Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský na tlačovej konferencii uviedol, že už niekoľko rokov upozorňujú na to, že situácia v našich nemocniaich je veľmi vážna. 

"Dlhodobo upozorňujeme, prosíme a žiadame, aby kompetentní túto situáciu riešili, aby sme sa mohli dobre venovať pacientom a poskytnúť im takú zdravotnú starostlivosť, akú potrebujú," zdôrazňuje Visolajský. Žiaľ, ako posledné riešenie vidí to, že sú odkázaní splniť požiadavku ministra, a to tú, že si počká na počet ich výpovedí. 

Aktuálny počet výpovedí sa dozviete TU >>>

Podľa slov Visolajského výpoveď podali lekári približne z 27 nemocníc. Týka sa to fakultných aj univerzitných nemocníc, pripojili sa aj krajské a súkromné. K hromadným výpovediam sa podľa jeho vyjadrenia pridali aj zahraniční lekári, ktorí u nás pracujú, a tiež aj lekári z Ukrajiny a tretích krajín.

"Čo sa týka počtu a štruktúry, sú to väčšinou oddelenia pre nemocnice. Sú to hlavne lekári, ktorí plne závisia od svojej práce v nemocnici," hovorí Visolajský,

Šéf LOZ dodáva, že štruktúra je taká, že väčšinou ide o kľúčové oddelenia ako traumatológia, interné, kardiológia, anesteziológia, intenzívna medicína, pediatria, gynekológia či novorodenecké. "V Bratislave bez týchto lekárov nie sú schopné fungovať veľké nemocnice, tzn. Univerzitná nemocnica Bratislava bez týchto oddelení nie je schopná fungovať," zdôrazňuje.

Visolajský tiež upozorňuje na to, že sám Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosoťou upozorňuje, že ak sa neurobí poriadok vo financovaní nemocníc, štátnym nemocniaicam hrozí kolaps.

Reakciu ministra na výpovede lekárov, si môžete prečítať na nasledujúcej strane  >>>