Reklama

5 tipov, ako sa v zime starať o pokožku: Najdôležitejšie je číslo 4!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    6 kožných problémov, ktoré môže spôsobiť omikron! Objavili sa aj u vás?
    Zdroj: mh
    Reklama

    Výkyvy teplôt medzi treskúcou zimou vonku a prekúreným vzduchom vnútri dávajú pokožke poriadne zabrať. Ak aj vaše ruky v zimnom období doslova krvácajú a pery praskajú, pozrite si týchto 5 rád, ktoré vašej pokožke a pleti pomôžu zvládnuť zimu bez problémov.

    1. Vymeňte ľahké krémy za husté

    Svieže krémy s ľahkou formulou patria letu. V zime by ste mali pokožke dopriať poriadny hustý sprchový krém aj telové mlieko, ktoré pokožku lepšie hydratujú a vytvoria na nej aj lepší ochranný filter. Ideálne je nakrémovať sa po každej sprche či kúpeli. Môže sa však stať, že v zime budete cítiť nepríjemný pocit napätia, ktorý vyústi až do nepríjemného svrbenia. Aj vtedy rýchlo siahnite po telovom mlieku a naneste poriadnu vrstvu. Vaša pokožka bude jemnejšia, pružnejšia a dostatočne hydratovaná. Skúste si zvoliť telové mlieko obohatené o ošetrujúce zložky, ako napríklad rôzne oleje, panthenol, vitamíny, kyselinu hyalurónovú či výťažky z olív.

    2. Pery trpia najviac

    V zime trpí jemná pokožka pier ešte viac ako zvyšok tela. Suché, popraskané pery môžu byť vstupnou bránou mikróbov. Poriadnu vrstvu balzamu si preto na ne naneste vždy predtým, než odídete z domu. Ak nie ste na balzamy zvyknutí a nie je vám ich nosenie počas dňa príjemné, aplikujte si ich aspoň večer pred spaním. Počas noci sa vám pery pekne zregenerujú. Ženy by mali v zime voliť skôr rúž ako lesk. Lesky totiž môžu v zime pery ešte viac vysušovať. 

    3. Pozor na mokré rukavice

    Stavanie snehuliakov či guľovačky s deťmi k zime jednoducho patria. Aj keď vy sa zabávate, vaše ruky vyslovene trpia. Nosením mokrých rukavíc v mrazivom počasí si koledujete o vážne zdravotné problémy. Dostaviť sa môže ekzém alebo aj reuma. Menej škody preto narobíte, ak namiesto vo vlhkých rukaviciach pôjdete domov s holými rukami. Ešte lepšie však je, ak si von vezmete dvoje rukavice, a keď jedny premočíte, schováte ruky do suchých. 
    Pokožka na rukách je iná, je suchšia ako na zvyšku tela, lebo obsahuje menej mazových žliaz. V chladnom a suchom počasí je ešte ťažšie udržať ruky hydratované. Môžu vás ľahko začať svrbieť, popraskať, sčervenať či dokonca môže prísť ekzém. V súčasnom pandemickom období si navyše oveľa viac umývame a dezinfikujeme ruky. Aj preto by ste mali po každom umytí rúk siahnuť po kréme na ruky. Ideálne je mať jeden na umývadle, ďalší v kabelke, na nočnom stolíku a jeden aj na pracovnom stole.  

    4. Vlasy pod čiapkou trpia

    Nezabúdajte ani na pokožku hlavy. V zime je namáhaná chladom, snehom aj nosením nepriedušných čiapiek. Doprajte jej preto zaslúženú výživu. Po umytí si do vlasov vmasírujte argánový olej a potom si na vlasy natrite výživnú masku. Následne vlasy opláchnite vlažnou vodou. Tú z nich jemne vysajte uterákom. Vlasy by ste si mali fénovať iba vtedy, keď je to naozaj nevyhnutné. Ideálne je nechať ich vyschnúť len tak. 

    5. Hydratujte vždy až večer

    Dôkladná hydratácia je v zime základ. I keď po zvyšok roka nemáte so suchou pokožkou problémy, v zime by ste sa na to spoliehať nemali. Náhle prechody z mrazu do vykúrených miestností so suchým vzduchom pokožke vôbec neprospievajú. Stavte preto na hydratačné produkty, ktoré pokožku opäť upokoja. Hydratačné krémy by ste však mali nanášať vždy až večer. Ak sa totiž natriete krátko pred odchodom z domu na studený vzduch, vašu pleť to môže ešte viac podráždiť.

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.