Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ako si vyrátať priemernú spotrebu auta? Pomôže vám táto jednoduchá rovnica

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kvalitný spánok nemá ani polovica Slovákov! Experti radia: TOTO je 6 kľúčových elementov spánku
    Zdroj: mh
    Reklama

    Aktuálne ceny pohonných látok sú síce na príjemnej úrovni, napriek tomu sa množstvo vodičov zaujíma o to, akú má priemernú spotrebu paliva. Takýmto spôsobom si ju ľahko vyrátate.

    Prvou podmienkou správneho výpočtu priemernej spotreby paliva je to, že natankujete plnú nádrž. Zapíšete si do zápisníka, alebo skôr do telefónu, množstvo natankovaného paliva v litroch. Následne vynulujete denné počítadlo kilometrov. Po vyjazdení plnej nádrže zistíte, koľko kilometrov ste prešli, a pomocou kalkulačky si veľmi rýchlo vyrátate priemernú spotrebu:

    Natankované množstvo paliva v litroch (L) / prejdená vzdialenosť x 100

    L/km x 100 = Priemerná spotreba l/100 km

    Príklad: Natankovali ste 43 litrov benzínu, na ktorý ste prešli 521 kilometrov.

    43/521=0,082533 Toto číslo po vynásobení číslom 100 vám presne zobrazí vašu priemernú spotrebu na 8,2533 litra na 100 kilometrov. A to nie je až tak veľa.

    6 rád, ako ušetriť na spotrebe, nájdete na »»»

    1. Ťažká noha

    Bez citu v pravačke spočívajúcej na akcelerátore lacno jazdiť nebudete. Výchovne pôsobí údaj palubného počítača o okamžitej spotrebe. Stačí tvrdšie pritlačiť a okamžitá spotreba nehorázne vyskočí. Schopnosť v každom jazdnom režime správne odhadnúť minimálny potrebný tlak na pedál plynu je skoro umenie. Niekto má cit daný od Boha, niekto si ho nacvičí a iný ani „zaboha“. Hlavne na nich mysleli vývojári motorov a ich riadiacich jednotiek, keď vodičom poskytli možnosť spínačom zvoliť ekonomický režim. V prvej polovici zdvihu akcelerátor reaguje veľmi mdlo aj na „okované chodidlo“.

    2. Brzda – plyn

    Predstavte si jazdu v kolóne. Systém brzda-plyn zvyčajne praktizujú vodiči v ľavom jazdnom pruhu. Pritom stačí pozrieť sa vedľa, ako sa posúvajú profesionáli v rade kamiónov. Občas pomalšie, zato plynulo. Verte, pre úsporu paliva je to rozhodne nasledovaniahodný spôsob. To isté platí pre jazdu mestom od križovatky po križovatku, od semafora po semafor. Rútiť sa ku križovatke, kde len prednedávnom naskočila zelená, je iracionálne v každom ohľade a kontraproduktívne, ak na spotrebe záleží.

    3. Do servisu, až keď zhasne

    Zaujímať sa o technický stav auta, až keď sa nedá naštartovať, je chyba. Nedofúkané pneumatiky, porušená geometria náprav, dymiaci výfuk... v zárodku vetujú pokusy o ekonomickú jazdu. Chce to minimálne absolvovať pravidelné kontroly podľa usmernení výrobcu auta a servis navštíviť už pri podozrení, že auto nie je, čo bývalo.

    Ďalšie tipy nájdete na ďalšej strane »»»

    4. Plný kufor

    Nepotrebné haraburdie v kufri má svoju hmotnosť. Vláčite ho so sebou len preto, že nebol čas ho vyložiť v garáži alebo rovno na smetisko. Aj tie detské sedačky trčia v aute už celý týždeň nevyužité. Von s nimi. Výrobca auta každý ušetrený kilogram hmotnosti považuje za svoje víťazstvo. Je to aj vaše víťazstvo.

    5. Zabudnutý strešný nosič

    Na lyžiach ste naposledy stáli pred dvoma mesiacmi, ale box na lyže ešte stále tróni na streche. Sprostredkuje informáciu, že lyžujete, a navyše vyzerá sexi? Ale zvyšuje spotrebu paliva, lebo dramaticky kazí autu jeho aerodynamické vlastnosti, na ktorých jeho vývojári krvopotne a vo vašom záujme pracovali.

    6. Zbytočne zapnuté spotrebiče

    Omyl. Motor zaťažuje každý zapnutý spotrebič na palube auta, a tým zvyšuje jeho spotrebu. Nemienime vás nahovárať, aby ste ignorovali povinné osvetlenie, nezapínali stierače a nepočúvali autorádio. Ale napríklad klimatizácia – jeden z najväčších žráčov energie v aute – sa dá občas aj vypnúť. Nielen v zime.

    Anketa

    Robíte tieto chyby?

    Hlasovanie bolo ukončené

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.