9 mýtov o dôchodkoch, ktorým Slováci stále veria: Číslo 4 vás prekvapí! Aká je pravda?
7. 10. 2024, 14:00
Nepokazte si dôchodok nesprávnym postupom! Penzie sú jednou z najdôležitejších tém, ktoré sa bytostne dotýkajú drvivej väčšiny ľudí. Lenže koluje okolo nich množstvo mýtov, ktorým ľudia často veria. Tu je 9 najčastejších, ktoré vám môžu uškodiť, takže na ne rýchlo zabudnite a prečítajte si, ako to naozaj je.
Zdroj: mpsvar
Zdroj: hud
Zdroj: Jozef Mihál, relia.sk
Galéria k článku
1. „Štát mi garantuje dostatočne vysoký dôchodok.“
Zdroj: Profimedia
Ilustračné foto
Mnoho ľudí verí, že štátny dôchodok im poskytne dostatočné finančné zabezpečenie v starobe. Pravda je však taká, že výška dôchodkov závisí od demografického vývoja a ekonomickej situácie, pričom zvyšujúci sa počet dôchodcov a klesajúci počet pracujúcich znamená, že budúce dôchodky môžu byť nižšie.
2. „Vždy budem mať nárok na štátny dôchodok.“
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Štátny dôchodok je podmienený odpracovanými rokmi a príspevkami do sociálneho systému. Ak niekto neodvádza dostatočné príspevky alebo neodpracoval stanovené obdobie, môže mať nárok na nižší dôchodok alebo ho nemusí dostať vôbec.
3. „V II. pilieri si nasporím viac než v I. pilieri.“
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
II. pilier nie je automaticky výhodnejší pre každého. Jeho výnos závisí od ekonomických podmienok a správnych investícií. Ak sa nesprávne riadia, môžu byť úspory nižšie, než očakávate, a preto je dôležité zvoliť správnu stratégiu a fond.
4. „Ak zomriem pred dôchodkom, moje úspory v II. pilieri prepadnú.“
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Mnoho ľudí si myslí, že úspory v II. pilieri po smrti prepadnú štátu. V skutočnosti sa úspory stávajú dedičným majetkom, ktorý môžu zdediť vaši príbuzní, čo je výrazná výhoda oproti I. pilieru.
5. „III. pilier je zbytočný.“
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Niektorí ľudia veria, že III. pilier (dobrovoľné dôchodkové sporenie) je zbytočný, pretože štát ich zabezpečí. V skutočnosti môže byť III. pilier výhodným doplnkom k štátnemu dôchodku, najmä ak chcete mať vyšší životný štandard v starobe.
6. „Ak budem pracovať dlhšie, dostanem výrazne vyšší dôchodok.“
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Ilustračné foto
Viac odpracovaných rokov môže zvyšovať dôchodok, ale nárast nie je vždy taký výrazný, ako si mnohí myslia. Výška dôchodku závisí od výpočtu na základe priemernej mzdy a nárast môže byť minimálny v porovnaní s očakávaniami.
7. „Dôchodkový vek už nebudú zvyšovať.“
Zdroj: shutterstock
Ilustračné foto
Dôchodkový vek sa na Slovensku stále mení a môže sa prispôsobovať priemernému veku dožitia. S rastúcou dĺžkou života je pravdepodobné, že dôchodkový vek sa bude naďalej zvyšovať, čo znamená, že ľudia budú musieť pracovať dlhšie.
8. „Dôchodkový systém sa nezmení.“
Zdroj: ILUSTRAČNÉ-TASR
Ilustračné foto
Ľudia často veria, že pravidlá dôchodkového systému zostanú rovnaké. V skutočnosti sa dôchodkový systém na Slovensku pravidelne mení – či už ide o úpravy dôchodkového veku, alebo zmeny v pilieroch, nové pravidlá výpočtu dôchodkov. Dôchodková reforma môže priamo ovplyvniť výšku a dostupnosť dôchodkov.
9. „Môj dôchodok sa vypláca z mojich odvodov.“
Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Dôchodky sa ľuďom vyplácajú z odvodov ľudí v produktívnom veku. Nie je to tak, že by ste si celý život sporili na vlastný dôchodok. To, čo dnes zarobíte, ide na dôchodky dnešných dôchodcov. Celý systém je teda založený na medzigeneračnej solidarite.
Praktické rady ohľadne dôchodkov nájdete na ďalšej strane >>>
Kedy môžete ísť do penzie
Nárok na starobný dôchodok vám vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku.
Nárok na dávku máte, ak máte aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Buď ho za vás odvádzal zamestnávateľ, ak ste mali riadny pracovný pomer, alebo ste si ho platili ako samostatne zárobkovo činná osoba, alebo ste si ho dobrovoľne platili sami, prípadne ho za vás v určitých prípadoch odvádzal štát.
U žien sa dôchodkový vek znižuje za každé vychované dieťa o šesť mesiacov. Ak výchovu dieťaťa nie je možné zohľadniť žene, nárok na znížený dôchodkový vek vzniká mužovi, ktorý dieťa vychoval.
Skoršie dovŕšenie dôchodkového veku môžu získať tí, ktorí pracovali vo zvýhodnenej pracovnej kategórii.
Ak chcete zistiť, aký je váš dôchodkový vek, použite tabuľku dôchodkového veku na webe Sociálnej poisťovne.
Ako požiadať o starobný dôchodok
Dôchodok si vybavíte v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta svojho trvalého bydliska, kde príslušný zamestnanec s vami spíše žiadosť o jeho priznanie. Termín na spísanie žiadosti odporúča Sociálna poisťovňa objednať si v predstihu, približne mesiac pred dovŕšením dôchodkového veku. Na spísanie žiadosti sa objednajte najskôr na deň, keď dovŕšite dôchodkový vek, alebo kedykoľvek po tomto dni.
Lehota na rozhodnutie o dôchodku je 60 dní a plynie odo dňa spísania žiadosti o dôchodok.
Rozhodnutie o dôchodku vám bude doručené poštou alebo do e-schránky, ak ju máte aktivovanú.
Aké doklady potrebujete na spísanie žiadosti o starobný dôchodok?
+ Vopred pripravené doklady o chýbajúcich obdobiach zamestnania.
+ Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.
+ Doklady o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy, odkedy a dokedy štúdium trvalo).
+ Potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky, ak je to potrebné na posúdenie sústavnej prípravy na povolanie, na predloženie dokladu vás vyzve zamestnanec Sociálnej poisťovne.
+ Ak ste muži, potrebujete vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby.
+ V určitých špecifických prípadoch potrebujete rodné listy detí.
+ Doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov, ktoré nie sú uvedené v elektronickom účte poistenca (alebo vo výpise z EUP).
+ Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
+ Na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia získaných v cudzine, ak ste ich získali.
+ Ak si želáte zasielať dôchodok na účet v banke, prineste si vyplnený a bankou potvrdený formulár zverejnený na stránke Sociálnej poisťovne pod názvom Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke.