Ako často prať podprsenky, pyžamá, uteráky či záclony? Málokto to robí SPRÁVNE!
12. 6. 2021, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:33)

Zdroj: Shutterstock
Väčšina ľudí perie tak nejak intuitívne, podľa toho, čo odkukali z domu od mamy. Niektorí perú až vtedy, keď sa niečo zašpiní. Iní sa spoliehajú výhradne na čuch, čo ale tiež nie je jednoznačný ukazovateľ. A čo vy? Viete, ako často prať obrusy či záclony? Pripravili sme pre vás veľký manuál prania, aby ste presne vedeli, ako často by ste mali zapnúť práčku.
Zdroj: Shutterstock
1. Podprsenky
Veľa žien robí chybu pri praní svojej podprsenky. Kým pri spodnom prádle je úplne prirodzené, že ich hodia do práčky každý deň, niektoré ženy nosia tú istú podprsenku aj niekoľko dní, či nebodaj týždňov po sebe. Skúste sa naučiť, že podprsenky a tielka treba prať po 2 - 3 noseniach.
Zdroj: Shutterstock.com
2. Posteľná bielizeň
V posteli strávime každú noc približne 8 hodín spánkom. Ani to však väčšinu z nás neprinúti viac dbať na čistotu posteľnej bielizne. Pranie plachty a návliečok je náročný proces, do ktorého sa nám veľmi nechce. Myslite ale na to, že väčšina baktérií nahromadená v našich obliečkach nie je viditeľná ľudským okom. Za noc vypotí priemerný človek až liter potu. Okrem toho na bielizni nájdeme množstvo odumretých buniek pokožky, mikroskopických roztočov, nečistoty, oleje v mnohých posteliach nájdeme aj omrvinky. Preto by ste si mali dať tú námahu a posteľnú bielizeň oprať raz za týždeň.
Zdroj: shutterstock
3. Športové oblečenie
Oblečenie, v ktorom špotrujete, by ste mali vyprať po každom použití. Nezáleží na tom, ako dlho trval váš tréning. Legíny, tričká, ale aj športové podprsenky, sa väčšinou vyrábajú z materiálov, na ktoré sa doslova nabaľuje telesná mastnota. Preto by ste ich nikdy nemali nosiť opakovane.
Zdroj: Shutterstock
4. Závesy
Moderné záclony sú vyrobené zo syntetických vlákien, čo výrazne uľahčuje ich údržbu. Oproti inému bytovému textilu majú teda jednu výhodu - stačí ich prať 3 - 4 krát ročne, aby ste z nich odstránili prach, nečistoty a nepeknú šeď. Záleží však aj na miestnosti. V kuchyni a jedálni sa usadzuje mastnota a pachy. Vo fajčiarskych domácnostiach časté pranie záclon a závesov predchádza k ich zožltnutiu.
Zdroj: Shutterstock
5. Pyžamo
Pyžamo tiež patrí ku kúskom oblečenia, ktoré ľudia väčšinou neperú tak často, ako by mali. Ideálne je vymeniť ho po 3 či 4 noseniach. Predstavte si, že sa pred spaním osprchujete, cítite sa čisto, no oblečiete si špinavé pyžamo a všetko bolo zbytočné.
Zdroj: Shutterstock
6. Uteráky a osušky
Osušku, ktorú používate po sprche na osušenie tela, by ste mali použiť maximálne tri razy. Čo sa týka uterákov používaných na ruky, tie by ste mali meniť ešte častejšie – každé dva dni.
Prať by ste ich vždy mali minimálne pri teplote 60 stupňov Celzia, aby z nich zmizli všetky mikroorganizmy. Príležitostne sa odporúča používať pri praní aj bielidlo. Týmto spôsobom sa eliminujú baktérie, ktoré sa silou-mocou v uteráku držia a zapríčiňujú nepríjemný zápach, ktorého sa nedá zbaviť ani praním. Môžete pridať aj trochu obyčajného octu, čím ich zbavíte zápachu a navyše budú po praní jemnejšie.
Zdroj: Shutterstock
7. Silónky a pančušky
Silonkové pančušky sú jemnou tkaninou, ktorú ak nechcete zničiť po jednom použití, zaslúži si dostatočnú starostlivosť. Sú vyrobené zo syntetických zmesí a materiálov, vrátane nylonu. Takéto textílie udržiavajú teplo a vlhkosť, čo je ideálny priestor pre rozvoj baktérií či rast kvasiniek. Tieto zdravotné problémy vás môžu postihnúť najmä ak nosíte pančušky počas dňa, keď sa veľmi potíte. K zhoršeniu môže prísť v momente, ak takéto pančušky oblečiete aj na druhý deň bez toho, aby ste si ich oprali. Po každom použití ich preto radšej vyperte.
Zdroj: Markus Maeder
8. Obrusy a kuchynské utierky
Kuchynské textílie by sa nemali meniť iba vtedy, keď sú špinavé. Používame ich veľa ráz denne a nezaujímajú nás, až kým na nich neuvidíme škvrny. Utierky na riad by ste mali dať do prania po celodennom používaní. Každý deň v kuchyni začínajte s novou čistou utierkou. Platí to aj pre vašu zásteru na varenie. Perte ich vždy na 60 a viac stupňov Celzia. Na utieranie rúk v kuchyni používajte osobitný uterák. Ten obmieňajte denne alebo obdeň.
Obrus je veľkým kusom látky, a tak sa aj na ňom ukladá neviditeľný prach. Po týždni používania by ste ho rozhodne mali vymeniť za nový alebo oprať.
Zdroj: Shutterstock
9. Rifle, nohavice a sukne
Na pranie riflí má každý odlišný názor. Rodičia zvyknú hovoriť, že by sa mali prať po každom nosení, no kamaráti, že častým praním sa zničia a vyblednú. Optimálny počet nosení je teda 5 až 6. Je to ale tiež na vašom uvážení. Niektorí ich dokonca neperú takmer vôbec.
Kým rifle by sa mali prať po 5 či 6 noseniach, sukne a klasické nohavice by ste mali oprať o čosi častejšie, ideálne po 3 noseniach.
Zdroj: Shutterstock
10. Topánky
Pre obuv neexistuje jednotné odporúčanie. Svoje topánky by ste si mali vyčistiť vždy, keď sa zašpinia. Treba ale dbať na to, z akého sú materiálu. O každý sa treba starať inak, aby sa nestalo, že si ich nedopatrením zničíte. Nie všetky tenisky zvládu prací cyklus, ak sa ich už rozhodnete do práčky hodiť, zvoľte vždy najjemnejšie žmýkanie. Ideálne je oprať teniksky v rukách, aby sa vám nerozlepili či nepoškodili.

Zdroj: Handmade