Reklama

10 druhov ZELENINY, ktoré sú zdravšie uvarené ako surové: Číslo 5 by ste nikdy nepovedali!

Niektoré druhy zeleniny je lepšie pripraviť tepelne. Len vtedy sa totiž uvoľnia potrebné živiny.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Určite ste aj vy počuli, že surová strava má v sebe najviac vitamínov. Neplatí to však pri niektorých druhoch zeleniny, ktoré je lepšie pripraviť tepelne. Len vtedy sa totiž uvoľnia potrebné živiny. Pri iných je zas riziko otravy a preto je lepšie odstrániť ich varením. Pozrite, ktoré to sú.

1. Špenát

Špenát môžete jesť surový aj tepelne upravený. Spracovaného špenátu však skonzumujete oveľa väčšie množstvo.

Zdroj: Shutterstock

Špenát môžete jesť surový aj tepelne upravený. Spracovaného špenátu však skonzumujete oveľa väčšie množstvo.

Špenátové listy sa konzumujú aj surové, aj tepelne upravené. O niečo lepšie sú však tie uvarené. Telo z nich dokáže absorbovať väčšie množstvo cenného železa, vápnika i horčíka. Špenát je totiž nabitý kyselinou šťaveľovou, ktorá blokuje vstrebávanie železa a vápnika, no pri vysokých teplotách sa rozkladá. Navyše, tepelne upravený špenát niekoľkonásobne zmenší svoj objem a vy tak do tela dostanete nielen viac tejto zdravej zeleniny, ale aj živín, ktoré obsahuje.

2. Zemiaky

Zdroj: shutterstock

Zemiaky môžu obsahovať jedovaté látky, ktoré sa varením odstránia.

Koncom zimy a na jar sa v dlhodobo skladovaných zemiakoch zvyšuje koncentrácia jedovatého solanínu. Koncentruje sa v klíčkoch a zelených častiach hľuzy. Nebezpečný je predovšetkým pre malé deti, tehotné ženy, starších ľudí a tých so slabou imunitou. Hrozia im bolesti hlavy, kŕče, vracanie a hnačky. Pri čistení školdivé časti poriadne vyrežte. Varením sa toxické látky rozložia a uvoľnia.

3. Baklažán

Zdroj: Shutterstock

Ideálny pokrm pri chudnutí. Porcia tejto zeleniny pripravená na grile alebo pečením bez pridania oleja obsahuje len 24 kalórií. Baklažán obsahuje veľa vlákniny, je výborným zdrojom draslíka, ale tiež železa, horčíku, zinku a mangánu. Až z 90 percent ho tvorí voda.

Rovnaké zdravotné nepríjemnosti ako pri zemiakoch hrozia aj pri baklažáne. Grilovaný baklažán je na rozdiel od surového aj oveľa bohatší na antioxidanty.

4. Mrkva

Zdroj: Shutterstock

Z uvarenej či grilovanej mrkvy získate viac betakaroténu.

Mrkva je zdravá surová aj varená. Výskum ukázal, že zatiaľ čo varenie môže znížiť množstvo niektorých živín, iné sa zvýšia. Surová mrkva si zachová viac vitamínu C. Pri tepelnej úprave sa z nej zas uvoľňuje betakarotén, ktorý prospieva vašej koži.

5. Paradajky

Zdroj: Shutterstock

Pri tepelnej úprave paradajok sa uvoľňuje lykopén, ktorý chráni pred rakovinou.

Varenie oslabuje hustú bunkovú stenu paradajok a uvoľnuje antioxidant lykopén, ktorý slúži ako prevencia pred rakovinou a infarktom. V surovom stave získate približne len štyri percentá tohto dôležitého antioxidantu.

6. Špargľa

Zdroj: Shutterstock

Pri varení sa zo špargle uvoľní viac potrebných živín.

Pri špargli sa varením zvyšuje množstvo protirakovinových antioxidantov. Obsahuje vitamíny A, C, E a kyselinu listovú, ktorá pôsobí preventívne proti rôznych chorobám, aj rakovinového pôvodu. Špargľa má však hrubé bunkové steny, preto je pre telo ťažké absorbovať živiny. No jej varením sa bunky narušia a vitamíny sú prístupnejšie.

7. Tekvica

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Varená tekvica je oveľa výživnejšia ako surová.

Varená tekvica je oveľa výživnejšia ako surová. Táto zelenina, rovnako ako mrkva, je bohatá na betakarotén, ktorý je oveľa ľahšie stráviteľný vo varenej podobe.

8. Červená repa

Zdroj: Shutterstock

Červená repa je výživnejšia, keď ju upečiete či uvaríte.

Tepelnou úpravou sa v repe zvyšuje obsah karotenoidov, ako luteín, a zeaxantín, ktoré chránia zrak. Vynikajúco chutí aj ako ugrilovaná k chudému mäsu.

9. Huby

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Huby radšej surové nejedzte.

Tepelne upravené huby majú oproti surovým asi dvakrát toľko draslíka na budovanie svalov, niacínu zdravého pre srdce, zinku na posilnenie imunity a horčíka na posilnenie kostí. Navyše, aj jedlé huby môžu niekedy obsahovať malé množstvo toxínov, ale ktoré sa varením ničia.

10. Rebarbora

Zdroj: Shutterstock

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, rebarboru radšej tepelne upravte.

Jej listy sú jednak jedovaté. Za toxickú sa považuje oxylát, kyselina šťavelová. Tá sa síce v istom množstve nachádza vo všetkých rastlinách, avšak vo vyššej miere, ako napríklad v listoch rebarbory, môže byť veľmi nebezpečná. Môže spôsobiť problémy s obličkami, a dokonca aj stratu vedomia. Pred konzumáciou ich preto nezabudnite tepelne upraviť.