Nezarátali vám do penzie posledný odpracovaný rok. Prečo? Zníži to penziu? Ako to je? Takto!
17. 11. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)
Chystáte sa do dôchodku alebo už máte penziu priznanú a dumáte nad tým, prečo vám posledný odpracovaný rok do dôchodku nezapočítali? Ako to vlastne je?
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Zdroj: hud
Galéria k článku
Ako sa vlastne počíta penzia? Prečo sa neráta ten posledný rok, ktorý ste napríklad takmer celý opracovali? Odpoveď je v zásade jednoduchá. Ukážeme si ju na príklade:
Dôchodkový vek dovŕšite 30. novembra tohto roku avšak budete pracovať až do konca decembra a potom požiadate o penziu až od 1. januára 2024.
Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB) sú roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok s výnimkou rokov pred 1. januárom 1984.
Keďže podmienky nároku na starobný dôchodok splníte 30. novembra tohto roka, rozhodujúcim obdobím na zistenie POMB sú roky 1984 až 2022 aj v prípade, že o penziu požiadate až od januára budúceho roka.
Obdobie zamestnania a ďalšie započítateľné doby vám bude zhodnotené od ukončenia povinnej školskej dochádzky do 30. novembra. Obdobie od 1. do 31. decembra sa bude hodnotiť ako obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok bez jeho poberania . Toto obdobie vám Sociálna poisťovňa prepočíta a následne za prácu navyše vám zvýši penziu.
Ako vám vzrastie penzia, ak o ňu požiadate o rok neskôr? Čítajte na ďalšej strane...
Ak dosiahnete penzijný vek napríklad 31. decembra tohto roka, ale o penziu nepožiadate a budete pracovať ďalej, napríklad celý budúci rok, rozhodujúcim obdobím na zistenie priemerného osobného mzdového bodu budú roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok s výnimkou rokov pred 1. januárom 1984. V prípade vzniku nároku na dôchodok v roku 2023 je posledný rok rozhodujúceho obdobia rok 2022.
Ak sa rozhodnete požiadať o starobný dôchodok neskôr, vypočíta sa starobný dôchodok ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku s použitím aktuálnej dôchodkovej hodnoty platnej ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku. K takto vypočítanej sume starobného dôchodku sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu osobných mzdových bodov získaných za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
Takto určená suma starobného dôchodku sa zvýši o 0,5 % za každých 30 dní dôchodkového poistenia získaných po vzniku nároku na starobný dôchodok bez poberania tohto dôchodku.
Prečítajte si tiež: