Aj pri samoteste vám môže vyjsť FALOŠNÁ POZITIVITA! TOTO ju vie spôsobiť
5. 2. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:59)

Zdroj: TikTok/_metrodous_
Trik odhalili školáci, ktorí sa pomocou neho úspešne vyhli vyučovaniu. Sociálne siete ovládlo video s návodom, ako sfalšovať výsledok samotestu na covid. Ako je možné, že trik funguje?
Zdroj: Reprofoto FB/Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Reprofoto FB/Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Reprofoto FB/Ministerstvo zdravotníctva SR
Galéria k článku
Pripraviť pozitívny test je jednoduché. Študenti z Veľkej Británie odhalili, že funguje, ak paličku pokvapkajú kolou, citrónom alebo kečupom. Kyslosť, ktorú tieto suroviny obsahujú totiž dokáže z negatívneho človeka v priebehu pár sekúnd spraviť infekčnú osobu. Virálne video sa šíri najmä na sociálnej sieti TikTok s označením #fakecovidtest, informoval portál actu.fr.
„Tínedžeri sú hrozní. A to, čo sa deje na sociálnych sieťach sa trochu podobá nebezpečnej hre,“ okomentovala Gilles Bonnefondová z Národného ústavu komunitných farmaceutov. Pre ňu a ostatných lekárov nie je táto metóda ničím novým, vedia o nej už dlhší čas. Ako teda celý proces funguje? Je za tým jedna spoločná vlastnosť týchto ingrediencií. „Kyslosť môže spôsobiť falošne pozitívne výsledky,“ zdôraznila Bonnefondová.
Potraviny a nápoje ako je kola, pomarančový džús, kivi, citróny či dokonca aj kečupy svojou kyslosťou ničia niektoré zložky a tým znehodnocujú test. Študenti sa snažia experimentovať aj s ďalšími. Napríklad pri mlieku bol pokus neúspešný práve preto, že nie je kyslé.
Anketa
Robili ste si už domáci samotest?
Bonnefondová preto pripomenula, že samotest nie je spoľahlivým diagnostickým nástrojom, jeho výsledok je vždy potrebné potvrdiť antigénovým či PCR testom.
Mohlo by vás zaujímať: