Reklama

Alergici, kýchacia sezóna je tu! Predíďte nádche a uplakaným očiam

Pele už lietajú v ovzduší, najvyššie koncentrácie peľových zŕn má jelša.

Zdroj: profimedia

Reklama

Marec nám konečne priniesol viac slnečných dní, no alergici musia byť v strehu. Úrad verejného zdravotníctva už varuje pred peľmi, ktoré lietajú vo vzduchu. Čo vás môže podráždiť práve teraz a ako sa alergénom najlepšie ubránite?  

Hygienici už ovzduší zachytili peľové zrná jelše, liesky, čo sú významné alergény. Koncentrácie peľu liesku majú vysoké hodnoty, jelša má už dokonca veľmi vysoké koncentrácie nepríjemných alergénov.

Vo vzduchu lietajú aj pele ďalších drevín, ich množstvo však ešte nie je pre nos alergikov nepríjemné. Pribúdajú pele bresta, topoľov aj vŕby.

„Peľová sezóna sa tento rok začala v rovnakom týždni ako vlani, ale koncentrácie biologických častíc sú nižšie oproti vlaňajšku. Je to vďaka nižším teplotám v noci i cez deň. Vplyv na nižšiu koncentráciu alergénov v ovzduší má takisto hmlisté a zamračené počasie v tomto období,“ vysvetlila Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva.

>>Tu sa pozrite, ktoré rastliny majú vysoké koncentrácie peľových zŕn<<.

Alergiologička Katarína Bergendiová na svojej webstránke upozornila, že alergia postihuje celý organizmus, pričom jeden typ alergie môže prechádzať do druhého, teda aj do ekzému, bronchiálnej astmy, ale takisto do potravinovej alergie.

Najčastejšie príznaky alergie sú kýchanie, vodnatý výtok z nosa a upchatý nos. Často sa pridruží opuch očí, vtedy sa môžu zapáliť očné spojivky. Niekedy sa vyskytnú aj mierne teploty a únava. „Ak sa príznaky alergie neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže pomaly zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30 percent pacientov s diagnózou alergickej nádchy,“ varuje lekárka.

Pri liečbe pomáha obmedziť kontakt s alergénom a riešiť príčinu ochorenia. Špecifická imunoterapia je jediná liečba, ktorá sa zameriava na samotnú príčinu ochorenia. Pacientovi sa postupne pridáva alergén, ktorý mu spôsobuje ťažkosti, až kým si telo nevytvorí vlastné protilátky proti alergénu. Pri sennej nádche pomôžu antihistaminiká aj lokálne kortikosteroidy.

Overené tipy na sebaobranu

1. Počas peľovej sezóny zbytočne neotvárajte okná, predovšetkým nie večer, keď peľ klesá k zemi.

2. Vetrajte najmä počas dažďa, namontujte protipeľové sieťky. Na vetraní si dajte záležať, aby ste sa zbavili škodlivín v byte.

3. Na oči si dajte okuliare. Pomôžu vám zmierniť slzenie, začervenanie očí, opuchnuté viečka či pocit „rezania“ v očiach.

4. Častejšie si oplachujte tvár, vyplachujte oči a nos. Nezabúdajte ani na obočie, kde sa peľ takisto usadí.

5. Nekoste trávu, nezbierajte kvety ani liečivé rastliny, ak ste na pele alergickí.

Čo je alergia

Alergia je abnormálna prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na ne reagovať. Malé častice vznášajúce sa vo vzduchu prichádzajú do kontaktu s nosom, očami a pľúcami a spustia alergickú reakciu.

Sprej do nosa dokáže vyvolať závislosť!

Väčšina sprejov a kvapiek do nosa obsahuje derivát efedrínu. Práve ten môže vyvolať závislosť.

Spreje fungujú tak, že sťahujú cievy v nosovej sliznici, čím sa opuch zmenšuje. Pri dlhodobom užívaní sa však ich účinok znižuje. Ľudia závislí od nosového spreja majú potrebu stále si ho striekať. Trápi ich pocit suchej sliznice, ktorá ich svrbí alebo páli. Odložte sprej a sliznicu radšej prepláchnite vodou so soľou.