Reklama

Ako sa NEZBLÁZNIŤ z účtu za ZUBÁRA? Pozrite si našich 7 TIPOV. Číslo 5 vás prekvapí!

Reklama

Starostlivosť o zdravie nášho chrupu nie je lacná vec. Cena za zákroky u zubára sa môže vyšplhať poriadne vysoko. Tá sa v prvom rade odvíja od toho, ako sa o zuby sami staráme. Zároveň platí, že je dôležité vyznať sa v cenníkoch zubných ambulancií. Žiaľ, aj zavádzajúce cenové akcie a ponuky za zubné ošetrenia nie sú dnes výnimkou. Návod, ako zaplatiť za zubnú starostlivosť čo najmenej, vám pomôže ušetriť nemalé peniaze.

1. Preventívna prehliadka musí byť

Tá je totiž základ toho, aby sa včas odhalil aj ten najmenší začínajúci zubný kaz či iný zdravotný problém. Dospelí by mali ísť na preventívnu prehliadku raz do roka.

Deti a dorast do osemnásť rokov by ju mali mať naplánovanú dvakrát ročne.

„Počas prehliadky dokážeme odhaliť už drobné kazy alebo iné začínajúce problémy s ďasnami. Vieme ich rýchlo a efektívne opraviť a vyliečiť. Oprava malého kazu je na zachovanie inak zdravého zuba dôležitá. Súčasným trendom opravy zubov je tzv. minimálne invazívne ošetrenie. Takýmto prístupom sa snažíme zachovať čo najviac zdravých zubných tkanív. Všeobecne platí, že čím skôr pacient daný problém rieši, tým menej stojí prípadná oprava,“ vysvetľuje stomatologička Romina Tvrdoňová zo siete kliník Dr. Martin.

2. Domáca dentálna hygiena nestačí

Stomatológovia odporúčajú naplánovať dentálnu hygienu u zubára dvakrát ročne. Domáca zubná starostlivosť, hoci dôkladná, nikdy nenahradí odborne vykonanú prácu dentálnym hygienikom.

Počas ošetrenia vám odstránia zubný kameň, skontrolujú medzizubné priestory a vysvetlia správnu techniku čistenia zubov a starostlivosti o ústnu dutinu.

„Dentálnu hygienu vnímame ako neoddeliteľnú súčasť zdravia našich zubov. Pacienti majú počas nej dostatok času naučiť sa, ako čo najlepšie čistiť svoje zuby a používať správne medzizubné kefky. Každý pacient má svoje špecifiká a práve na týchto kontrolách sa dozvie, ako udržať svoje zuby zdravé,“ dopĺňa stomatologička.

Viete, čo vám preplatí poisťovňa? Čítajte na druhej strane...


3. Viete, čo vám preplatí poisťovňa? Informujte sa!

Každá poisťovňa má svoje pravidlá a pre svojich klientov ponúka rozdielny tzv. zubný benefit. V praxi to znamená, že vám vrátia na účet peniaze za určité zubné výkony. Na finančný príspevok sa však môžete spoľahnúť len vtedy, ak absolvujete preventívnu zubnú prehliadku v danom kalendárnom roku a zároveň má váš zubný lekár zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou.

Až potom môžete požiadať poisťovňu o vrátenie časti nákladov za zubné úkony stomatológa. Pokiaľ má váš zubár zmluvu so zdravotnou poisťovňou, ročná preventívna starostlivosť a dentálna hygiena vás vyjdú približne na 100 eur.

Ak navštevujete stomatológa, ktorý nemá zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, bude vás základná ročná starostlivosť, teda preventívna prehliadka a dentálna hygiena, stáť približne 250 eur. Je to však neporovnateľne menej ako riešenie zanedbaných problémov.

4. Niektoré zubné zákroky je možné naplánovať

Ak preventívna prehliadka odhalí potrebu ďalších zubných zákrokov, stomatológ navrhne liečebný plán. Najmä v prípade rozsiahlejších alebo početnejších zubných zdravotných problémov sa začína s ošetrením tých akútnych, ktoré neznesú odklad.

Postupne sa prechádza k tým menej závažným a estetickým zákrokom. Takúto plánovanú starostlivosť si môžete rozložiť na viac mesiacov a pripraviť sa na ňu aj finančne.

Číslo päť je prekvapením a čoraz častejšie...

5. Splátky u zubára sa stávajú čoraz bežnejšou záležitosťou

V niektorých zubných ambulanciách umožňujú zubári platiť na splátky. Pre veľký zákrok, ktorý je finančne náročný, je možné navrhnúť splátkový kalendár. Niektoré zákroky nemusia byť na začiatku liečby hradené kompletne.

Napríklad pri zubných implantátoch platí pacient pri vstupe do liečby implantačnú cenu. Počas hojenia, ktoré môže trvať 6 týždňov až 6 mesiacov, má pacient čas si ,došetriť‘.

Až po úplnom zahojení dopláca protetickú časť implantátu, tzv. korunky.

6. Pozor na zavádzajúce cenové ponuky a „skryté“ poplatky

Aj pri zuboch by sme mali mať vopred jasno v tom, koľko bude stáť ich ošetrenie. Informácie o cenách jednotlivých ambulancií si môžete pomerne ľahko porovnať. Na ich webových stránkach zvyčajne nájdete cenník a aj to, či majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami.

Každá ambulancia má svoje pravidlá. Niektorá účtuje poplatky za založenie karty alebo vedenie zdravotnej dokumentácie, iná napríklad za vstupnú prehliadku.

Pozor si dávajte aj pri cenových ponukách reklamných kampaní. Aj tu platí pravidlo – veľa sa pýtajte. Pokiaľ vám napríklad ortodontista odporučí zubný strojček, môže sa vám stať, že zaplatíte viac, ako ste si mysleli.

7. Čítajte recenzie? Pýtate sa známych? Robíte dobre!

Pri výbere stomatológa sa rozhodne neorientujte len podľa ceny za jednotlivé úkony. Dôležitá je hlavne odbornosť a prístup zubára, kvalita používaných materiálov a v neposlednom rade aj vybavenie a prostredie ambulancie. Pýtajte sa na skúsenosti a odporúčania svojej rodiny, priateľov a známych, prípadne navštívte webové stránky s hodnoteniami jednotlivých lekárov a ambulancií.

Prečítajte si tiež: