Známy český odborník Jaroslav Flegr radí: 11 opatrení ako nechytiť COVID-19!
31. 10. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:11)

Zdroj: Facebook Jaroslava Flegra
Český parazitológ a evolučný biológ Jaroslav Flegr hovorí, že najbližšie dni budeme svedkami kolapsu českého zdravotníctva v priamom prenose. Situácia je kritická už aj na Slovensku. Koronavírus sa už rozliezol všade. Týchto 11 opatrení vám pomôže vyhnúť sa nákaze COVID-19!
1. Odstup
Zdroj: Martin Baumann
Udržujte si spoločenskú vzdialenosť. Ak je to možné, nepribližujte sa k iným ľuďom viac ako 2 metre a nedotýkajte sa ich.
2. Hygiena rúk
Zdroj: shutterstock
Umyte si ruky mydlom hneď, ako sa dotknete predmetov, ktorých sa dotkli iní ľudia. Dezinfikujte zdieľané predmety ako sú ako napríklad klávesnica či kľučka doma a kdekoľvek inde.
3. Chráňte si nos a ústa
Zdroj: Hendrik Schmidt
Noste kvalitný respirátor či rúško a vyžadujte to aj od ľudí vo svojom okolí.
4. Von len v nevyhnutných prípadoch
Zdroj: Shutterstock
Nechoďte von medzi ľudí, keď to nie je nevyhnutne potrebné. Ak sa dá, pracujte z domu, aj za cenu akejkoľvek zmeny zamestnania, či zamestnania.
5. Vyhnite sa obchodom
Zdroj: Shutterstock
Nakupujte všetko, čo sa dá len na internete.
6. Vyhýbajte sa stretnutiam a akciám
Zdroj: archív FŠ
Nezúčastňujte sa žiadnych hromadných akcií - hromadná akcia znamená čokoľvek s viac ako 5 ľuďmi. Vyžadujte to isté aj od členov domácnosti.
7. Udržiavajte doma vlhkosť
Zdroj: Profimedia.sk
Vetrajte a udržiavajte vysokú relatívnu vlhkosť (nad 40 %) v miestnostiach, napríklad nastavením nižšej teploty (18-20°) s tým, že sa teplejšie oblečiete. V suchu kvapôčky vysychajú a vírus sa ešte dlho drží vo vzduchu a prenáša sa na dlhšiu vzdialenosť.
8. Vyvážená strava a vitamíny
Zdroj: Profimedia
Udržujte sa v dobrej fyzickej kondícii - jedzte dostatok zeleniny, ovocia, vitamínov (najmä D a C - oba len v odporúčanom dennom dávkovaní), pohybujte sa na čerstvom vzduchu na miestach, kde nie sú ľudia. Doprajte si dostatok odpočinku a spánku.
9. Nenechajte sa pohltiť negatívnymi myšlienkami
Zdroj: Shutterstock
Udržujte sa v dobrej duševnej kondícii - telefonicky alebo elektronicky komunikujte s priateľmi, známymi a príbuznými, najmä so skôr narodenými, konzumujte kultúru na diaľku (hudba, divadlo, filmy) čítajte knihy, vzdelávajte sa, pomáhajte druhým, aspoň raz za deň.
10. Míňajte, ak môžete
Zdroj: Matej Kalina
Ak nerobíte kompromisy s rodinným rozpočtom, utrácajte ho. Na vybavenie domácnosti, šatník, dielničky, knihy, vzdelávanie, opravu bytu, chalupu, jedlo dovážané z obľúbenej reštaurácie. Striedmosť v konzumácii sa často považuje za cnosť - v súčasnej situácii to však neplatí. Investujte do svojej budúcnosti, zabavte sa a dovoľte ostatným zarábať.
11. Ostaňte aktívni
Zdroj: Shutterstock
Hľadajte nové príležitosti v novej situácii. Skúste napísať knihu, zahrať si, napísať pieseň, maľovať, začať novú zábavnú či vzdelávaciu stránku na internete. Skúste sa naučiť nejaké umelecké remeslo alebo jednoducho remeslo. Založte si internetový obchod, poradenskú službu, jednoducho čokoľvek nové. Počas epidémie je veľa ľudí ochudobnených, no mnohí iní neskutočne zbohatnú. Iní možno nezbohatnú, no konečne nájdu skutočný zmysel života pre seba. Nepremeškajte šancu pridať sa do dvoch šťastnejších skupín.
