Agresívne lienky zamorili Slovensko, odborníci varujú: Pozor, sú útočné a jedovaté!
18. 10. 2017, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:08)

Zdroj: Shutterstock
Všimli ste si hromadu lienok v okolí vašich domov? Kým deti sa z nich tešia, vy by ste mali byť ostražití! Ide totiž o ázijské lienky, ktoré sa premnožili v celej Európe a odborníci potvrdili, že sú agresívne a jedovaté! Ako sa môžeme proti nim brániť?
Zdroj: archív
Zdroj: GettyImages
Zdroj: GettyImages
Galéria k článku
Experti zo Slovenskej akadémie vied a Slovenského národného múzea hovoria, že východné lienky tu máme už zopár rokov a je ich stále viac. Premnožili sa preto, lebo nemajú u nás prirodzeného nepriateľa - a to práve vďaka jedovatým látkam, ktoré sa po ich uhryznutí môžu dostať aj do nášho tela. V strehu by mali byť najmä alergici! Vyskytujú sa vo väčších rojoch a v porovnaní s tými našimi sú aj nebezpečnejšie.
Tieto lienky sú typické tým, že na rozdiel od našich klasických lienok majú viac bodiek a nepríjemne hryzú. Na krovkách môžu mať čiernu farbu a žlté bodky, ale môžu byť sfarbené aj do červena, alebo mať čierne bodky na farebnom základe.
„Lienka, ktorá momentálne ľudí najviac otravuje, sa volá Harmonia axyridis, teda lienka východná. Vyznačujú sa tým, že ak je dobrý rok a je ich veľké množstvo, prirodzene zimujú v skupinách. Ľuďom sa zdá, že sa premnožili, pretože sa zhlukujú,“ vysvetľuje Marek Semelbauer, z Ústavu zoológie na Slovenskej akadémii vied.
Ázijská lienka sa do Európy vrátane Slovenska dostala cez Ameriku. „Tam bola pôvodne dovezená na biologický boj proti škodcom. Premnožila sa však a prenikla až do Európy, kde našla vhodné podmienky,“ objasňuje Vladimír Janský, entomológ z Prírodovedného múzea v Slovenskom národnom múzeu. Tieto lienky sú oveľa agresívnejšie a nebezpečnejšie.
„Majú v sebe jedovaté látky. Sú iné ako majú tie naše lienky a aj preto ich u nás nemá čo zjesť. Len máločo ich zožere ako prirodzený nepriateľ,“ doplnil Janský.
„Aj larvy sú také jedovaté, že ak ich zožerie naša lienka, tak skape. Ale ak východná zožere naše lienky, tak sa naje,“ uviedol entomológ.
Zoológ Semelbauer potvrdil, že ázijské lienky sú u nás najbežnejšie. „Ešte donedávna najbežnejšou bola lienka bodková, no už to nie je pravda. V porovnaní s našimi sú lienky východné agresívnejšie, môžu hrýzť, ale nie je to obzvlášť bolestivé alebo nebezpečné, len otravné,“ ubezpečuje.
„Sem-tam na vlastnej skúsenosti viem, že ma to takto na jeseň v septembri a októbri, pri prechádzke lesom, ak na mňa sadli, tak ma trochu kusli,“ hovorí entomológ. Zároveň však dodáva, že to je bežná reakcia hmyzu.
Iný prípad však zažil anglický kulturista Reza Rezamand, ktorého po uhryznutí lienkami zachránili na poslednú chvíľu. Lienky totiž v slinách prenášajú plesňové ochorenia. Skolili tak tohto svalnatého, dobre stavaného chlapa, ktorému diagnostikovali ťažkú sepsu, teda otravu krvi.
Kulturista mal šťastie, pri ťažkej sepse totiž umiera jeden z troch pacientov. Ázijské lienky môžu prenášať infekcie a nebezpečné sú aj pre citlivejších alergikov. Panikáriť však netreba, podľa portálu izdravie.sk majú komplikácie majú len niektorí ľudia.
Ako sa lienkam ubránite?
Predovšetkým zabráňte, aby sa dostali do vašej domácnosti. Pomôže sieťka proti hmyzu a oplatí sa zároveň postriekať parapet a okenné rámy savom. Ak ich máte vo svojom okolí celé húfy, jednoducho ich zoberte na lopatku, dajte do vrecka a odneste aspoň kilometer od bydliska. Teplo ich totiž láka, môžu sa vrátiť!
Určite vás zaujme tiež: