Reklama

5 plastových výrobkov, ktoré u nás budú čoskoro zakázané: Máte ešte niektoré z nich doma?

Reklama

Poslanci Európskeho parlamentu odobrili zníženie objemu a recyklácie obalov. Nové nariadenie pred nadobudnutím účinnosti ešte musia formálne schváliť aj členské štáty (Rada EÚ). Ktoré plastové výrobky budú onedlho zakázané?

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) koncom apríla schválil nové opatrenia na zvýšenie udržateľnosti obalov a zníženie množstva odpadu z obalov v EÚ. Za nariadenie, ktoré má riešiť problém neustále rastúceho objemu odpadu, harmonizovať pravidlá vnútorného trhu a posilniť obehové hospodárstvo, zahlasovalo 476 poslancov, 129 bolo proti a 24 sa zdržalo hlasovania.

Pravidlá, ktoré už boli predbežne dohodnuté s členskými štátmi, zahŕňajú ciele zníženia objemu obalov (5 % do roku 2030, 10 % do roku 2035 a 15 % do roku 2040) a vyžadujú, aby krajiny EÚ znížili najmä množstvo odpadu z plastových obalov.

V záujme zníženia objemu nepotrebných obalov je stanovený maximálny pomer prázdneho priestoru na 50 % v prípade skupinových obalov, prepravných obalov a obalov v elektronickom obchode. Výrobcovia a dovozcovia budú musieť zabezpečiť, aby sa minimalizovala hmotnosť a objem obalov. Niektoré druhy jednorazových plastových obalov budú od 1. januára 2030 zakázané.

Anketa

Súhlasíte so zakázaním týchto plastových výrobkov?

  • Áno, sú aj tak zbytočné/ľahko nahraditeľné63%
  • Nie, je to hlúposť36%

Hlasovanie bolo ukončené

Nariadenie obsahuje aj zákaz používania tzv. večných chemikálií (per- a polyfluórovaných alkylových látok, PFAS) v obaloch prichádzajúcich do styku s potravinami.

Nové pravidlá stanovujú konkrétne ciele do roku 2030, týkajúce sa obalov alkoholických a nealkoholických nápojov (okrem mlieka, vína, aromatizovaného vína či liehovín), prepravných a predajných obalov, ako aj skupinových obalov. Členské štáty môžu za určitých podmienok získať z týchto požiadaviek päťročnú výnimku.

VIDEO: Týchto 7 plastových výrobkov je u nás zakázaných už od roku 2021:

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Týchto 7 PLASTOVÝCH VÝROBKOV od zajtra na Slovensku končí: Číslo 5 bude chýbať každému z nás!
    Zdroj: mh

    Koneční distribútori nápojov a potravín na konzumáciu mimo miesta predaja (so sebou) budú musieť spotrebiteľom ponúknuť možnosť priniesť si vlastnú nádobu. Takisto sa musia snažiť dosiahnuť do roku 2030 cieľ ponúknuť 10 % produktov v opätovne použiteľných obaloch.

    Podľa nových pravidiel budú musieť byť všetky obaly (okrem ľahkého dreva, korku, textilu, gumy, keramiky, porcelánu a vosku) recyklovateľné podľa prísnych kritérií. Opatrenia zahŕňajú aj ciele, pokiaľ ide o minimálny recyklovaný obsah v prípade plastových obalov, ako aj minimálne ciele recyklácie podľa hmotnosti odpadu z obalov.

    Do roku 2029 sa bude musieť odpad z 90 % jednorazových plastových a kovových nádob na nápoje (s objemom až tri litre) triediť.

    Spravodajkyňa EP pre toto nariadenie, belgická poslankyňa Frédérique Riesová, zdôraznila, že prvýkrát v zákone o životnom prostredí EÚ stanovuje ciele na zníženie množstva obalov bez ohľadu na použitý materiál. Spresnila, že nové pravidlá podporujú inovácie a zahŕňajú výnimky pre mikropodniky. "Teraz vyzývame všetky priemyselné sektory, krajiny EÚ a spotrebiteľov, aby zohrali svoju úlohu v boji proti nadmernému množstvu obalov," odkázala Riesová.

    Nové nariadenie pred nadobudnutím účinnosti ešte musia formálne schváliť aj členské štáty (Rada EÚ).

    Prečítajte si aj:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.