Reklama

Do 5 rokov zmiznú hnedé vajíčka z našich obchodov. Nahradia ich TIETO! Sú ozaj ekonomickejšie?

Reklama

Hnedé vajcia miznú z pultov supermarketov vo viacerých európskych krajinách, čiastočne preto, že Nemci uprednostňujú lacnejšie a udržateľnejšie biele vajcia. Zisťovali sme, aká je pravda a či hnedé vajcia zmiznú aj zo slovenských predajní.

Hnedé vajcia sa na pultoch obchodov stanú čoraz vzácnejšími. Varovanie o ich možnom zmiznutí z predajní aj kurníkov prišlo z Nemecka. Biele sliepky sú totiž považované za ekonomicky výhodnejšie, pretože sa dožívajú vyššieho veku a znášajú až o 10 % viac vajec než hnedé sliepky, píše dutchnews.nl.

Podľa Hennera Schöneckeho, predsedu nemeckého združenia výrobcov vajec, biele sliepky, ktoré znášajú prevažne biele vajcia, žijú dlhšie a sú produktívnejšie.

Je logické, že biele vajcia vytlačia z pultov tie hnedé," povedal expert na ekonomiku fariem Peter van Horne. „Je to najmä preto, že sú o nejakých 9 % lacnejšie. Nemcom je naozaj jedno, či sú hnedé alebo biele, pokiaľ sú lacnejšie,“ povedal.

Anketa

Aké vajíčka kupujete?

  • Hnedé 49%
  • Biele 3%
  • Je mi to jedno 46%

Hlasovanie bolo ukončené

Obrátili sme sa preto na Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru s otázkou, či aj na Slovensku skutočne hnedé vajíčka onedlho nekúpime. Nič také však potravinári neočakávajú. Naši producenti vajec o ničom takom nevedia a ani nepredpokladajú, že by hnedé vajcia v najbližšom období z ponuky vypadli," uviedol pre Plus JEDEN DEŇ hovorca komory Matej Korpáš.

Ktorá informácia nie je podľa komory pravdivá a aké vajcia kupujú Slováci? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»

Ani informácia o tom, že biele sliepky sú výhodnejšie, sa našim poľnohospodárom nepozdáva. „Informácia o ekonomickej výhodnosti pri bielych nosniciach nie je úplne pravdivá. V súčasnosti sa dajú vyšľachtiť rôzne tzv. hybridy, ktoré dokážu znášať aj dlhší čas. Tieto hybridy znášajú aj biele a aj hnedé vajcia," vysvetlil Korpáš.

Práve hnedé vajcia sú na Slovensku obľúbenejšie. To isté platí aj pre Českú republiku a ďalšie okolité krajiny. „Zvýšená produkcia bielych vajec je prevažne počas veľkonočných sviatkov, keďže ich ľudia využívajú na zdobenie," objasnil hovorca.

Správu o stopke pre hnedé vajcia uverejnili aj viaceré české média. No podľa komory nič nenasvedčuje tomu, že by u našich susedov malo k niečomu podobnému prísť. „Naši chovatelia nakupujú nosnice práve z Česka, takže naozaj nepredpokladáme rušenie produkcie hnedých vajec," dodal Korpáš na záver.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.