15 otázok a odpovedí o plošnom testovaní: Kedy, kam prísť a čo treba priniesť?
29. 10. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:10)

Zdroj: Maroš Èerný
Už zajtra to vypukne! Obrovský celonárodný projekt, ktorý má pomôcť v boji proti pandémii začne v sobotu o 7:00 a skončí v nedeľu o 22:00 na viac ako 5000 odberných miestach naprieč celou republikou. Prinášame vám najčastejšie otázky a odpovede k priebehu testovania.
Zdroj: FB Ministerstvo obrany SR
Zdroj: TASR
Zdroj: Milan Kapusta
Galéria k článku
1. Kedy bude plošné testovanie prebiehať?
Prvé kolo testovania bude trvať dva dni. Testovať sa bude v sobotu 31.10. a v nedeľu 1.11. od 7:00 do 21:30, s prestávkami v čase 12:00-12-45 a 18:00-18:30. Druhé kolo by malo prebiehať v rovnakom čase o týždeň neskôr, teda cez víkend 7. a 8. 11.
2. Musím sa testovať v mieste trvalého pobytu?
Nie, otestovať sa môžete v ktoromkoľvek odbernom mieste. Odporúča sa vybrať si najbližšie k vášmu bydlisku. Odberné miesta by mali kopírovať volebné miestnosti. Presný zoznam bude uverejnený na stránke somzodpovedny.sk. V niektorých mestách budú aj drive- in lokality pre testovania z auta.

3. Čo si mám na testovanie zobrať?
Dospelí sa musia preukázať občianskym preukazom, deti kartičkou poistenca.
4. Mám na test prísť nalačno?
Hodinu pred odberom by človek nemal jesť ani fajčiť. Nemal by používať ani spreje a kvapky do nosa, môžu ovplyvniť výsledok.
5. Kedy mám prísť na odberné miesto?
Môžete prísť kedy chcete. Ministerstvo obrany odporúča, aby sa postupovalo podľa abecedy, počas uplynulého víkendu však toto pravidlo samosprávy nevyužívali. Jednotlivé mestá či obce môžu vydať svoje vlastné usmernenie, v akom čase majú ktorí obyvatelia prísť na test, napríklad podľa bydliska.
Anketa
Zúčastníte sa plošného testovania alebo ostanete v domácej karanténe?
OTÁZKY POKRAČUJÚ NA ĎALŠEJ STRANE »
6. Ako dlho budem čakať v rade?
Dá sa predpokladať, že vo väčších mestách budú vznikať dlhšie rady. Počas testovania na Orave či v Bardejove čakali niektorí aj dve – tri hodiny, iní boli vybavení za 30 minút. Zdravotníci by mali otestovať 35 ľudí za hodinu. Ak uvidíte v rade viac ako 70 ľudí, príďte radšej neskôr.

7. Aký je postup pred testom?
Pracovníci vás pošlú vysmrkať sa a vydezinfikovať si ruky. Dezinfekcia bude k dispozícii na mieste. Potom nasleduje ster. Následne vás čakajú jednoduché administratívne úkony – určenému pracovníkovi sa preukážete dokladom (občianskym preukazom, dieťa kartičkou poistenca). Administratívny pracovník vypíše formulár potrebný na registráciu, po registrácii dostanete pridelené číslo.
8. Ako prebieha samotný ster?
Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo a vyzve vás, aby ste si dali rúško pod nos, ústa môžu ostať zakryté. Paličkou z jednej nosnej dierky urobí ster, trvá to asi 10 sekúnd. Počas odberu pokojne dýchajte so zatvorenými ústami.
9. Kedy sa dozviem výsledok?
Vyhodnotenie antigénového testu trvá 15 až 30 minút. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore. Zdravotník vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku a odovzdá vám certifikát v zatvorenej obálke, kde bude aj poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
Certifikát si starostlivo uchovajte a noste ho so sebou vždy, keď budete opúšťať bydlisko.
10. Ak stratím certifikát, stačiť ho mať odfotografovaný v mobile?
Nie. Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že fotka certifikátu v telefóne nestačí. Certifikát je zabezpečený ochrannými prvkami, ktoré sa budú kontrolovať.
OTÁZKY POKRAČUJÚ NA ĎALŠEJ STRANE »
11. Kto nemusí ísť na testovanie?
Výnimky, ktoré sa nemusia zúčastniť plošného testovania:
- deti do desať rokov
- autisti
- onkologickí pacienti
- pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav
- ľudia, ktorí v ostatných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus
- osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe
12. Neverím antigénovým testom. Aké mám iné možnosti?
V tomto prípade máte možnosť buď nastúpiť do domácej karantény alebo si zaplatiť PCR test v súkromnom laboratóriu. Cena sa pohybuje od 50 do 70 eur. „Po obdržaní negatívneho výsledku PCR testu pre Vás nebude platiť povinnosť domácej karantény. Musíte sa však vedieť preukázať výsledkami,“ píše sa na stránke somzodpovedny.sk. Výsledok testu nesmie byť starší ako z 30. októbra.
13. Môžem mať antigénový test zo súkromného laboratória?
Nie, štát akceptuje len tie antigénové testy, ktoré budú certifikované armádou. Výnimku budú mať len zamestnanci veľkých firiem, ktorým ministerstvo obrany takéto testy schváli a certifikuje. Stačiť vám nebude ani krvný test na protilátky.
Ministerstvo obrany informuje, že sa budú brať do úvahy len testy z plošného testovania alebo PCR testy.
14. Musia ísť na testy aj tehotné ženy a budú mať prednosť?
Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa majú ženy majú rozhodnúť podľa štádia tehotenstva. Ak je žena tesne pred pôrodom a nasledujúce dni bude len doma alebo v nemocnici, nemusí ísť na testy. Minister obrany verejnosť vyzval, aby pri čakaní na testy prednostne pustili tehotné ženy, seniorov a ľudí so zdravotným znevýhodneným alebo rodičov s deťmi. Nie je to však povinnosť.
15. Musím sa otestovať dvakrát?
Pravdepodobne áno. Štát komunikuje, že budú dve kolá plošného testovania a certifikát je platný len sedem dní. O tom, či prebehne aj druhé kolo rozhodnú definitívne až po plošnom testovaní počas tohto víkendu. Ak bude aj druhé kolo plošného testovania, vláda opäť vyhlási zákaz vychádzania a na výnimky bude treba nový certifikát.
Prečítajte si tiež:
- V KARANTÉNE môžu skončiť TISÍCE ľudí, KRČMÉRY predpovedá: Bude to STÁŤ 100 miliónov, ale ...
- AKTUÁLNE NOVÉ nariadenia! Matovič ich vysvetlil JASNE: Keď pôjdete na test, ste slobodní!
- Známy český odborník Jaroslav Flegr radí: 11 opatrení ako nechytiť COVID-19!
- Profesor Jarčuška: Antigénne testy chceme overiť PCR testami, aby sme mohli výsledky publikovať