Agresívne harlekýnky opäť zamorili Slovensko: Sú jedovaté a hryzú! Kedy vyhľadať lekára?
28. 10. 2023, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:33)

Zdroj: Youtube/Adam Atarista
Invázia lienok koncom októbra sa už u nás stáva nepríjemnou tradíciou. Obklopia celé domy a snažia sa natlačiť dovnútra, aby tam mohli prezimovať. Nejde však o naše neškodné lienky. Lienky harlekýnky sú jedovaté a dokonca hryzú!
Zdroj: archiv
Zdroj: archiv
Zdroj: muroPhotographer
Galéria k článku
Na našom území žije asi 100 druhov lienok, ale väčšina z nás pozná najmä z detských čias len lienku sedembodkovú a lienku dvojbodkovú. Ale v posledných rokoch sa v Európe a aj na Slovensku veľmi rozšírila invázna lienka východná (Harmonia axyridis). Prvýkrát sa u nás vyskytla v roku 2008.
Vždy pred zimou sa snažia natlačiť do našich príbytkov, aby tu prečkali chladné obdobie. Ich počet Slovákov šokuje. „Veľmi veľa ich je,“ napísala nám čitateľka Ľubica a priložila fotku, na ktorej lienky preliezajú cez okno dovnútra. „Minulý rok boli u nás v Tatrách. A aj v Salzburgu som ich mal plnú stenu na dome,“ pridal sa ďalší čitateľ.
„Pochádza z Ázie a cez USA sa dostala do Európy. Je farebne veľmi variabilná, od žltej, oranžovej a červenej, s čiernymi bodkami na krovkách. Má aj čiernu formu s dvoma červenými bodkami. Má veľkú rozmnožovaciu schopnosť, samička znáša až 2 000 vajíčok (naša lienka sedembodková len okolo 150), má extrémnu odolnosť proti chorobám a málo prirodzených nepriateľov,“ vysvetlil pre Plus JEDEN DEŇ Vladimír Janský, entomológ z Prírodovedného múzea v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.
Pôvodne sa mala táto lienka používať v biologickom boji proti voškám, ale pri nedostatku prirodzenej potravy napáda a konzumuje aj larválne štádiá našich lienok. „Opačne je to problém, lebo lienka východná je pre naše lienky jedovatá, takže na niektorých lokalitách je už problém stretnúť našu klasickú lienku sedembodkovú,“ podotkol entomológ.
Čo môže spôsobiť uhryznutie lienky a ako sa pred nimi ubrániť? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»
A práve táto lienka východná vytvára obrovské zhluky koncom leta a na jeseň často aj na budovách, stenách rodinných domov či bytoviek. „Vyskytujú sa tu v obrovských množstvách, niekoľko tisíc až desaťtisíc jedincov. Budovy ich lákajú vyhriatou časťou na juhozápadnej strane. No a potom často preliezajú aj do bytov, najmä pri ochladení,“ informuje Janský.
Keď má lienka východná nedostatok potravy, dokáže konzumovať aj mäkké a prezreté ovocie. „A veľmi často sa nachádza vo veľkom množstve aj vo vinohradoch na zrelých strapcoch hrozna. Keď sa potom takéto hrozno aj s lienkami dostane do lisov, znehodnotia budúce víno nepríjemnou chuťou. Boj proti tejto lienke je zatiaľ nejasný,“ uzavrel entomológ Janský.
Za teplého počasia, keď poletujú stovky týchto lienok, často sadajú aj na ľudí a neraz pohryzú na nechránenej časti tela (krk, holé ruky a pod.). Uštipnutie ázijskými lienkami nie je škodlivé, no zanechá bolestivú ranu. U niektorých ľudí to môže vyvolať až alergickú reakciu, od očných infekcií po nevoľnosť, žihľavku, astmu alebo sennú nádchu.
Ubrániť sa malým farebným lienkam nie je vždy jednoduché. Ako prvé by ste mali dobre zatesniť okná a dvere, aby sa cez škáry nedostali dovnútra. Ak sa im podarí preniknúť dnu, nezabíjajte ich, nechajú vám fľaky na nábytku a stenách. Naberte ich do pohára a vyneste von.