Potvrdzuje to aj uznávaný slovenský genetik Vladimír Ferák: „Nič také ako geneticky čistý Slovák, Čech, Maďar či Nemec neexistuje. Nie je možné ho definovať. Genografickými testami sa však dá zistiť, odkiaľ, teda z ktorej geografickej oblasti, pochádzajú jeho korene,“ hovorí. Vývoj nášho národa poznačili tri základné migračné vlny.

Vďaka nim môžeme našich predkov hľadať medzi paleolitickými zberačmi a lovcami zo západnej Ázie, príslušníkmi neolitickej kultúry z Blízkeho východu, ale aj medzi pastiermi zo stepí ležiacich severne od Čierneho a Kaspického mora. Naši prapôvodní predkovia však podobne ako pri zvyšku národov sveta pochádzajú z Afriky, pravdepodobne z východnej.

„Predkovia Slovákov pred 60-tisíc a viac rokmi vyzerali tak, ako vyzerajú bežní obyvatelia Afriky. Boli to černosi, pretože žili v tom čase v Afrike, a zhruba pred 60-tisíc rokmi spolu s predkami všetkých ostatných Neafričanov sa z kontinentu vysťahovali a postupne osídlili všetky kontinenty. Okrem iného aj Európu, teda aj strednú Európu a aj územie súčasného Slovenska,“vysvetľuje Ferák.

Predkovia moderných Slovákov tak podľa všetkého mali tmavú farbu pleti, ktorá sa postupom času prispôsobila podmienkam prostredia, v ktorom žili. „Pigmentácia kože je podmienená predovšetkým množstvom slnečného žiarenia, ktorému sú príslušníci v danom geografickom regióne vystavení. Keď je toho slnečného žiarenia príliš málo, v priebehu generácií pokožka zbledne, aby dokázala potrebné množstvo ultrafialového žiarenia prepustiť. Farba pokožky nijako nesúvisí s inteligenciou ani ničím iným,“zdôrazňuje genetik.

Predkovia Slovákov pred tisíc či dvetisíc rokmi vyzerali tak ako teraz. „Nikto by to nevedel rozoznať. Keďže sme obyvatelia strednej Európy, tak sme geneticky značne rôznorodí, čo sa prejavuje nielen na pigmentácii, ale aj na všeličom inom. Len pigmentácia je na prvý pohľad zrejmá, zatiaľ čo iné veci nemusia byť,“ dodáva Ferák. Aj etnologička a historička Katarína Nádaská sa prikláňa k tomu, že Slovákov z nás nerobí genetika.

O tom, kedy na naše územie prišli Slovania sa dozviete na ďalšej strane >>