Krízový štáb rozhodol: Česko to má zrátané a nové obmedzenia na Slovensku!
14. 9. 2020, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:09)

Zdroj: Pavel Neubauer
Česko pribudne na zoznam takzvaných červených krajín. Maximálne počty ľudí na podujatiach sa meniť nebudú. Aj to sú výsledky rokovania pondelkového Ústredného krízového štábu.
Zdroj: MZ SR
Zdroj: MZ SR
Zdroj: MZ SR
Galéria k článku
V Česku počet nových prípadov koronavírusu enormne rastie. To, že sa zaradí na zoznam červených krajín, potvrdil ešte počas rokovania krízového štábu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). „Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov (vraciame sa k výnimkám z jari - presnejšie budú definované v uznesení ÚVZ) musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 h., alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný," informoval Klus. Toto opatrenie má vstúpiť do platnosti od piatka 18. septembra.
Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. Medzi bezpečné krajiny sa zaradí Švédsko, Bulharsko a Kanada. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko.
Pandemická komisia ešte v piatok navrhla, aby na Slovensku celoplošne platilo obmedzenie počtu ľudí na hromadných podujatiach. Pri vonkajších hromadných podujatiach to malo byť 100 osôb, v interiéri 50 ľudí.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) po krízovom štábe povedal, že obmedzenia nebudú také prísne ako navrhla pandemická komisia. Pri kultúrnych a športových podujatiach bude naďalej platiť pri interiérových akciách obmedzenie kapacity na 500 ľudí a pri exteriérových 1000 ľudí.
V prípade kultúrnych podujatí v červenej zóne bude kapacita znížená na polovicu. V prípade športových akcií v zelených oblastiach budú účastníci sedieť v každom druhom rade, v červených v každom štvrtom rade. Občerstvenie nebude dovolené, rúška budú povinné.
Pandemická komisia tiež navrhla obmedziť maximálny počet ľudí na svadbe na 30 ľudí. Podľa Matoviča plesy, svadby a stužkové slávnosti ešte bude treba doriešiť.
Sledujte brífing Igora Matoviča a ministerky kultúry Natalie Milanovej NAŽIVO:

Pribúda rizikových okresov na Slovensku >>
Vysoko rizikové sú všetky bratislavské, červené sú aj okresy Nitra, Tvrdošín, Michalovce a Stará Ľubovňa.
Oranžových okresov je 12: Senec, Pezinok, Malacky, Liptovský Mikuláš, Šaľa, Nové Zámky, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Trenčín, Vranov nad Topľou.
V týchto okresoch komisia odporúča zakázať návštevy v domovoch sociálnej starostlivosti, nabáda ľudí, aby sa dali očkovať proti pneumokokom a chrípke a podľa možnosti neorganizovali rodinné oslavy.
Bratislavský kraj sa rozhodol sprísniť opatrenia už od pondelka. S výnimkou svadieb musia podniky zatvoriť o 23.00 hodine. Zakazujú sa hromadné podujatia v exteriéri nad 100 ľudí a v interiéri nad 50 osôb. Plavárne a kúpaliská musia obmedziť kapacitu návštevníkov na polovicu. Pre seniorov majú platiť obzvlášť prísne hygienické opatrenia.
Celoslovenské opatrenia
Žiakom druhého stupňa základných škôl, študentom stredných a vysokých škôl predĺžili povinnosť nosiť rúška aj v triedach až do konca septembra. Na prvom stupni je nosenie rúšok vysoko odporúčané.
Od stredy sa majú zakázať oslavy a podujatia v reštauráciách či hoteloch - výnimku majú len svadby a kary.
Účastníci športových kempov musia mať negatívny test nie starší ako 96 hodín, nesmú prejavovať príznaky respiračného ochorenia a počas konania kempu musia dodržiavať spoločnú izoláciu.
Zdroje nákazy sú podľa odborníkov tri: ľudia prichádzajúci zo zahraničia a z rizikových krajín, zábavné aktivity ako diskotéky, bary, svadby, oslavy, konferencie či športové sústredenia, a ľudia, ktorí boli v kontakte s nakazeným.
Prečítajte si tiež: