Ako keď vám VRAZIA SKRUTKOVAČ do tváre, vraví LEKÁR o bolesti, ktorou trpel aj Karel Heřmánek
1. 9. 2024, 20:31 (aktualizované: 1. 9. 2024, 20:32)

Ochorenie trojklaného nervu spôsobuje neznesiteľné bolesti vysokej intenzity a postihuje zhruba 4 až 13 ľudí na 100 tisíc obyvateľov. Ženy a osoby staršie ako 50 rokov sú potom postihnuté častejšie.
Zdroj: Blesk
Zdroj: Blesk
Zdroj: Bonton
Galéria k článku
Pacienti mávajú z tejto choroby často depresie. „Dalo by sa to prirovnať napríklad k situácii, keď vám niekto vrazí skrutkovač do tváre, teda ide o veľmi silnú bolesť. Prichádza v atakoch niekoľkokrát počas dňa,“ vysvetľuje Šimon Kozák, vedúci lekár Centra liečby bolesti Fakultnej nemocnice Kráľovské Vinohrady. „Príčiny sú rôzne, ide o iritáciu, zápalové stavy, stomatologické problémy, ale aj stres či zle uložený nerv. Z toho pramení aj problém s riešením danej situácie, kedy to niekedy možno operovať, inokedy môžu pomôcť lieky, komplikovane sa hľadá príčina a jej riešenie,“ uviedol pre blesk.cz. „Do ambulancií liečby bolesti s touto diagnózou prichádza približne každý dvadsiaty či tridsiaty človek, teda výrazne menej ako napríklad s bolesťou chrbta,“ dodáva Kozák.
Podľa škály bolesti vyvinutej v roku 1971 kanadskou McGillovou univerzitou dosahuje bolesť trojklaného nervu na 50-bodovej škále 44 bodov! Ide tak vraj o druhú najväčšiu bolesť, akú človek vôbec môže zažiť, prevyšuje ju iba tzv. reflexná dystrofia, komplexná bolesť po prekonanom úraze. Aj obličkové kamene alebo amputácia prsta (článku prsta) bolí menej!
Čo je bolesť trojklanného nervu, čítajte na ďalšej strane...
Bolesť trojklanného nervu je chronické ochorenie postihujúce piaty hlavový nerv, ktorý prevažne sprostredkúva cit na tvári, ale tiež motoricky (pohybovo) inervuje niektoré svaly tváre. Ochorenie sa prejavuje v podobe záchvatov bolesti pripomínajúcej elektrické šoky a ako spazmy jednej polovice tváre. Príznaky sa objavujú náhle, bez varovania, a sú značne intenzívne. K týmto prudkým prejavom môže dôjsť po dotyku špecifického miesta tváre. Častejšie sa vyskytuje u žien a u ľudí nad 50 rokov.
Príčinou je abnormálne posielanie vzruchov cez nerv pre zhoršenie ochrannej pošvy nervu. Takéto abnormálne vzruchy narúšajú normálne šírenie signálu nervom. Porušenie ochrannej vrstvy je často spôsobené tlakom tepny alebo cievy na trojklanný nerv. Na nerv môže taktiež tlačiť tumor. Ochorenie sa častejšie rozvíja s rastúcim vekom. Jeho vznik môže spustiť napríklad skleróza multiplex alebo iné nervovo-degeneratívne ochorenia.
Ďalšími príčinami sú zranenia po operáciách, mŕtvica, zranenia tváre. Náhlu a prudkú bolesť takto poškodeného nervu môže spustiť holenie, dotyk tváre, jedenie, umývanie zubov, aplikácia mejkapu, usmievanie sa a podobne. Ochorenie môže progredovať a ataky bolesti môžu byť častejšie a kritickejšie.
K prejavom patrí široká škála príznakov, napríklad epizódy ťažkej vystreľujúcej a ostrej bolesti pripomínajúce elektrické šoky, spontánne ataky bolesti, ktoré spustí aj dotyk, záchvaty bolesti trvajúce pár sekúnd až niekoľko minút, bolesť v oblasti líc, sánky, zubov, ďasien, pier, čela, bolesť často lokalizovaná na jednej polovici tváre, ale môže sa vyskytnúť obojstranne, ataky začínajúce sa na jednom mieste a postupne sa rozrastajúce širšie do okolia. Pred prudkými bolesťami človek často pociťuje pálenie v tvári.
Neexistuje konkrétna prevencia voči ochoreniu. Mnohé nervovo-degeneratívne ochorenia sú čiastočne dedičné, no sčasti sa im dá predchádzať cibrením pamäte, pravidelným cvičením a záujmom o svoj zdravotný stav.
Anketa
Stretli ste sa už so zápalom trojklanného nervu?
- nie a ani by som takú bolesť nechcel/a zažiť47%
- žiaľ, áno52%
Hlasovanie bolo ukončené