,“ ubezpečila pediatrička.
Ak trpíte chronickým ochorením a neviete, či je váš stav vážny, kontaktujte svojho lekára po telefóne. „Určite si treba zavolať, lekár podľa toho, aké má pacient problémy, aké lieky berie a ako sa cíti, rozhodne, či treba pacienta vidieť, stačí poradiť po telefóne alebo dokonca volať záchranku,“ priblížila lekárka.
Zdroj: tasr
Ľudia klamú, že cestovali: Pre zamlčanie cestovateľskej anamnézy už viacero sestier, sanitárov a lekárov skončilo v karanténe. Medzi tými, ktorí sa nepriznali a ohrozili ostatných, boli bežní ľudia aj samotní zdravotníci.
V nemocniciach sa momentálne niektoré oddelenia presúvajú a menia na iné, pacientom rušia niektoré operácie. „To, čo znesie odklad, tak počká. Potrebujeme lôžka, oddelenia, priestory a personál na to, aby bola zabezpečená akútna starostlivosť o tých, ktorým ide o život,“ uviedla Prokopová. Pred mnohými nemocnicami teraz vyrástli stany. Spustil sa v nich systém triáž, teda triedenie chorých.
„Pacientom sa pri vstupe do nemocnice alebo dočasne zriadeného stanu zmeria teplota, položí sa im pár otázok a na základe toho dostanú náramok a potom už vedia, kam majú ísť ďalej,“ vysvetľuje lekár Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a LF UPJŠ v Košiciach.
„Ľudia sú trénovaní, ako klásť otázky, ako pacienta vyhodnocovať a čo s ním ďalej robiť,“ doplnil Jarčuška. Primárne budú teraz v nemocniciach riešiť len pacientov s neodkladnými diagnózami ako infarkt, mozgová príhoda, nevyhnutné operácie či úrazy.
Zdroj: tasr
Zneužívanie záchranky: Operačné strediská záchrannej zdravotnej služby teraz prijímajú trikrát viac telefonátov, ako je bežné. Mnoho ľudí má strach, sú však aj takí, ktorí volajú zbytočne alebo si dokonca robia srandu.
Špecialisti: Volajte, či vás vyšetria
Pokiaľ to bude možné, stále budú vyšetrovať svojich pacientov. Tehotným ženám sa odporúča dopredu volať gynekológovi, ktorý podľa jej zdravotného stavu určí, či je potrebné vyšetrenie. K pôrodom oteckov púšťať nebudú. Všetka ďalšia zdravotná starostlivosť, ktorá sa dá odložiť, počká. Robia sa len nevyhnutné vyšetrenia. Vopred radšej špecialistovi zavolajte.
Nemocnice: Triedenie pacientov
Pred nemocnicami budú umiestnené stany alebo upravené vstupné priestory. V nich budú zdravotníci triediť pacientov. Odmerajú im teplotu a opýtajú sa ich na problémy. Ak váš prípad počká, pošlú vás domov. Ak ste akútny stav, vysvetlia vám, kam máte ísť. Pri podozrení na koronavírus urobia testy a odporučia ďalší postup, domácu izoláciu alebo hospitalizáciu.
Ambulancie: Prehliadky odložené
Od pondelka sa odkladajú preventívne prehliadky či očkovania. Pred návštevou lekára si najprv zavolajte. Po konzultácii určí, či máte prísť do ordinácie a ak áno, presne stanoví čas. Po vyšetrení musí ordináciu dezinfikovať, aby mohol prijať ďalšieho pacienta. Takýmto spôsobom sa dá zabrániť veľkému počtu chorých a šíreniu nákazy medzi nimi. Pozor, na koronavírus všeobecní lekári netestujú!