15 otázok a odpovedí k novým opatreniam: NEOČKOVANÍ nesmú do prevádzok, do práce LEN S TESTOM
12. 11. 2021, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:50)

Zdroj: Jana Ïurašková
Bez covid pasu už ani do práce! Situácia v nemocniciach je alarmujúca a vláda preto pripravila súbor nových opatrení, ktoré majú pomôcť v tretej vlne. V zrýchlenom konaní ich včera odobrili aj poslanci v parlamente. Prevádzky sa síce otvoria aj v čiernych okresoch, no neočkovaných do nich nepustia. Navyše sa pri vstupe do práce budú musieť pravidelne preukazovať negatívnym testom a to až do 1. mája 2022. Budú si to platiť sami?
Zdroj: tasr
Zdroj: Robo Homola
Zdroj: tasr
Galéria k článku

1. Na čo sa musia zamestnanci pripraviť?
– Zamestnávatelia budú musieť fungovať v režime OTP, to znamená, že pri vstupe do práce ľuďom skontrolujú potvrdenie o očkovaní, negatívnom teste alebo prekonaní COVID-19 v posledných 180 dňoch. Znamená to, že firmy zistia, koľko pracovníkov majú zaočkovaných, prípadne koľkí získali imunitu prekonaním ochorenia.
2. Bude si pracovník platiť testy sám?
– Náklady na testy pre neočkovaných má znášať zamestnávateľ. Štát do konca novembra prisľúbil, že potrebné testy poskytne alebo preplatí, potom to už bude na pleciach firiem. Ide teda len o obdobie asi dvoch týždňov. Zamestnávatelia sa ozvali, že takéto výdavky sú pre nich neúnosné.
3. Bude táto povinnosť platiť pre všetkých?
– V okresoch s lepšou epidemickou situáciou bude stačiť, keď zamestnávateľ zistí, koľko pracovníkov má očkovaných, prípadne prekonalo ochorenie. V horších okresoch môžu hygienici nariadiť režim OTP do práce. V takom prípade sa budú neočkovaní zamestnanci pravidelne preukazovať aktuálnym negatívnym testom.
Anketa
Ako vnímate sprísnenie opatrení?
4. Ako často sa neočkovaní budú musieť testovať?
– Zamestnávateľ bude musieť 2-krát týždenne poskytnúť testy všetkým neočkovaným zamestnancom, ktorí za posledný polrok neprekonali COVID-19. Okrem pravidelného testovania budú neočkovaní zamestnanci musieť v práci nosiť respirátor, ktorý prekryje ich horné dýchacie cesty.
5. Čo ak sa zamestnanec odmietne testovať?
– Zamestnávateľ ho nesmie pustiť na pracovisko. Bude to brané ako prekážka na strane zamestnanca. V takom prípade nemá nárok na náhradu mzdy. V praxi teda ostane bez peňazí a príjmu.
Prevádzky sa otvoria: Čítajte na ďalšej strane >>>
6. Otvoria sa podniky v čiernych okresoch?
– Áno, opäť sa otvoria reštaurácie, hotely, fitnescentrá, wellness a ďalšie služby a prevádzky. Pustia do nich však len ľudí, ktorí sa preukážu covid pasom o očkovaní alebo prekonaní COVID-19. Pre neočkovaných môže fungovať len okienkový výdaj, prípadne dlhodobé či karanténne ubytovanie.
7. Ako bude vyzerať kontrola v prevádzkach?
– Napríklad čašníčka v reštaurácii musí skutočne zákazníkovi skontrolovať covid pas, nestačí, ak sa ho len opýta. Zároveň môže skontrolovať aj doklad totožnosti, aby potvrdili, že covid pas patrí danej osobe.
8. Čo ak sa niekto odmietne preukázať covid pasom?
– Ak sa odmietne preukázať potvrdením o očkovaní či prekonaní, nesmie vstúpiť do prevádzky. Ak osoba po vstupe do prevádzky alebo na podujatie poruší opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR uvedené vo vyhláške, prevádzkovateľ alebo organizátor budú mať právo ho vykázať.
9. Čo ak niekto sfalšuje covid pas?
– Až na 1 000 eur sa zvyšuje pokuta v blokovom konaní za sfalšovanie covid pasu, resp. iného dokladu o očkovaní, testovaní a prekonaní. Za priestupky možno v blokovom alebo rozkaznom konaní pokutovať do 500 eur. Rovnaká pokuta hrozí ľuďom, ktorí urazia zdravotníkov.
10. Čo v prípade, že prevádzky nebudú riadne kontrolovať covid pasy?
– Pri porušení pravidiel budú mať pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva právo udeliť pokutu a zatvoriť prevádzku na 30 dní. O súčinnosť pri zatváraní prevádzky môžu požiadať aj policajtov. Ak sa porušenia budú opakovať, bude sa to považovať za závažné porušenie. V takom prípade živnostenský úrad zruší živnostenské oprávnenie.
Čo sa ešte mení: Čítajte na ďalšej strane >>>
11. Budú mať neočkovaní zákaz vychádzania v čiernych okresoch?
– Nie, k takémuto obmedzeniu je potrebné vyhlásenie núdzového stavu, no takýto návrh nikto nepodal. Neočkovaní sa tak budú môcť voľne pohybovať. Konzílium odborníkov označilo opatrenie zákazu vychádzania pre neočkovaných v čiernych okresoch ako kľúčové.
12. Kde bude platiť home office?
– Ministerstvo zdravotníctva odporučí prácu z domu pre všetkých zamestnancov, ak to povaha práce u nich umožňuje. Bude teda platiť v podstate to isté, čo odborníci navrhli minulý rok počas druhej vlny.
13. Skončí sa pandemická PN-ka?
– Pandemická PN sa zruší od 1. decembra a dostane sa na úroveň štandardnej PN-ky. Zaviedla sa pre dodržiavanie karantény. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský to odôvodnil tým, že ide väčšinou o neočkovaných ľudí, ktorí mali možnosť sa dať zaočkovať. Doplnil, že je nefér ich zvýhodňovať napríklad proti onkopacientom, ktorí dostávali menej peňazí.
14. Ako to bude v nemocniciach?
– Ak to bude nevyhnutné, zdravotníkom bude možné nariadiť presun a pracovnú povinnosť na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. Do kolabujúcich nemocníc budú môcť povolať aj sanitárov z ozbrojených síl.
15. Budú tento rok vianočné trhy?
– Áno. "Konzumácia a predaj nápojov a pokrmov v prípade vianočných trhov bude riešená obdobne ako v prípade prevádzok verejného stravovania," uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.