Reklama

10 vecí, ktoré musíte vedieť pred testom: Nezakláňajte hlavu a toto si so sebou zoberte!

Už dnes zažijeme najväčšiu logistickú operáciu na Slovensku, otestovať sa cez víkend prídu milióny Slovákov.

Zdroj: František Iván

Reklama

Už dnes a zajtra milióny Slovákov podstúpia prvé celoplošné testovanie na koronavírus. Mnohí však stále majú z testovania obavy. Samotného odberu sa nemusíte báť, nebolí a trvá len chvíľu. Vláda tiež garantuje, že minimalizovala riziko nákazy na odberných miestach. Jednou stranou vojdete a druhou vyjdete, tak aby sa ľudia nestretávali zoči-voči. Pozrite, na čo sa treba vopred pripraviť.

1. Ešte pred testovaním

Na webových stránkach svojho bydliska si skontrolujte, kam sa máte ísť testovať. Väčšina samospráv občanov rozdelila podľa abecedy do časových pásiem. Ak sa nachádzate napríklad mimo bydliska, choďte na najbližšie odberné miesto.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyskúšali sme si testovanie na koronavírus aj za vás: Pozrite, čo s vami budú robiť!

    2. Treba prísť nalačno?

    Pri RT-PCR testoch sa neodporúča dve hodiny nič jesť, piť, fajčiť či žuť žuvačku. Pri antigénových testoch sa však nerobí ster z nosa aj hrdla, len z nosa. Jesť teda môžete. Vyhnúť by ste sa mali používaniu nosových kvapiek či výplachov nosa morskou vodou hodinu pred odberom.

    3. Čo si zobrať

    Občiansky preukaz, v prípade detí od 10 do 15 rokov zdravotný preukaz poistenca. Myslite aj na vreckovky, rukavice alebo dezinfekciu, vlastné pero a dáždnik, ak by pršalo. Na Orave si ľudia krátili čakanie aj čítaním knihy.

    Anketa

    Pôjdete sa dať otestovať?

    4. Príchod do odberného miesta

    Najskôr skontrolujte rad. Ak je v ňom viac ako 35 ľudí, pravdepodobne budete čakať minimálne hodinu. Zvážte, či neprísť neskôr. Pri vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky a dodržiavajte 2-metrové odstupy. Potom sa preukážete občianskym preukazom a pracovník vyplní formulár. Na odbernom mieste budú evidovať tieto vaše údaje: meno, priezvisko, rodné číslo, adresa, číslo poisťovne,telefón a e-mailová adresa. Následne vám pridelia číslo.

    5. Pred odberom

    Testovaný si odkašle do vreckovky na určenom mieste a vysmrká sa. Použitú vreckovku zahodíte do košov, narábať sa s nimi bude ako s kontaminovaným odpadom. Registračné číslo potom odovzdáte zdravotníkovi. Rúško si môže zložiť len na odkašľanie a čas odberu. Nechytajte si ho však spredu, ale len za gumičky za ušami.

    Čo nasleduje? Čítajte na ďalšej strane >>>

    6. Výter z nosohltana

    Výteru sa nemusíte báť, tyčinka na odber je flexibilná. „Ak narazí na odpor, tak sa ohne. Nemá sa čo poškodiť,“ ubezpečuje Matúš Mačaj, zástupca prednostu ORL kliniky z Nemocnice svätého Michala. „Odber začíname vždy po spodine a tlačíme, až kým necítime odpor. Ten musí byť vždy okolo 8 až 10 centimetrov a vtedy sme v nosohltane,“ priblížil lekár. Zdravotník tyčinkou niekoľkokrát zatočí a po tej istej dráhe ide von. Celé to trvá len niekoľko sekúnd.

    7. Hlavu nezakláňať

    „Nikdy nejdeme smerom hore, že by sme zakláňali pacienta. Lebo vtedy sa dostanete všade inam, len nie do nosohltana. Ak bude vysoký pacient, tak sa posadí,“ upresnil Mačaj. Počas výteru seďte alebo stojte pokojne, nemykajte hlavou ani nerobte prudké pohyby.

    8. Výsledok v obálke

    V ďalšom vyhradenom priestore počkáte 15 až 30 minút na výsledok vášho testu. Zdravotník vás privolá podľa prideleného čísla a vy sa opäť preukážete občianskym preukazom. Následne vám vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok vášho testu. V zatvorenej obálke budú tiež všetky informácie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.

    9. Odchod domov

    Počas víkendu stále platí zákaz vychádzania bez ohľadu na výsledok vášho testu. Pre ľudí s negatívnym výsledkom sa zruší od pondelka. Ľudia s pozitívnym výsledkom musia ísť do karantény, kontaktujú svojho všeobecného lekára a budú sa ďalej riadiť jeho radami.

    10. Kde vás skontrolujú

    Ľudia s negatívnym testom sa môžu od pondelka pohybovať slobodnejšie. Musíte sa však preukázať certifikátom. Pýtať si ho od vás môžu policajti, ale napríklad aj v obchode, kde sa chystáte nakupovať, či v zamestnaní. „Budú sa kontrolovať náhodne aj cielene. Firmy budú mať možnosť kontrolovať zamestnancov. Aj v prípade obchodov, prevádzok je povinnosť, aby sa preukázali negatívnym testom. Bude to, samozrejme, záležať aj na prevádzkach, aby si zabezpečili nejaký režim, budeme to aj my náhodne kontrolovať,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

    Mohlo by vás zaujímať: