Minister Lengvarský reaguje na výpovede lekárov: Vieme, čo plánuje urobiť, AHA!
29. 9. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:35)

Lekárom už pohár trpezlivosti pretiekol a nedokážu sa pozerať na to, ako vláda nič nerobí a slovenské zdravotníctvo ide dolu vodou. 3 500 lekárov hrozilo výpoveďami, no neboli to len prázdne slová, ako si možno niektorí mysleli, svedčí o tom aj aktuálny počet podaných výpovedí. K napätej situácii sa vyjadril už aj minister zdravotníctva.
Zdroj: TASR/ Jakub Kotian
Zdroj: TASR/ Jakub Kotian
Zdroj: TASR/ Pavol Zachar
Galéria k článku
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský na tlačovej konferencii uviedol, že už niekoľko rokov upozorňujú na to, že situácia v našich nemocniaich je veľmi vážna.
"Dlhodobo upozorňujeme, prosíme a žiadame, aby kompetentní túto situáciu riešili, aby sme sa mohli dobre venovať pacientom a poskytnúť im takú zdravotnú starostlivosť, akú potrebujú," zdôrazňuje Visolajský. Žiaľ, ako posledné riešenie vidí to, že sú odkázaní splniť požiadavku ministra, a to tú, že si počká na počet ich výpovedí.
Podľa slov Visolajského výpoveď podali lekári približne z 27 nemocníc. Týka sa to fakultných aj univerzitných nemocníc, pripojili sa aj krajské a súkromné. K hromadným výpovediam sa podľa jeho vyjadrenia pridali aj zahraniční lekári, ktorí u nás pracujú, a tiež aj lekári z Ukrajiny a tretích krajín.
"Čo sa týka počtu a štruktúry, sú to väčšinou oddelenia pre nemocnice. Sú to hlavne lekári, ktorí plne závisia od svojej práce v nemocnici," hovorí Visolajský,
Šéf LOZ dodáva, že štruktúra je taká, že väčšinou ide o kľúčové oddelenia ako traumatológia, interné, kardiológia, anesteziológia, intenzívna medicína, pediatria, gynekológia či novorodenecké. "V Bratislave bez týchto lekárov nie sú schopné fungovať veľké nemocnice, tzn. Univerzitná nemocnica Bratislava bez týchto oddelení nie je schopná fungovať," zdôrazňuje.
Visolajský tiež upozorňuje na to, že sám Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosoťou upozorňuje, že ak sa neurobí poriadok vo financovaní nemocníc, štátnym nemocniaicam hrozí kolaps.
Reakciu ministra na výpovede lekárov, si môžete prečítať na nasledujúcej strane >>>
"Ministerstvo zdravotníctva je otvorené novej požiadavke Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na podpísanie záväznej dohody. Odborári s takto formulovanou požiadavkou prišli tento týždeň. Dnes cez médiá odkázali, že poskytnutý odpočet nestačí, požadujú inú formu - konkrétne memorandum vlády. Rezort zdravotníctva poskytne v tejto veci maximálnu súčinnosť. Podľa ministra totiž dnes ide o riešenia zdravotníctva v kríze, nie o formy dokumentu," uviedlo ministerstvo vo vyjadarení k aktuálnej situácii.
Zároveň uvádza, že je prekvapené tvrdeniami Petra Visolajského ohľadom nezáujmu vedenia rezortu o lekárov. "Minister zdravotníctva a štátna tajomníčka v posledných dňoch osobne navštívili zdravotníkov v Prešove, Košiciach, Bratislave. So svojimi kolegami – zdravotníkmi sa stretávali aj predtým a budú aj naďalej," píše ministerstvo.
Proti tvrdeniam šéfa LOZ sa ohrádza aj Lengvarský
„Ešte závažnejšie je tvrdenie, že ministerstvo nič nerobí, len čaká na počet výpovedí. To je krajne nepravdivá informácia. Ministerstvo rokuje nielen s lekármi, ale aj so zástupcami ďalších zdravotníckych povolaní. Len na základe toho sa podarilo pripraviť komplexné zvýšenie platov všetkých zdravotníkov, ktoré je aktuálne v Národnej rade,“ povedal Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva.
Rezort však podotýka, že zároveň rieši omnoho širšie spektrum problémov, ktoré dusia slovenské zdravotníctvo. Pričom len na časť z nich upozorňuje aj LOZ. Okrem iného rozbieha potrebné investície do zdravotníctva. Len dnes rezort vyhlásil cielenú motivačnú schému na vznik 170 nových ambulancií všeobecného lekárstva. Ministerstvo prevzalo zodpovednosť za zavádzanie DRG systému a intenzívne rieši spravodlivejšie nastavenie zdravotných odvodov.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>
„Veľkú novelu, ktorá zavádza nové pravidla využívania zdravotných odvodov v prospech pacientov a poskytovateľov starostlivosti, vláda schválila tento týždeň v stredu,“ pokračuje Vladimír Lengvarský.
Ministerstvo zdravotníctva je otvorené novej požiadavke Lekárskeho odborového združenia na písomný záväzok o pláne riešení. "Požiadavka síce prišla len tento pondelok, ministerstvo už na druhý deň poskytlo a zverejnilo záväzný odpočet krokov s konkrétnymi dátumami realizácie," píše sa vo vyjadrení.
Anketa
Myslíte si, že by si lekári na Slovensku zaslúžili mať lepšie pracovné podmienky?
Dnes, po dvoch dňoch, sa rezort prostredníctvom médií dozvedel, že v tejto forme nie je záväzok pre LOZ postačujúci a je potrebná iná forma.
„Ministerstvo bude maximálne súčinné pri príprave memoranda. Veríme, že jeho osud bude iný než v prípade memoranda z roku 2011. Naším cieľom nie je riešiť formu, ale presadiť obsah - riešenia,“ uzavrel Vladimír Lengvarský.