Reklama

4 ľahké cviky, ktoré vás zbavia bolesti a stresu: Skúste metódu, ktorá prichádza na Slovensko!

Prikladanie rúk rytmickým spôsobom vzpriamuje a vyrovnáva vrchnú časť tela.

Zdroj: archív

Reklama

Vyskúšali ste rôzne druhy cvičenia a máte pocit, že cvičenie nie je nič pre vás? Teraz prichádza na Slovensko a do Čiech niečo celkom nové. Nepotrebujete pri tom žiadne náradie ani kondičku. Nové cvičenie sa volá Spacial Dynamics (priestorová dynamika) a učí ako využívať priestor na to, aby sme sa postarali o zdravie vlastného tela.

Táto technika učí spoznávať priestor ako živú silu, ktorá je pre naše konanie a pohyb rovnako dôležitá ako telo. Ak sa naučíte hýbať správne, nezraníte sa tak ľahko a hlavne predídete predčasnému opotrebovaniu tela.  Má to tiež pozitívny vplyv na životné postoje  a pomáha stať sa architektom svojich vzťahov s inými ľuďmi.

Vyskúšajte si to spolu s nami a s trénerkou

Cvičiteľka Daniela Menschyová, ktorá študovala tento druh pohybu v Nemecku 7 rokov potvrdzuje , že prináša do života radosť a novú energiu. „Zmena návykov nám prinesie aj zmenu v myslení a cítení,“ hovorí Daniela s tým, že správne vnímanie priestoru okolo seba je kľúčom pre nové pohybové a komunikačné možnosti každého z nás.

Východiskom priestorovej dynamiky je správne držanie tela. To môže celkom zmeniť naše vystupovanie. Nestačí však len vystrieť sa, treba naučiť telo, že správne držanie tela je prirodzené. „Je to nová technika, ktorú zatiaľ nerobí na Slovensku ani v Čechách nikto. Od iných cvičení sa líši tým, že ide o pohyb zvnútra, ktorý harmonizuje celé telo,“ vysvetľuje odborníčka.

Súčasťou je napríklad technika prikladania rúk na telo iného človeka a pohyb sledujúci prúdenie v tele. Tým sa obnoví  stratená dynamika pohybu. Je to efektívna  technika vedomého pohybu, ktorá naše telo prebudí a ozdraví.

Cvičiť sa dá sa vo dvojici aj samostatne. Najskôr  je však vhodné  oboznámiť  sa s technikou pod vedením trénera a neskôr môžete cvičiť aj sami.

Trénerka Daniela Menschyová pre vás pripravila 4 cviky na vyskúšanie doma či v kancelárii. Môžete cvičiť vo dvojici aj sami. Žiadne špeciálne schopnosti ani vybavenie nepotrebujete.

Cviky nájdete na ďalšej strane >>

Cvičenie 1. Žalúzia

Toto cvičenie môžete robiť napríklad s kolegom v práci. Obidvaja pritom stojíte. Potrebujete iba tenisovú alebo inú mäkkú loptičku.

Zdroj: Robo Hubač

Jemný dotyk tenisovou loptičkou, ktorá postupne prechádza po vašej chrbtici zhora nadol naznačuje smer, odkiaľ k vám môže prísť uvoľnenie.

Obidvaja stojíte a kolega prechádza loptičkou po vašej chrbtici zhora nadol. Vy sa postupne predkláňate, pričom hlava smeruje nadol.

Jemný dotyk tenisovou loptičkou, ktorá  postupne  prechádza   po vašej chrbtici zhora nadol  naznačuje smer, odkiaľ k vám môže prísť uvoľnenie. Vaša hlava pri tom klesá nadol.

Kolega prechádza rukou po vašej chrbtici zhora nadol a vy sa vystierate.  Každý stavec sa postupne vyrovnáva do vzpriamenia. Hlava sa vzpriamuje ako posledná.

Zdroj: Robo Hubač

Kolega prechádza rukou po vašej chrbtici zhora nadol a vy sa vystierate.

Emočnému telu dodáva tento pohyb  pocit ochrany a bezpečia. Vzpriamenie vám navodí pocit, že máte nohy pevne na zemi ste pripravení čeliť svetu.

Výsledkom cvičenia je zvýšená flexibilta chrbtice.

Počet opakovaní: 3-4 krát, vždy, keď máte čas.

Druhý cvik nájdete na ďalšej strane.

Cvičenie 2. Osobný priestor

Použite svoje ruky na zadefinovanie nového osobného priestoru asi tak meter pred sebou, ako keby  vaše ramená objímali veľký stĺp alebo niekoho blízkeho.

Zdroj: Robo Hubač

Môžete cvičiť s kolegyňou, ale aj sami.

Môžete cvičiť s kolegyňou, ale aj sami.

Zdroj: Robo Hubač

Predstavujte si že sa vaše rebrá rozširujú, aby obkolesili tento nový priestor ako gesto objatia.

Predstavujte si že  sa vaše rebrá rozširujú, aby obkolesili tento nový priestor ako gesto objatia.

Cieľom cvičenia je  vytýčit a zväčšiť priestor, ktorý považujeme za svoj vlastný. Tento nový priestor nám umožňuje stretnúť sa sebavedome so všetkým, čo k nám prichádza z okolitého sveta.

Počet opakovaní: 5-6 krát podľa potreby, tento cvik môžete robiť aj v sede, napríklad v aute alebo v kancelárii pri počítači.

Tretí cvik nájdete na ďalšej strane.

Cvik 3. Kapucňa

Trapézové svaly sa v nemčine nazývajú kapucňové, odtiaľ názov cviku. Kolega jemne postupuje obidvoma dlaňami pozdĺž ramien smerom od tela. Lieviku podobná forma rúk otvára priestor smerom od tela a zlepšuje dýchanie.

Zdroj: Robo Hubač

Kolega jemne postupuje obidvoma dlaňami od ramien do stredu chrbta.

Posaďte sa do prehnane zhrbenej pozície. Kolega jemne postupuje obidvoma dlaňami od ramien do stredu chrbta smerom dolu. Vzpriamenie tela prináša pocit optimizmu.

Zdroj: Robo HUbač

Vzpriamenie tela prináša pocit optimizmu.

Pocit „kapucne“ u vás pretrvá ešte dlho po tom, čo dal kolega dlane preč.
Cieľom je zharmonizovať dýchanie.

Štvrtý cvik nájdete na ďalšej strane.

Cvik 4. Magnet 

Pri tomto cviku pocítite pohyb ako uvoľnenie, nie ako námahu. Tentokrát potrebujete dosku na krájanie, zeleninu a nôž.

Zdroj: Robo Hubač

Položte na dosku zeleninu a krájajte ju napätým pohybom, tlačte na nôž silou.

Položte na dosku zeleninu a krájajte ju napätým pohybom, tlačte na nôž silou.

Zdroj: Robo Hubač

Potom si predstavte magnet, ktorý priťahuje vašu ruku pod dosku, pričom si uvedomujete uvoľnenie tlaku v ramenách.

Potom si predstavte magnet, ktorý priťahuje vašu ruku pod dosku, pričom si uvedomujete uvoľnenie tlaku v ramenách, na chrbte a krku. Nakoniec si predstavte že magnet je pod doskou na krájanie a ťahá nôž priestorom medzi vami a zeleninou čím umožňuje, aby ste krájali s ľahkostou.

Cvičiť môžete vždy pri krájaní zeleniny.

Mohlo by vás zaujímať: