Reklama

8 najväčších chýb pri detoxe podľa odborníčky na výživu: Číslo 5 robí takmer každý!

Výživová poradkyňa Zdenka Havettová radí, ako na jarný detox.

Zdroj: Miroslav Miklas

Reklama

Detoxikácia znamená zbavenie tela škodlivých a odpadových látok. Jar je na takúto očistu ideálnym obdobím. Je však potrebné dodržiavať určité pravidlá. Odborníčka na výživu Zdenka Havettová upozornila na 8 najčastejších chýb, ktorých sa pri detoxe dopúšťame. Robíte ich aj vy?

Zdroj: Shutterstock

1. Drahé tabletky na podporu detoxikácie

Ak ste zachytili informáciu o tom, ako v črevách máme dlhoročné usadeniny tak je to mýtus. Hovoria to najmä ľudia, ktorí nám chcú predať niečo na očistenie hrubého čreva. „Väčšina týchto odporúčaní je podmienená tým, že si musíme kúpiť drahé produkty na podporu detoxikácie. Väčšinou sú to tabletky, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktorými by sa mali škodliviny vylúčiť. Treba zdôrazniť, že veľmi veľa z týchto živín nájdeme v prirodzenej a vyváženej strave. Skúste, namiesto kupovania drahých doplnkov, investovať svoje financie do kvalitného jedla, ktoré si uvaríte sami doma," tvrdí odborníčka.

Zdroj: Profimedia.sk

2. Črevná sprcha

Za jeden z najväčších extrémov považuje Havettová črevnú sprchu: „Ešte stále sa stretávame s názorom, že črevná sprcha odplavuje z čreva škodlivé usadeniny a dlhoročné nánosy. Ľudský organizmus však má dostatočné mechanizmy na priebežné a sústavné odstraňovanie toxínov z nášho tela. Myslime nato, že pri črevnej sprche sa zbytočne dráždi sliznica a vyplavia sa nielen zlé, aj tie dobré baktérie."

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bylinkový DETOX: Toto sú najlepšie prírodné spaľovače tukov

     

    Zdroj: Shutterstock

    3. Na prečistenie stačí týždeň

     Týždeň je na prečistenie organizmu naozaj veľmi krátky čas. Za ten čas sa telo škodlivín zbaviť nedokáže. „Inšpirujme sa našimi predkami, pre ktorých „detox“ znamenal 40-dňový post," radí výživová poradkyňa.

    Zdroj: Shutterstock

    4. Pri detoxe je najlepšie nejesť nič

    Rad očistných kúr odporúča minimum jedla, v drastickejších prípadoch dokonca aj niekoľkodňový pôst. Tomuto mýtu verí veľmi veľa ľudí. Je to však čistý nezmysel, s prečistením organizmu nemá hladovka nič spoločné.  Ako tvrdí odborníčka, správny detox je veľmi podobný zdravému stravovaniu: „Mali by sme preferovať prirodzené potraviny pred spracovanými. Uprednostňovať varenie doma z kvalitných surovín a podporovať spoločné stravovanie s rodinou. Medzi potraviny, ktoré sú veľmi vhodné a žiadúce pri detoxe alebo zdravom stravovaní je určite zelenina najmä tá zelená, klíčky, bylinky."

    Zdroj: Shutterstock

    5. Stačí detox raz za rok, a potom môžem opäť jesť, čo chcem

    Detoxikovať telo raz za rok nestačí. „Predstava väčšiny ľudí o dexikácii je taká, že raz za rok na 2 týždne budú držať očistnú kúru a potom sa vrátia k pôvodným stravovacím návykom. Samozrejme, takéto niečo nemá pre náš organizmus žiadny hlbší význam. Okrem toho, že sa naše telo zbavuje toxínov denne a priebežne cez pečeň, obličky a črevá, nie je ani dôvod, aby hromadilo dlhoročné nánosy odpadu alebo usadeniny v črevách. Oveľa dôležitejšie ako detoxikovať naše telo je nezaťažovať ho nevhodnými potravinami a životným štýlom. Náš organizumus by sme mali cez zdravú výživu denodenne posilňovať k optimálnej funkcii," upozorňuje odborníčka.

    Zdroj: archív M. CH., shutterstock

    6. Existuje univerzálny detox

    Každý organizmus si pýta niečo iné a každý niečo iné potrebuje. Ako vysvetlila výživová expertka: „Záleží len od nás ako si detox definujeme, pre každého to môže znamenať niečo iné. Niekto sa na pár dní vzdá pitia kávy alebo alkoholu, iní obmedzia konzumáciu mäsa, pre niekoho to môže znamenať aj vynechanie priemyselne spracovaných potravín z jedálnička."

    Zdroj: Shutterstock

    7. Detox je vhodný pre každého

    Forma detoxikácie v podobe zdravého jedla, pozitívneho myslenia, správneho pitného režimu a pohybu na čerstvom vzduchu je vhodná pre každého. „Ako extrém vo forme prísnych diétnych režimov nie je vôbec vhodná pre tehotné a dojčiace ženy, deti, seniorov, pre cukrovkárov, prípadne ľudí, ktorí trpia inými závažnými ochoreniami," dodala odborníčka.

    Zdroj: Shutterstock

    8. Jednodňový pôst je nezmysel

    Je úplne v poriadku nastaviť si krátkodobé obmedzenie príjmu potravy. „Aj naši predkovia v piatok nejedli mäso a v stredy mali tiež pôstne dni, zvolili si zeleninové a obilninové jedlá. Každému z nás však bude vyhovovať niečo úplne iné a nastaviť si to treba podľa vlastnej potreby (podľa toho, aký nás čaká deň, v akom sme v psychickom rozpoložení, či máme veľa práce alebo sa možno necítime zdravotne úplne fit ani na jednodňový pôst)," vysvetlila Havettová.

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.