Dostali ste vlani v júni 13. plat? Ak nie, tak patríte k drvivej väčšine Slovákov, ktorá môže o tomto benefite iba snívať. „Z našich čísel vyplýva, že 17 percent zamestnancov na Slovensku má k dispozícii 13. plat,“ vyčíslila hovorkyňa pracovného portálu Profesia Nikola Richterová. Ľuďom k extra výplate nepomohla ani zmena, ktorú do Zákonníka práce presadila koaličná strana SNS.

Vyplácanie 13. aj 14. platov je od vlaňajšieho mája dobrovoľné a závisí čisto na rozhodnutí vášho zamestnávateľa. Motivovať k vyplácaniu ho má to, že z časti 13. a 14. platu nemusí štátu platiť dane či odvody do výšky 500 eur. Ak vám však chce mzdu navyše vyplatiť, tá musí byť aspoň vo výške vášho priemerného zárobku.

V prípade, že zarábate 1 000 eur, zamestnávateľ vám na účet musí poslať aspoň túto sumu, no daňové a odvodové úľavy dostane len na polovicu a za zvyšok ho štát skasíruje. A práve to je pre zamestnávateľov problém. „Legislatíva o 13. a 14. plate je v súčasnosti veľmi zložito nastavená, čím ho robí pre väčšinu zamestnávateľov nezaujímavým nástrojom,“ tvrdí hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Špániková.

Anketa
Dostali ste 13. alebo 14. plat?

Zdá sa, že kritické hlasy si politici zobrali k srdcu. „Práve od zamestnávateľov prišiel podnet, aby sme zjemnili podmienky na výplatu 13. platov. Najväčší problém bol v tom, že 13. plat musel byť vyplácaný vo výške priemernej mzdy, čo bolo pre zamestnávateľov nákladné,“ povedal poslanec za SNS Radovan Baláž.

Podmienka 13. platu vo výške priemerného zárobku zamestnanca odpadne, od 30. apríla 2019 bude možné bonusovú mzdu vyplatiť už v sume 500 eur. Zamestnávateľ z nej štátu nemusí platiť dane a odvody, zamestnanec tak na výplatnej páske uvidí celých 500 eur v čistom. „Očakávame, že oveľa väčšie množstvo zamestnancov za týchto podmienok od zamestnávateľov postupne dostane vyplatenú 13. mzdu,“ vyhlásil šéf SNS Andrej Danko. Výplata 13. platu bude pre firmy aj naďalej dobrovoľná.

Zmena, ktorú v stredu schválil parlament, sa netýka 14. platu, ktorý, ak je vyplácaný, musí byť vo výške priemerného mesačného platu zamestnanca. Zamestnávatelia sú však zatiaľ opatrní. O tom, že sa s novinkou roztrhne vrece s 13. platmi, zatiaľ nehovoria. „Pokiaľ firma nedisponuje dostatočnými prostriedkami, tak vyplácanie 13., 14. miezd či iných bonusov možné nie je,“ vysvetlil Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov.

Na druhej strane presne vedia, čo by im a aj ich zamestnancom pomohlo oveľa viac ako zvýhodnené 13. platy. „Celkové systémové zníženie daňového a odvodového zaťaženia, čo by v praxi znamenalo nižšie náklady pre zamestnávateľa a vyšší príjem pre zamestnanca,“ dodala Špániková.

Ako to funguje a čo sa zmení?

13. plat

  • Dnes musí byť najmenej vo výške priemernej mesačnej mzdy zamestnanca.
  • Od 30. apríla 2019 bude najmenej vo výške 500 eur, môže byť aj viac.
  • Ak vám zamestnávateľ vyplatí 500 eur, z tejto sumy nemusí platiť dane a odvody, zamestnancovi tak zostane celých 500 eur v čistom.
  • Podmienkou sú odpracované 2 roky nepretržite.
  • Musí byť vyplatený v júni.

14. plat

  • Bude naďalej vo výške priemernej mesačnej mzdy zamestnanca.
  • Oslobodený od daní a odvodov do sumy 500 eur.
  • Podmienkou sú odpracované 4 roky nepretržite.
  • Musí byť vyplatený v decembri.
  • Iba ak zamestnanec dostal aj 13. plat.

Poznámka: Vyplácanie 13. a 14. platov je dobrovoľné.

Čo hovoria zamestnanci?

Tomáš (32)
Zdroj: Július Dúbravay

„Robím druhý rok v petrochemickej spoločnosti. Dostávame 13. aj 14. plat. Nie je to na základe toho, čo sa schválilo v parlamente, odmeňovanie si nastavila firma po vlastnej linke a funguje to už dlhšie."

Sandra (29)
Zdroj: Július Dúbravay

„Pracujem už 7 rokov v Rakúsku, tam sú 13. platy dané zákonom. Keď sa zamestnáte na hlavný pracovný pomer, tak ho dostanete automaticky. Nemajú ho živnostníci a tí, čo pracujú načierno."

Fabrizio (35)
Zdroj: Július Dúbravay

„Na Slovensku robím už 8 rokov, aktuálne na finančnom oddelení v IT firme. 13. platy nemáme. V Taliansku, odkiaľ pochádzam, je to celkom bežné. Dúfam, že keď sa zmenia pravidlá, dostanem niečo navyše."

Eva (39)
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

„Pracujem v administratíve v súkromnej firme. Počula som o 13. platoch, ale ja osobne som nedostala a ani keď sa zmenia podmienky, tak asi nedostanem, lebo môj zamestnávateľ šetrí každé euro."

Ivo (52)
Zdroj: Július Dúbravay

„Som zamestnaný v súkromnej firme, ktorá sa zaoberá priemyselnou automatizáciou. Zachytil som, že majú byť 13. platy, my sme dostali aj 14., ale nie na základe Dankovho opatrenia, u nás to funguje už od roku 2014."

Mohlo by vás zaujímať:

Prilepšíte si k výplate? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...