10 vecí, ktoré nikdy nehádžte do toalety: Číslo 8 ju môže okamžite upchať!
11. 4. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:57)

Zdroj: shutterstock
Tento nenahraditeľný vynález považujeme za samozrejmosť. Niektorí ľudia si však toaletu často mýlia s odpadkovým košom a majú pocit, že v potrubí sa stratí čokoľvek. Mŕtve rybičky, latexové rukavice, olej z fritézy či cigaretové ohorky do záchodovej misy už nikdy nedávajte! Okrem upchania toalety a nepríjemnej návštevy inštalatéra sa tak vyvarujete aj vysokým účtom za vodu.
Zdroj: shutterstock
1. Vlhčené utierky, hygienické potreby a plienky
Spolu s vatovými tyčinkami na čistenie uší či odličovacími tampónmi do toalety rozhodne nepatria. Práve kvôli týmto produktom dennej spotreby dochádza často k upchávaniu kanalizačných potrubí. Tie následne prasknú a zaplavia ulice. Navyše, keďže sa nedokážu rozložiť, končia často v moriach a riekach, kde spôsobujú veľké environmentálne škody.
Zdroj: shutterstock
2. Kondómy
Väčšine ľudí príde pohodlné tento latexový výrobok jednoducho spláchnuť do záchoda. Podobne ako tampóny, ani prezervatívy sa však nedokážu rozložiť, a preto nepatria do toalety, ale do koša.
Zdroj: shutterstock
3. Lieky
Povaľujú sa vám doma staré lieky, ktoré sa vám nechce vracať do lekárne a príde vám jednoduchšie ich hodiť do misy a spláchnuť? Lieky, či už vo forme tabletiek, sirupu alebo kvapiek, do záchoda rozhodne nepatria! Keďže ide o nebezpečný odpad predstavujú veľké riziko pre životné prostredie.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
4. Vlasy a zubná niť
Tenká nitka alebo vlas predsa nemôžu spôsobiť veľkú škodu. Opak je pravdou. Zubná niť sa pri kontakte s vodou roztiahne a rozmotá na sieť, ktorá je pripravená namotať sa na čokoľvek a môže odpad veľmi ľahko upchať. Vlasy sa, podobne ako v odtoku vo vani, môžu usadzovať a časom môžu vytvoriť zátku, ktorá zapchá aj širokú trubku.
Zdroj: shutterstock
5. Cigaretové ohorky
Nepochopiteľný zvyk mnohých fajčiarov. Pri špakoch z cigariet ide v tomto prípade najmä o otázku ekológie. Filter sám o sebe toaletu neupchá, ale prírode určite nepomôže. A ani vašej peňaženke. Kvôli jednému ohorku splachujete zbytočne desiatky litrov vody.
Zdroj: shutterstock
6. Žuvačky
Žuvačka sa vo vode nerozpustí. Môže sa veľmi ľahko prilepiť na potrubie a nachytať na seba iné nečistoty, akými sú napríklad spomínané vlasy či ohorky z cigariet. Nakoniec sa toaleta upchá a jej vyčistenie nebude jednoduché a ani lacné.
Zdroj: shutterstock
7. Zvyšky jedla
Máte vo zvyku vylievať zvyšky tekutých jedál, napríklad polievok či omáčok, do záchoda? Robíte veľkú chybu. Aj keď vy už o tieto potraviny záujem nemáte, potkany či myši si na nich radi zamaškrtia. Takýmto správaním si ich vyslovene pozývate do domu.
Zdroj: shutterstock
8. Kuchynský odpad
Prepálený kuchynský olej v kanalizácii nemá čo hľadať. Po spláchnutí totiž môže v kanalizačnom potrubí stuhnúť a premeniť sa na zátku. Rovnako nebezpečné je vylievať do toalety aj iné živočíšne tuky či kávovú usadeniu.
Zdroj: shutterstock
9. Kontaktné šošovky
Možno by ste to nepovedali, ale podľa výskumov až 20 % ľudí, ktorí používajú kontaktné šošovky ich splachujú do záchoda. Šošovky sú vyrobené zo špeciálnej umelej hmoty, ktorá do kanalizácie určite nepatrí. Vo vode sa rozpadajú na mikročastice, čo môže znečistiť vodné cesty a uškodiť organizmom, ktoré v nich žijú.
Zdroj: shutterstock
10. Farby a chemikálie
Ak vám záleží na našej planéte, nikdy nesplachujte do toalety farby, riedidlá, lepidlá, motorové oleje, benzín či chemikálie. Tie totiž vyvolávajú v kanalizácii nežiaduce chemické reakcie, pri ktorých vznikajú nebezpečné plyny a ktoré navyše poškodzujú kanalizačné rúry a tiež samotný biochemický čistiarenský proces.