Reklama

6 MÝTOV O KLIEŠŤOCH: Ak im veríte, ohrozujete svoje zdravie, možno aj život!

Reklama

Malé, ale veľmi nebezpečné! Na Slovensku nás trápia kliešte od skorej jari do neskorej jesene. Najhoršie je, že prenášajú nebezpečné choroby, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Preto kliešte rozhodne netreba podceňovať!

Nebezpečné je, ak choroby, ktoré kliešte prenášajú, zistíte neskoro. Napríklad lymská borelióza sa v prvej fáze dá úspešne liečiť antibiotikami. Lenže nie vždy máte po uhryznutí infikovaným kliešťom typické príznaky – teda červenú škvrnu v mieste prisatia, ktorá postupne od stredu bledne. Ak vám chorobu nediagnostikujú v prvej fáze, v druhej napadne kĺby, srdce a nervový systém. V tretej, chronickej fáze, nastupuje veľká únava, bolesti, necitlivosť končatín, opuchy kĺbov, poruchy pamäte, ťažkosti so spánkom, úzkostné stavy a depresie.

Zdroj: shutterstock

Nie každý kliešť je infikovaný, ale na to sa radšej nespoliehajte!

Rovnako tak ak prehliadnete prvú fázu kliešťovej encefalidíty, v druhej sa vírus dostane do mozgu a spôsobí zápal. Ten môže spôsobiť vážny stav, niekedy, žiaľ, až smrť.

V susedných štátoch sa objavil aj exotický a veľký kliešť, ktorý prenáša ďalšiu nebezpečnú chorobu! Čítajte v nasledujúcom článku.

Preto nepodceňujte kliešte, hoci nie všetky sú infikované, a neverte mýtom, ktoré o nich roky kolujú.

1. Kliešte skáču zo stromov a prisajú sa na miesta, kde je koža najtenšia

Kliešte rozhodne nie sú výškoví skokani! Obľubujú nízke kríky do výšky jedného metra a nachádzajú sa najmä na steblách trávy. Najviac ich je v tráve a v kríkoch v listnatých lesoch, ale i na nepokosených lúkach či záhradách. Môžu byť v mestskom parku, aj v trsoch trávy v nadmorskej výške do 1 500 metrov. Je však pravda, že milujú miesta na tele, kde je koža tenká – napríklad v podkolenných jamkách, pod pazuchou, za ušami – lenže prisajú sa aj inde.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kliešťová encefalitída .
    Zdroj: kliestsk1

    2. Cesnak a pivo ich zaženú

    Hovorí sa, že kliešte zaženie cesnak, pivo alebo vitamín B. Nie, nemusíte ich konzumovať vo veľkom, pretože výskumy dokazujú, že je to nespoľahlivá ochrana. Istejšie je staviť na repelent – ale ani ten neúčinkuje stopercentne.

    Čítajte na ďalšej strane, čo vám hrozí, ak uveríte "zaručeným" pravdám! >>>

    3. Svetlé oblečenie kliešte neláka

    Kliešťovi je jedno, akú máte farbu oblečenia, akurát na svetlom ho skôr uvidíte. Takže ho môžete zlikvidovať ešte predtým, ako sa prisaje. Takisto sa odporúča nosiť dlhé rukávy a dlhé nohavice – si môžete zastrčiť ešte aj do ponožiek. Kliešť bude mať sťaženú cestu k vášmu telu.

    4. Udusím ho olejom a potom vykrútim!

    Už neplatí staré známe, že kliešťa treba potrieť a teda zadusiť olejom a potom vykrútiť proti smeru hodinových ručičiek. Olej rozhodne nepoužívajte! Prisatého kliešťa je ideálne usmrtiť pomocou dezinfekčného gélu alebo zmraziť sprejom. Ak nič také nemáte poruke, snažte sa ho vytiahnuť napríklad pinzetou. Pamätajte si však, že kliešť sa do tela zahryzne, takže ho pinzetou chyťte čo najbližšie k pokožke a jemne ho vytiahnite bez krútenia a trhania. Ranu dôkladne vydezinfikujte a sledujte, či sa nezapáli. Ak máte obavy odstrániť kliešťa sami, požiadajte o to lekára.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      ČOŽE? Otravný hmyz a kliešte všade naokolo? Odrazte ich útoky! Ponúkame pár skvelých trikov!

      5. Očkovanie má zmysel iba v zime, ale chráni pred všetkým

      Áno, najlepšiu ochranu pred nebezpečnými chorobami, ktoré kliešť prenáša, zabezpečí očkovanie v zime. Môžete sa však nechať očkovať aj počas sezóny. Vakcína vás začne chrániť asi 14 dni po druhej dávke, ktorá sa podáva 14 dní po prvej dávke. MUDr. Hana Ševčíková, lekárka centra očkovania a cestovnej medicíny Avenier, vysvetlila, že očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je dôležité predovšetkým pre seniorov, pretože u nich má choroba horší priebeh. Vakcína je vhodná pre dospelých i pre deti od 12 mesiacov.

      Zdroj: Shutterstock

      Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je malý, ale dokáže vám zničiť zdravie.

      6. V najhoršom ma v nemocnici vyliečia

      Niektorí sa spoliehajú na imunitu a veria, že ak ich ak kliešť nakazí, v nemocnici ich dajú do poriadku. Je to veľký a nebezpečný omyl! Priebeh kliešťovej encefalitídy býva dramatický a spoľahlivo pred ňou chráni jedine vakcína. Hoci sa aj postihnutý vylieči, môže mať trvalé následky. Rekonvalescencia trvá týždne aj mesiace.

      Anketa

      Mali ste problémy s kliešťami?

      • Áno a skončil/a som v nemconici. Bolo to hrozné!14%
      • Áno, infikoval ma a liečil/a som sa. Našťastie nemá následky.14%
      • Našiel/našla som prisatého kliešťa, ale nič mi nebolo.66%
      • Ešte som kliešťa nemal/a.4%

      Hlasovanie bolo ukončené