Viete, ako často treba meniť zubnú kefku, vankúš či špongiu? Číslo 5 určite nedodržiavate!
25. 1. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:58)

Zdroj: Shutterstock
Používame ich denne a na ich výmenu čakáme až dovtedy, kým sa nám nerozpadnú v rukách. TO však nie je správne ani zdraviu prospešné. Reč je o predmetoch ako zubná kefka, parfum či špongia na umývanie. Viete, po akom čase by ste ich mali vymeniť za nové? Budete prekvapení!
Zdroj: Shutterstock
Ruku na srdce, ako časte siahnet po novej kefke a starú vyhodíte do koša? Ak je to menej ako každé tri mesiace, robíte chybu. Práve tri mesiace sú totiž maximálna doba, ktorú kefka vydrží. Zároveň platí, že kefku by ste mali vymeniť po každej prekonanej chorobe, či už je to chrípka, alebo covid, aby sa predišlo opätovnému ochoreniu.
Zdroj: Shutterstock
Špongiu necháme po použití často v sprche, kde nie vždy stihne rýchlo vyschnúť. Stáva sa tak ideálnym predmetom na množenie húb či plesní. AK tomu chcete predísť, mali by ste takúto špongiu čistiť vo vriacej vode, ktorá nežiaduce baktérie a plesne zneškodní. A aj tak ju nezabudnite vymeniť po šiestich mesiacoch za novú.
Zdroj: Shutterstock
Niekedy ho máme na poličke bez povšimnutia položený celé roky. Viete ale, po akej dobe by ste si ho už na seba nemali nastriekať? Voňavky väčšinou obsahujú esenciálne oleje, ktoré v zavretom flakóne vydržia zvyčajne tri roky. Po otvorení by ste mali parfum vypoužívať do dvoch rokov.
Zdroj: Shutterstock
4. Cumlík
Detské latexové cumle sú veľmi citlivé, rýchlo sa zašpinia a treba ich preto meniť často. Približe po dvoch až piatich týždňoch. Cumlík tiež treba vyhodiť po každom poškodení. Pri používaní môže ľahko prasknúť a v malých štrbinkách sa môžu začať množiť baktérie.
Zdroj: Shutterstock
Práve vankúš mnohí nezvyknú vymeniť tak často, ako by sa malo. To sa ale môže odraziť na vašom zdraví. Po nejakom čase totiž vankúš začne strácať svoj pôvodný tvar, čo môže mať veľmi negatívny vplyv na vašu krčnú chrbticu. V starých vankúšoch sa navyše hromadia roztoče a prach. Meňte preto vankúš každé dva až tri roky!
Zdroj: Shutterstock
6. Podprsenka
Nosíte podprsenku až dokým sa na vás doslova nerozpadne alebo dokým z nej nevyskočí kostica? Chyba. Podprsenku by ste mali nosiť nanajvýš dva roky. Po dlehšom čase totiž stratí svoj pôvodný tvar. Môže byť väčšia alebo naopak menšia, čím sa nosenie stáva nepohodlné.
Zdroj: Shutterstock
7. Dezinfekcia
Dezinfekčné prostriedky sa snažte vypoužívať do troch mesiacov. Po tejto dobe totiž viaceré dezinfekčné prostriedky stratia svoju efektivitu v ničení baktérií a vírusov a sú teda neúčinné.
Zdroj: Shutterstock
6. Bežecké tenisky
Bežecké topánky sú špecifický druh obuvy. Majú špeciálne funkčné vlastnosti, ktoré však postupom času a kilometrov začnú strácať. Stane sa tak približne po prebehnutí 500 kilometrov. Strata vlastností môže potom mať na svedomí väčšie otrasy v kĺboch, čo zvykne vyústiť do bolesti kolien. Vymeňte preto bežeckú obuv raz ročne.
Zdroj: Shutterstock
Svoje účinky čaom strácajú aj repelentné prípravky. Účinné látky z ich vyprchajú asi do dvoch rokov, čím repelent stratí alebo zníži svoj odpudzovací efekt a jeho používanie je už zbytočné.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
10. Hasiaci prístroj
Na hasiaci prístroj často nemyslíme, no sme spoľahnutý, že niekde na blízku ho máme. Ak ho však raz za čas nevymeníme za nový, môže nás sklamať v momente, keď ho budeme potrebovať. Po dlhej dobe niekde v sklade môže mať totiž hasiaci prístroj technické problémy. Môže napríklad náhodne prasknúť alebo jednoducho znefunkčieť. Dajte si preto pozor a vymeňte hasiaci prístroj za nový každých 15 rokov.