Maďarská vláda rozhodla, že zamestnávatelia môžu predpísať svojim zamestnancom povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Oznámil to minulý štvrtok v Budapešti šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás. Toto nariadenie sa tak môže dotknúť aj Slovákov, ktorí pracujú v Maďarsku. 

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV Gulyás zdôraznil, že očkovanie je jediný prostriedok v ochrane proti nákaze novým druhom koronavírusu, a pripomenul, že tam, kde je vysoká miera zaočkovaných, je nízka miera úmrtnosti. „Štát je tiež zamestnávateľom a využije možnosť nariadiť povinné očkovanie," zdôraznil šéf úradu vlády s poznámkou, že v prípade samospráv budú rozhodovať starostovia a primátori.

Anketa
Dali ste sa zaočkovať proti covidu?

S platnosťou od 1. novembra je v Maďarsku povinné nosenie rúšok v prostriedkoch hromadnej dopravy a v zdravotníckych zariadeniach je zákaz návštev. Sprísnenie epidemických opatrení súvisí najmä s vysokým počtom nových nakazených a hospitalizovaných v krajine. Aktuálne je infikovaných viac ako 32-tisíc osôb, hospitalizovaných je takmer 2-tisíc. Z nich je viac než 200 napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Takmer zo 6 miliónov zaočkovaných dostalo dve dávky vakcíny proti covidu vyše 5,7 milióna Maďarov a tretiu dávku podali 1,164 milióna ľuďom.

Prečítajte si tiež: